27 aprilie 2026

RCA BMW X3 + X4 – SUV-urile compact luxury E83-G45

Pret Asigurare BMW

Pentru SUV-ul compact luxury BMW se încheie RCA obligatoriu pe duo-ul X3 + X4 (clusterul sibling coupe-SUV cu platformă + motorizări identice, distincte doar prin caroserie – X3 SUV traditional vs X4 sport activity coupe acoperiș rake). Producția acoperă patru generații X3 (E83 2003-2010 fabricat Magna Steyr Graz Austria – singura BMW outsourced production X-series, F25 2010-2017 Spartanburg SC US – singura BMW X3 producție americană, G01 2017-2024 Munich Werk, G45 2024+ Neue Klasse first SUV implementation) plus două generații X4 (F26 2014-2018 prima sport activity coupe SUV pair, G02 2018-2024 – discontinuat 2024, X4 NU se continuă în generația G45). Spectrul motorizare: xDrive20d entry diesel 2.0 → M Competition S58 inline-6 turbo 380-405 kW + xDrive M flagship. Particularitatea iX3 G08 BEV: singura BMW BEV 100% RWD single-motor (motor 210 kW pe axa posterioară, baterie NMC 80 kWh, autonomie WLTP 460 km) – distinct radical de i4/i5/i7 toate dual-motor xDrive standard. Conform DGPCI[2] 2025, parcul autohton X3+X4 numără ~38.000 vehicule (~7,2% din volumul BMW, al treilea segment după Seria 3 + Seria 5), distribuție 78% X3 + aproximativ 22% X4. Cifra orientativă 950-2.700 RON*/an.

Tariful RCA BMW X3 + X4 – patru generații X3 plus două X4 plus iX3 RWD

Pe gama X3+X4 calculul primei activează patru variabile cu specificul SUV compact luxury: încadrarea kW (xDrive standard adaugă +5-8% peste echivalent RWD pe motorizare egală – coeficient AWD), istoricul B/M, regimul declarat (familie premium daily-driver vs business owner road-trip vs corporate fleet vs early adopter iX3 commute) plus zona. Particularitatea SUV: pondere ridicată a accidentelor cu pietoni/bicicliști (+22% peste sedan-uri Seria 3) datorită vizibilității frontale reduse pe X3 G01/G45. Brackete dominante: 100-125 kW (xDrive20i/20d entry), 126-150 kW (xDrive30i/30d mainstream), 151-200 kW (xDrive40i + iX3 BEV), peste 380 kW (M Competition S58 flagship). Tarifele orientative pe variantele uzuale:

Variantă X3 + X4An producțiePuterePreț orientativ RCA (RON/an)*
E83 X3 xDrive20d 2.0 diesel M47 (Magna Steyr Graz)2003-2010110 kW950 – 1.180
F25 X3 xDrive20d 2.0 N47 (Spartanburg SC US)2010-2017135 kW1.080 – 1.350
F25 X3 xDrive35i 3.0 inline-6 turbo N552010-2017225 kW1.480 – 1.780
F26 X4 xDrive35i 3.0 N55 (prima sport activity coupe X4)2014-2018225 kW1.580 – 1.880
G01 X3 xDrive30d 3.0 B57 mHEV 48V2017-2024195-210 kW1.380 – 1.680
G02 X4 M40i 3.0 inline-6 B58 mHEV (last X4)2018-2024275 kW1.680 – 1.980
G01 X3 M Competition 3.0 S58 + xDrive M2019-2024375 kW (510 CP)2.180 – 2.480
G02 X4 M Competition 3.0 S58 sport activity coupe2019-2024375 kW (510 CP)2.280 – 2.580
G08 iX3 BEV single-motor 100% RWD (singura BMW RWD BEV)2020-2024210 kW (286 CP)1.380 – 1.680
G01 X3 xDrive30e PHEV 2.0 + electric ZF2020-2024215 kW combinat1.380 – 1.680
G45 X3 xDrive30 Neue Klasse first SUV (2024+)2024-2026180 kW1.480 – 1.780
G45 X3 M50 xDrive Neue Klasse Performance2024-2026290 kW (393 CP)1.880 – 2.280

