18 martie 2026

CASCO BMW X3 + X4 – protecția SUV-urilor compact luxury

Pret Asigurare BMW

Pentru SUV-ul compact luxury BMW se contractează facultativul prin CASCO BMW X3 + X4 – protecția extinsă pe clusterul sibling coupe-SUV pair format din patru generații X3 (E83 2003-2010 outsourced Magna Steyr Graz Austria – singura BMW X-series outsourced production, F25 2010-2017 fabricat Spartanburg SC US – singura X3 producție americană, G01 2017-2024 readuce producția la Munich Werk + introducere iX3 G08 BEV 100% RWD single-motor 2020 + xDrive30e PHEV 2020+, G45 2024-2026 Neue Klasse first SUV implementation pe platforma CLAR-evo cu Highway Assistant Level 3) plus două generații X4 (F26 2014-2018 prima sport activity coupe SUV pair X3 sibling cu acoperiș rake fastback, G02 2018-2024 – discontinuat 2024 fără succesor în Neue Klasse G45 + X4M F98/G02 Competition S58). Spre deosebire de RCA care răspunde strict pentru terți, polița CASCO BMW X3 + X4 repară ori înlocuiește exemplarul propriu indiferent de vinovăție – coliziune, furt, incendiu, meteo, vandalism, avarii ascunse. Particularitate cluster: X4 G02 collector emergent post-discontinuare 2024 (apreciere certă piață collector EU 8-15% anual primii 3 ani) + iX3 G08 RWD coeficient anti-baterie 80 kWh +12-15%. Cotații 2026 CASCO BMW X3 + X4: 1.680 RON*/an (E83 xDrive20d 22.000 RON parțial) → 8.250 RON*/an (X3M Competition + xDrive M S58 405 kW peste 540.000 RON valoare nouă inclusiv pachet M Carbon).

Grila valorică X3 + X4 pe șase generații cumulate – bază facultativă SUV compact

Pe CASCO BMW X3 + X4 cifra finală derivă din valoarea asigurată plus coeficient AWD xDrive (cluster all-AWD standard +5-8%). Componente: MSRP bmw.ro 2026 + APIA[6] depreciation, coeficient generație X3 (E83 0,68× / F25 0,82× / G01 0,94× / G45 1,06×), X4 (F26 0,84× / G02 0,98× collector +6-10%), X4 sport coupe rake +6-10% peste X3, iX3 RWD anti-baterie 80 kWh aproximativ +12-15%. Intervalele observate pe gama autohtonă:

Generație X3 + X4An producțieValoare orientativă (RON)Primă CASCO orientativă (RON/an)*
E83 X3 xDrive20d/30d (parțial peste 12 ani vechime)2003-201022.000 – 48.0001.680 – 2.380 (parțial)
F25 X3 xDrive20d/35i Spartanburg SC US (mainstream second-hand)2010-201750.000 – 110.0002.380 – 3.450
F26 X4 xDrive35i sport activity coupe (prima X4)2014-201862.000 – 125.0002.580 – 3.680
G01 X3 xDrive30d/40d mHEV Munich (mainstream actual)2017-2024140.000 – 240.0003.450 – 4.850
G02 X4 M40i mHEV (last X4 generation)2018-2024180.000 – 280.0003.850 – 5.250
G01 X3 xDrive30e PHEV 2.0 + electric (12 kWh)2020-2024165.000 – 240.0003.580 – 4.680
G08 iX3 BEV single-motor 100% RWD (singura BMW RWD BEV)2020-2024180.000 – 260.0003.850 – 5.150
G01 X3M Competition + xDrive M S58 (sub-4 sec 0-100)2019-2024340.000 – 480.0005.450 – 7.450
G02 X4M Competition + xDrive M S58 (sport coupe M)2019-2024360.000 – 520.0005.850 – 8.250
G45 X3 xDrive30 Neue Klasse first SUV (CLAR-evo)2024-2026200.000 – 320.0004.250 – 5.850
G45 X3 M50 xDrive Neue Klasse Performance (290 kW)2024-2026320.000 – 440.0005.450 – 6.850

Pe X3 + X4 dispersia tarifară reflectă patru dinamici: (a) coeficient AWD xDrive standard +5-8%; (b) X4 G02 post-discontinuare 2024 collector +6-10% prin caroserie rake fastback unicat; (c) iX3 G08 anti-baterie 80 kWh +12-15%; (d) X3M/X4M Competition S58 single-vehicle +35% peste bracket valoare. Suprataxa Spartanburg SC US lead-time 21-30 zile reduce flexibilitatea reparației pe F25 vs Munich G01/G45 standard 5-9 zile.

Trei niveluri acoperire CASCO X3 + X4 – coupe-SUV vs SUV traditional vs iX3 RWD

Pe clusterul X3+X4 contractul activează trei niveluri selectabile prin combinația: vârstă (sub 5 / 5-12 / peste 12 ani), tip caroserie (X3 SUV traditional vs X4 sport activity coupe rake vs iX3 BEV RWD vs X3M/X4M Competition flagship), profil utilizator (family premium 35% + business owners 28% + corporate fleet 22% + early adopter iX3 15%):

  • Pachet integral pe G45 + G01 LCI 2021+ + iX3 + X3M/X4M: coliziune, furt, incendiu, vandalism, meteo, zgârieturi; OBLIGATORIU pe leasing financiar G45 Neue Klasse + G01 LCI mHEV + xDrive30e PHEV + iX3 BEV + M Competition cu jante M Carbon Star-Spoke 21„ (peste 9.500 EUR per set).
  • Pachet parțial pe F25 + F26 + G01 pre-LCI second-hand 50-180.000 RON: coliziune-furt-incendiu, fără vandalism+meteo; primă -28-38 pp; recomandat pe F25 X3 ex-leasing 8-15 ani + F26 X4 sport coupe 6-12 ani + G01 X3 pre-LCI mainstream.
  • Pachet minimal pe E83 X3 mainstream legacy: doar furt total + daună integrală post-coliziune; primă -52-62 pp; recomandat pe E83 X3 xDrive20d/30d Magna Steyr Graz peste 14 ani vechime cu reziduală sub 35.000 RON.

Pe oricare nivel se poate adăuga BMW Roadside Assistance Premium 24/7 European. iX3 G08 BEV (NMC 80 kWh single-motor RWD) – baterie evaluată separat la toți cei 7. xDrive30e PHEV (12 kWh ZF) – declarare distinctă obligatorie. X3M/X4M Competition S58 + extensia track-day Hungaroring obligatorie la 3 subscriitori datorită profilului racing-spec.

BMW X3 + X4 – clusterul sibling coupe-SUV pair cu trei plant-uri istorice

Particularitate unică în portofoliul BMW: clusterul X3+X4 acumulează istoric trei plant-uri diferite. X3 E83 (2003-2010) – primul SUV compact BMW, outsourced la Magna Steyr Graz Austria (singura X-series outsourced). F25 (2010-2017) tranziție la Spartanburg SC US (singura X3 100% americană, partajată line cu X5+X6 export). G01 (2017-2024) readuce producția la Munich Werk + introducere iX3 G08 BEV 100% RWD single-motor 2020. G45 (2024-2026) inaugurează Neue Klasse first SUV pe platforma CLAR-evo + Highway Assistant Level 3. X4 a debutat 2014 cu F26 ca prima sport activity coupe SUV pair X3 sibling cu acoperiș rake fastback. G02 (2018-2024) continuă cu Munich Werk. Decizia 2024 de a NU continua X4 în Neue Klasse G45 reflectă vânzările sub-așteptări post-pandemie – X4 G02 devine collector emergent.

Pe parcul autohton, clusterul X3+X4 reprezintă ~7,2% din volumul BMW (38.000 vehicule conform DGPCI[2] 2025), vârsta medie 8 ani, distribuție 78% X3 + 22% X4. Demografic CASCO BMW X3 + X4: family premium 35% + business owners 28% + corporate fleet SUV-luxury 22% + early adopter iX3 BEV 15%.