Pe X3+X4 dispersia tarifară se concentrează pe trei axe specifice SUV compact luxury: (a) coeficient AWD xDrive standard +5-8% pe toate variantele post-E83 (singura X-series fără xDrive opțional este iX3 G08 RWD), (b) bracket valoric M Competition S58 cu coeficient single-vehicle +35% indiferent dacă e X3 SUV ori X4 sport activity coupe, (c) bonus eco iX3 BEV 100% RWD diferit calibrat (mai mare decât i4/i5/i7 dual-motor datorită profilului risk RWD redus). Pentru calibrare detaliată consultă tabelul prețurilor RCA + grila tarifului ASF.

Variantele X3 + X4 – SUV traditional vs sport activity coupe vs iX3 BEV RWD

Pe parcul autohton, perechea X3+X4 se segmentează în cinci categorii actuariale cu profiluri de risc separate, fiecare ridicând sau coborând prima individual:

  • X3 SUV traditional (E83→G45): caroseria mainstream 78% din cluster RO. Acoperiș traditional SUV cu cargo 550-1.600 L. Aprovizionare panouri caroserie 5-9 zile prin BMW Group Logistics Munich Werk (G01/G45) sau Spartanburg SC (F25 US-spec).
  • X4 sport activity coupe (F26 + G02 only): caroseria distinctă cu acoperiș rake fastback descendent (-7 cm înălțime gabarit vs X3 echivalent + cargo redus 525-1.430 L). Pondere 22% din cluster. Prima cu +6-10% suplimentar față de X3 echivalent motorizat datorită valorii reziduale superioare plus profilului secondary-market collector post-discontinuare 2024.
  • iX3 G08 BEV 100% RWD (2020-2024): singura BMW BEV cu propulsie 100% RWD single-motor (motor 210 kW pe axa posterioară), distinct de toate i4/i5/i7 dual-motor xDrive standard. Bateria NMC 80 kWh, autonomie WLTP 460 km. Pondere 8% din G01 cluster. Distinct: iX3 NU primește variantă M Sport – exclusiv eDrive standard. Discontinuat 2024 fără succesor direct (înlocuit indirect de iX1 + iX3 G45 nouă generație CLAR-evo).
  • X3 M Competition + X4 M Competition (S58 inline-6 turbo 380-405 kW): flagship performance SUV-coupe. Pondere 4% din cluster cumulat – concentrație ridicată în secondary-market enthusiast. Cotare individualizată cu coeficient single-vehicle +35% indiferent dacă e X3 SUV ori X4 sport activity coupe.
  • X3 xDrive30e PHEV (2020-2024): variantă plug-in hibrid cu modul electric integrat ZF (motor 2.0 inline-4 + electric, total 215 kW combinat). Pondere 6% din G01 cluster. Bonus eco PHEV 5-8% la trei subscriitori condiționat de declararea modulului electric.

BMW X3 + X4 – moștenire E83 Magna Steyr Graz 2003 până la G45 Neue Klasse 2024

RCA BMW X3 își începe istoria 2003 cu E83 ca prima BMW SUV compact dedicat (răspuns la Mercedes-Benz GLK W204), fabricat outsourced la Magna Steyr Graz Austria – singura BMW X-series outsourced production. F25 2010-2017 trece la Spartanburg SC US – singura X3 producție americană. G01 2017-2024 readuce producția la Munich Werk + introducerea iX3 G08 BEV 100% RWD 2020 (singura BMW BEV cu single-motor RWD). G45 2024+ inaugurează Neue Klasse first SUV pe platforma CLAR-evo cu hardware ADAS Highway Assistant Level 3 partajat cu Seria 7 G70.

X4 a debutat 2014 cu F26 ca prima sport activity coupe SUV pair X3 sibling – acoperiș rake fastback descendent inspirat din X6 (lansată 2008 sibling X5). G02 2018-2024 a continuat clusterul cu Munich Werk producție comună X3 G01. Decizia 2024 de a NU continua X4 în Neue Klasse G45 reflectă vânzările sub-așteptări post-pandemie pe segmentul SUV-coupe. Clusterul X3+X4 reprezintă ~7,2% din volumul BMW (38.000 vehicule conform DGPCI[2] 2025), vârsta medie 8 ani, distribuție 78% X3 + 22% X4. Demografic: familii premium 35% + business owners 28% + corporate fleet SUV-luxury 22% + early adopter iX3 BEV 15%.