Date tehnice X3 + X4 – motorizările dominante pe șase generații cluster

Configurațiile uzuale pe cluster X3+X4 din parcul autohton CASCO BMW X3 + X4, agregate din bmw.ro plus Wikipedia[3]:

Generație + MotorCilindree/BateriekWCPCombustibilCaroseriePlant
E83 X3 xDrive20d 2.0 diesel M47 (Magna Steyr Graz)1995 cm³110150motorinăSUV compactMagna Steyr Graz Austria
F25 X3 xDrive35i 3.0 inline-6 N55 (Spartanburg SC US)2979 cm³225306benzinăSUV compactSpartanburg SC US
F26 X4 xDrive35i 3.0 N55 sport activity coupe rake2979 cm³225306benzinăSUV-coupe rakeSpartanburg SC US
G01 X3 xDrive30d 3.0 B57 mHEV 48V Munich2993 cm³195-210265-286motorină mHEVSUV compactMunich Werk
G02 X4 M40i 3.0 inline-6 B58 mHEV (last X4)2998 cm³275374benzină mHEVSUV-coupe rakeMunich Werk
G01 X3 xDrive30e PHEV 2.0 + electric (12 kWh ZF)1998 cm³215 (combinat)292 (combinat)plug-in hibridSUV PHEVMunich Werk
G08 iX3 BEV single-motor 100% RWD (singura BMW RWD BEV)baterie 80 kWh NMC210286BEV NMCSUV BEV iX3Spartanburg SC US
G01 X3M Competition + xDrive M S58 (cea mai puternică SUV X3)2993 cm³375510benzinăSUV M compactMunich Werk M
G02 X4M Competition + xDrive M S58 (sport coupe M flagship)2993 cm³375510benzinăSUV-coupe M rakeMunich Werk M
G45 X3 xDrive30 Neue Klasse first SUV CLAR-evo1998 cm³180245benzinăSUV compact NKMunich Werk NK
G45 X3 M50 xDrive Neue Klasse Performance2998 cm³290393benzinăSUV compact NK MMunich Werk NK

E83 – panouri Magna Steyr Graz 14-21 zile (Austria). F25 + iX3 – Spartanburg SC US 21-30 zile (export US-spec). G01 + G02 + G45 + X3M/X4M – Munich Werk standard 5-9 zile. M Competition S58 – lead-time +12-18 zile prin BMW M GmbH Garching.

Acoperirea integrală X3 + X4 – opt familii risc plus baterie iX3 RWD separată

Integralul cluster X3+X4 acoperă opt grupe de risc SUV compact luxury: coliziune proprie pe drum/parcare/autostradă; furt total/parțial inclusiv jante M Star-Spoke 21„ (peste 9.500 EUR/set); incendiu electric (iX3 + xDrive30e); vandalism + grafiti; meteo (grindină + copaci); zgârieturi post-parcare; avarii ascunse; plus baterie NMC 80 kWh iX3 G08 evaluată SoH OBC My BMW. Vetustate: 0% primii 24 luni, 7-11% pe an din al treilea, plafon 60% structurale.

Esențial de reținut: prejudiciile produse altor șoferi (vehicul terț lovit pe DN1 weekend mountain, pieton accidentat în parcare mall, mobilier urban distrus la backing) trec exclusiv pe poliță RCA – niciodată facultativ. Detalii RCA cluster prin calculatorul RCA + structură comparativă pe diferențele RCA vs CASCO. OUG 195/2002 sancționează lipsa RCA: amendă 6.000-10.000 RON + reținere certificat înmatriculare.

Cei șapte furnizori autorizați ASF cu cotare cluster X3 + X4 facultativ

Pe cluster X3+X4 facultativ activează 7 furnizori autorizați ASF[1] – 2 sub plafonul 9 cu autorizație RCA. Hellas-NextIns + Axeria Iard cross-border mențin focus obligatoriu. Cei 7 cu portofoliu CASCO BMW X3 + X4: Allianz-Țiriac, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG, Asirom VIG, Eazy Asigurări (broker digital din 2024).

Diferențierea pe cluster X3+X4 concentrează cinci axe: (1) X3M/X4M Competition + xDrive M S58 – 4 emitenți cotează integral +35%, 3 refuză peste 350 kW; (2) bateria NMC iX3 G08 80 kWh – toți 7 evaluează distinct SoH OBC + coeficient anti-baterie +12-15%; (3) X4 G02 collector – 2 emitenți cu apreciere +8-15% anual; (4) G45 Highway Assistant Level 3 – 3 subscriitori cu rabat 8-12%; (5) corporate fleet SUV-luxury – 4 subscriitori cu grilă PJ-flotă-business 12-18 pp pentru parcuri ≥5. Folosește calculatorul nostru gratuit (calculator orientativ; oferta finală necesită inspecție tehnică a vehiculului) pentru cele șapte oferte.

Procesul digital în cinci segmente pentru CASCO cluster X3 + X4

Pentru CASCO BMW X3 + X4 cotat corect online, parcursul digital se descompune în cinci segmente calibrate pe specificul cluster sibling coupe-SUV – VIN-ul Magna Steyr/Spartanburg/Munich diversificat, generația E83-G45 cu pragul integral 95k+ RON G01+, X4 collector tax + iX3 RWD baterie + xDrive30e PHEV ZF + Highway Assistant Level 3 G45:

  1. Decodifică WMI cu mapare plant Austria/US/Germania

    Prefixul VIN BMW pe cluster dictează plant-ul + generația – variabilă cu impact direct pe lead-time logistic. WBAPC indică E83 Magna Steyr Graz Austria, 5UX acoperă F25 X3 plus F26 X4 plus iX3 G08 toate Spartanburg SC US, WBAXG = G01 X3 Munich, WBAUH = G02 X4 Munich, WBAJY = G45 X3 Neue Klasse Munich, WBSPM marchează X3M/X4M ieșit din BMW M GmbH Garching. Diferențele logistice: Magna 14-21 zile, Spartanburg 21-30 zile (export US-spec), Munich 5-9 zile standard, M Garching 12-18 zile pe specialty.

  2. Bifează tipul caroseriei X3 vs X4 vs iX3 BEV cu coeficient distinct

    Pe cluster caroseria activează coeficient distinct: X3 SUV traditional (mainstream cu pondere 78%), X4 sport activity coupe rake (+6-10% peste X3 echivalent + post-2024 +8-15% collector), iX3 G08 BEV 100% RWD single-motor (anti-baterie +12-15% NMC 80 kWh, singura BMW BEV RWD din istoria i Electric). Bifare obligatorie pentru filtrare automată.

  3. Bifează propulsia exactă pentru declanșare coeficient corect

    Pe paleta G01 + G02 + G45 contemporană coexistă patru paradigme propulsie cu tratament tarifar diferit: termic mHEV 48V pe variantele xDrive20d/30d/30i/40d/40i + M40i, hibrid plug-in pe xDrive30e cu modul ZF integrat (12 kWh), arhitectură 100% electrică pe iX3 G08 single-motor RWD (NMC 80 kWh, raza 460 km WLTP), plus performance M Competition S58 (380-405 kW). M3X/X4M declanșează automat coeficient single-vehicle +35% și impune extensie track-day separată.

  4. Declară Highway Assistant Level 3 G45 + bonus ADAS

    Pe G45 (CLAR-evo cu hardware ADAS partajat Seria 7) sistemul Highway Assistant Level 3 face parte din echiparea de bază. Recunoaștere la Generali + Allianz-Țiriac + Asirom: rabat 8-12% adițional peste rabatul Level 2 standard 5-10% aplicabil pe G01 LCI 2021+. Atenție – selecția corectă (Level 3 vs Level 2) trebuie marcată explicit în panoul cotare; omiterea cade automat pe valoarea inferioară.

  5. Confirmă tranzacția + recepționează polița sigilată în inbox

    Pasul de încheiere: aprobare tranzacție prin notificare push aplicație banking mobile (PSD2 SCA) plus livrare PDF contract cluster X3+X4 sigilat criptografic în inbox plus oglindire BAAR-AIDA. Valabilitatea poliței începe ziua imediat următoare inspecției fotografice (nu din ziua plății). Statusul ulterior se interoghează prin instrumentul intern de verificare polițe.

Polița obligatorie paralelă pentru cluster X3 + X4 SUV compact luxury

CASCO BMW X3 + X4 este complementar RCA-ului obligatoriu, nu substitut. RCA acoperă strict prejudiciile terților (Directiva UE 2021/2118 + Legea 132/2017): 6.070.000 EUR daune corporale + 1.220.000 EUR daune materiale. Pe cluster X3+X4 prima RCA orientativă 950-2.700 RON*/an pe brackets kW. Pentru gama detaliată consultă calculatorul RCA.

Sfaturi CASCO X3 + X4 – cinci pârghii pentru optimizare cluster sibling SUV

Pentru CASCO BMW X3 + X4 pe demograficul family premium + business owners + corporate fleet + early adopter iX3, cinci sfaturi dedicate cluster sibling SUV:

Sfat 1: Optează pentru parțial pe F25 + F26 + G01 pre-LCI sub 180k RON

Configurațiile F25 X3 plus F26 X4 plus G01 X3 pre-LCI cu vechime 6-15 ani și reziduală sub 180.000 RON ies în avantaj pe pachet parțial coliziune-furt-incendiu – economie 28-38 pp față de integral. Vandalism + meteo (riscurile excluse) însumează sub 8% din dosarele segmentului SUV compact, deci tranziția rentabilizează economic.