Specificații tehnice X3 + X4 – matricea SUV compact luxury plus iX3 RWD

Tabel cu motorizările X3+X4 active în parcul autohton, agregate din bmw.ro plus Wikipedia[3]:

Generație + MotorCilindreekWCPCombustibilCaroseriePlatformă
E83 X3 xDrive20d 2.0 diesel M47 (Magna Steyr Graz)1995 cm³110150motorinăSUV compactBMW E83 (CAR-precursor)
F25 X3 xDrive35i 3.0 inline-6 N55 (Spartanburg SC US)2979 cm³225306benzinăSUV compactBMW F25
F26 X4 xDrive35i 3.0 N55 sport activity coupe2979 cm³225306benzinăSUV-coupe rakeBMW F26
G01 X3 xDrive30d 3.0 B57 mHEV 48V Munich2993 cm³195-210265-286motorină mHEVSUV compactBMW CLAR
G02 X4 M40i 3.0 inline-6 B58 mHEV (last X4)2998 cm³275374benzină mHEVSUV-coupe rakeBMW CLAR
G01 X3 M Competition 3.0 S58 + xDrive M2993 cm³375510benzinăSUV compact MBMW CLAR-M
G02 X4 M Competition 3.0 S58 sport activity coupe M2993 cm³375510benzinăSUV-coupe MBMW CLAR-M
G08 iX3 BEV single-motor 100% RWD (singura BMW RWD BEV)baterie 80 kWh NMC210286BEV NMCSUV compact iX3BMW CLAR
G01 X3 xDrive30e PHEV 2.0 + electric ZF1998 cm³215 (combinat)292 (combinat)plug-in hibridSUV compact PHEVBMW CLAR
G45 X3 xDrive30 Neue Klasse first SUV (2024+)1998 cm³180245benzinăSUV compact NKBMW CLAR-evo NK
G45 X3 M50 xDrive Neue Klasse Performance2998 cm³290393benzinăSUV compact NK MBMW CLAR-evo NK

E83 cere panouri Magna Steyr Graz 14-21 zile (canal Austria). F25 – Spartanburg SC US 21-30 zile (export US-spec). G01/G02/iX3/G45 – 5-9 zile prin Munich. X3M/X4M S58 – lead-time 12-18 zile prin BMW M GmbH Garching.

Acoperirea RCA pe X3 + X4 – prejudicii terți SUV familie plus risk pieton

RCA pentru X3+X4 acoperă strict prejudiciile altora: vehicule lovite, persoane vătămate, bunuri distruse, despăgubiri morale. Particularitate SUV compact luxury: ponderea coliziunilor cu pietoni/bicicliști ajunge la 18-24% din evenimente (vs 8-12% pe sedan Seria 3 echivalent) datorită vizibilității frontale reduse pe X3 G01/G45 plus blind-spot A-pillar agravat. Daune materiale medii: 9.500 EUR/incident. Plafoane legale conform Directivei (UE) 2021/2118 + Legea 132/2017:

  • 6.070.000 EUR pe eveniment pentru daune corporale plus deces
  • 1.220.000 EUR pe eveniment pentru daune materiale

Important: avariile la propriul X3 ori X4 (panou caroserie X3 G45 lovit pe parcare mall, sustragere jante M Star-Spoke 22„ de pe X4 M Competition, scurtcircuit baterie NMC 80 kWh iX3, mecanism Hayon electric G02 vandalizat) NU intră sub umbrelă RCA – necesită CASCO complementar. Lipsa poliței obligatorii valabile atrage amendă 6.000-10.000 RON + reținerea certificatului (OUG 195/2002).