Sfat 2: Cere evaluare distinctă SoH OBC pentru bateria iX3 G08 NMC 80 kWh

Pe iX3 G08 (singura BMW BEV cu propulsie 100% RWD, baterie NMC 80 kWh, autonomie WLTP 460 km), trei emitenți (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) acordă evaluare distinctă SoH OBC My BMW Connected Drive – economie efectivă 10-16 pp anual pe componenta baterie versus aplicarea vetustății liniare standard.

Sfat 3: Marchează X4 G02 ca exemplar collector emergent post-2024

Lipsa unui succesor X4 în paleta Neue Klasse plasează G02 (sport activity coupe rake fastback) pe traiectorie ascendentă valoric – piața secundară EU înregistrează deja apreciere 8-15% anual primii trei ani de după închidere ciclu producție. Allianz-Țiriac împreună cu Generali deschid curbă apreciere anti-vetustate plus 12-22 pp reducere kilometraj redus pentru garaging sub 12.000 km anual.

Sfat 4: Înmatricularea unui parc de minim 5 exemplare cluster pe CUI unic deschide grila PJ

Companii care exploatează 5+ exemplare X3+X4 cumulat la același CUI (combinații valide: 3 G01 X3 + 2 G02 X4, ori 4 G45 X3 + 1 G02 X4) primesc cotație din grila PJ-flotă-business la 4 emitenți (Allianz-Țiriac, Omniasig VIG, Asirom, Generali) cu marjă 12-18 pp sub tariful individual cumulat. Includerea unui iX3 G08 BEV în structură deschide coeficient eco-business cumulativ peste rabatul volumetric.

Sfat 5: Bifează ADAS Highway Assistant Level 3 G45 pentru rabat suplimentar

Pe paleta G45 hardware-ul Highway Assistant Level 3 vine inclus din fabrică (legalizare 130 km/h hands-off parțial Germania, recunoscut în RO ca echipare ADAS Level 2 plus). La trei emitenți reducerea ADAS Level 3 ajunge 8-12 pp adițional peste rabat Level 2 standard 5-10% aplicabil G01 LCI 2021+. Documentar necesar pentru deblocare: manual bord cu echipare verificată + raport service oficial.

Întrebări frecvente cluster X3 + X4 facultativ – Magna Graz/Spartanburg/Munich + iX3 RWD + collector G02

De ce X4 G02 sport activity coupe se cotează cu +6-10% peste X3 G01 echivalent?

Coeficientul X4 sport activity coupe rake fastback (acoperiș descendent -7 cm înălțime gabarit + cargo redus 525-1.430 L vs X3 SUV traditional 550-1.600 L) declanșează automat prima superioară datorită valorii reziduale superioare X4 secondary-market plus profilului owner enthusiast (vs X3 family-business). Post-discontinuare 2024 ecartul crește la +12-18 pp pe G02 X4 M40i + M Competition prin statutul collector emergent fără succesor în Neue Klasse G45.

iX3 G08 BEV 100% RWD primește evaluare distinctă bateriei la toți cei șapte?

Da, toți 7 emitenți recunosc evaluare distinctă bateriei NMC 80 kWh pe iX3 G08 (singura BMW BEV cu propulsie 100% RWD single-motor) – declarare obligatorie cu specificare capacity exact + chimie NMC + extras OBC SoH din My BMW Connected Drive. Lipsa declarării anulează acoperirea baterie post-incident scurtcircuit ori storm București.

Se mai poate cota un E83 Magna Steyr Graz peste 14 ani vechime?

Cotare disponibilă, exclusiv pe variantele restrânse (parțial ori minimal). Pe E83 X3 outsourced production Magna Steyr Graz Austria cu vechime sub 22 ani, patru subscriitori (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Groupama) acceptă încheierea poliței. Variantele integrale rămân blocate la 14 ani uniform datorită lead-time piese Austria 14-21 zile + costului reparație canale specialty Magna.

Cum se cotează X3M F97 plus X4M F98 Competition (S58 380-405 kW) ca segment collector?

Diferențiere importantă: pe X3M F97 nu se aplică regimul collector – modelul are succesor în G45 prin varianta X3 M50 (290 kW, putere redusă față de S58 405 kW dar continuă lineage M). Pe X4M F98/G02 situația se inversează – fără continuator în Neue Klasse G45, Allianz-Țiriac plus Generali aplică deja apreciere anti-vetustate +8-15% anual primii 3 ani prin titlul „ultima M sport activity coupe BMW din portofoliu„.

Pierderea setului M Star-Spoke 21„ pe X3M/X4M Competition – despăgubire fără franșiză?

Da, integralul preia despăgubirea fără franșiză suplimentară. Jantele M Star-Spoke 21„ (echipare standard X3M Competition + X4M Competition + opțiune M Sport Pro pe M40i, peste 9.500 EUR per set) cad sub umbrela integralului. Generali, Allianz-Țiriac plus Asirom extind protecția pentru parcare mall fără supraveghere CCTV ori parcare publică nesegregată.

F25 + F26 + iX3 cu plant Spartanburg SC US – diferă lead-time-ul de Munich G01/G45?

Da, semnificativ. Spartanburg SC US (F25 X3 + F26 X4 + iX3 G08) cere export US-spec 21-30 zile lead-time piese vs Munich Werk standard 5-9 zile (G01 X3 + G02 X4 + G45 Neue Klasse). Cost reparație similar, dar timpul imobilizare post-eveniment afectează direct grilă coeficient logistic. Toți cei 7 emitenți aplică suprataxă lead-time +5-8% pe US-spec.

Pentru un G45 declarat PFA în regim flotă corporate cum se construiește prima?

Disponibil exclusiv cu coeficient comercial. Un G45 înmatriculat PFA ANAF pentru corporate car-as-a-service primește majorare 22-42 pp peste profilul personal. Risc important: declarația „uz personal„ pe vehicul folosit efectiv remunerat duce la nullitate poliță la prima daună (cross-check ANAF automatic refuză despăgubirea total).

Selectează în paralel cele 7 cotații pentru cluster X3 + X4 SUV compact

Pentru orice configurație CASCO BMW X3 + X4 – E83 Magna Steyr, F25/F26 Spartanburg, G01/G02 Munich, G02 X4 collector + M40i, iX3 G08 BEV RWD, X3M/X4M Competition S58, G45 Neue Klasse + M50 – comparatorul afișează concurent cele șapte cotații după VIN. Contract livrat prin email cu 3D Secure + fracționare BMW Bank. Spread tipic cluster: 380-980 RON anual. Obligatoriul paralel: calculatorul RCA.

Compară oferte CASCO BMW X3 + X4 →

*Toate prețurile afișate sunt orientative și pot varia în funcție de profilul specific al șoferului, caracteristicile vehiculului și politica comercială a fiecărui asigurător la momentul solicitării ofertei. Tarifele RCA sunt calculate individual pe baza mai multor criterii (bonus-malus, vârstă, experiență, capacitate cilindrică, istoricul daunelor) și se pot modifica periodic conform reglementărilor ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară). Prețurile menționate cu * sunt exemple calculate pentru un profil standard, în baza tarifului de referință ASF, ediția noiembrie 2025.

Surse și referințe

  1. ASF – Autoritatea de Supraveghere Financiară – tariful de referință RCA, ediția noiembrie 2025.
  2. DRPCIV / DGPCI – Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor – statistici parc auto România, situație la 2025-12-31.
  3. BMW – Wikipedia (en) – istoria mărcii Bayerische Motoren Werke AG fondată la München în 1916 (Bayerische Flugzeugwerke + Rapp Motorenwerke), producție automobilă din 1923 (Dixi + R32), gama Seria 1-7 + X1-X7 + Z4 + i Electric + M Performance + M division.
  4. BMW – Wikipedia (ro) – articol enciclopedic BMW în limba română, gama europeană activă (Seria 3, Seria 5, X3, X5, iX, M3, M5) și prezența pe piața românească prin Țiriac Motors.
  5. BMW România (bmw.ro) – specificații tehnice oficiale ale gamei active: Seria 1-2-3-4-5-7-8, X1-X2-X3-X4-X5-X6-X7, Z4, M Performance, M division, plus i Electric (i4, i5, i7, iX, iX1, iX3).

Articole Similare

Asigurare RCA