Cei 9 emitenți RCA pentru cluster X3 + X4 plus iX3 RWD plus M Competition

Lista celor 9 subscriitori ASF pe cluster X3+X4: Allianz-Țiriac, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG, Asirom VIG, Eazy Asigurări, plus cross-border Hellas-NextIns + Axeria (FoE). Toți cei nouă cotează spectrul standard X3+X4; cinci (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom, Groupama) acceptă suplimentar M Competition S58 380-405 kW, restul patru aplică suprataxă +12-18%.

Diferențierea pe X3+X4 concentrează patru axe: (1) bonus eco iX3 G08 BEV 100% RWD – patru subscriitori acordă 10-14% (mai mare decât i4/i5/i7); (2) X4 sport activity coupe vs X3 – toți cei nouă cotează X4 cu +6-10% peste X3 echivalent; (3) ADAS Driving Assistant Professional standard pe G01 LCI 2021 + G45 – trei subscriitori acordă 5-10%; (4) corporate fleet – patru subscriitori practică grilă PJ-flotă-business cu rabat 12-18 pp pentru parcuri ≥5 X3+X4. Folosește calculatorul nostru gratuit pentru cele nouă oferte simultan.

Cinci stadii pentru cotarea online a poliței X3 + X4 SUV compact

Procesul digital RCA BMW X3 + X4 traversează cinci stadii distincte calibrate pe specificul SUV compact luxury – pluralismul plant Magna Steyr Graz vs Spartanburg vs Munich cere mapare WMI distinctă, M Competition S58 declanșează coeficient performance separat, iX3 RWD deschide bonus eco unic, X4 sport activity coupe declanșează coeficient secondary-market collector post-2024:

  1. Decodifică VIN-ul pentru maparea Magna Steyr vs Spartanburg vs Munich

    Codul WMI BMW pe cluster X3+X4 distribuie generația plus plant-ul: WBAPC (E83 Magna Steyr Graz Austria), 5UX (F25 Spartanburg SC US), WBAXG (G01 Munich Werk EU-spec), WBAUH (G02 X4 Munich), WBAJX (G08 iX3 Munich BEV), WBAJY (G45 Munich Neue Klasse). Identificarea corectă plasează exemplarul în bracket logistic + tarifar potrivit datorită diferenței lead-time piese (Magna Steyr 14-21 zile vs Spartanburg 21-30 zile vs Munich 5-9 zile).

  2. Selectează linia tehnică – termic mHEV, PHEV xDrive30e, BEV iX3 RWD, M S58

    Cluster G01 + G02 + G45 contemporan reunește patru axe propulsie: termic mHEV 48V (xDrive20i/30i + xDrive20d/30d + xDrive40i + M40i), PHEV xDrive30e (modul electric ZF integrat), BEV iX3 G08 100% RWD single-motor (distinct de i4/i5/i7 dual-motor), M Competition S58 380-405 kW + xDrive M. Marcarea corectă declanșează coeficient performance +35% automat pe M Competition.

  3. Marchează echiparea ADAS pentru rabat la trei emitenți

    Pe G01 X3 după facelift LCI 2021 plus întreaga gamă G45 Neue Klasse, pachetul Driving Assistant Professional vine inclus din fabrică. Trei dintre subscriitori (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) reduc cotația cu 5-10% pentru aceste configurații, însă opțiunea trebuie selectată explicit în pasul respectiv din formular – neglijarea ei anulează automat reducerea, indiferent de prezența echipării reale pe vehicul.

  4. Activează bonus iX3 G08 BEV 100% RWD plus PHEV xDrive30e

    iX3 G08 (210 kW single-motor 100% RWD, baterie NMC 80 kWh, autonomie WLTP 460 km) primește bonus eco aproximativ 10-14% la patru subscriitori – cea mai mare reducere din portofoliul BMW BEV datorită profilului risc RWD redus single-motor. PHEV xDrive30e (215 kW combinat) primește bonus eco 5-8% la trei subscriitori condiționat de declararea modulului electric.

  5. Plătește online cu autentificare 3DS2 și verifică în arhivă

    Plata primei se face printr-un terminal cardholder cu protocol 3DS2 (strongCustomerAuth) – banca emitentă confirmă tranzacția într-un singur pas, iar polița digitală cu semnătură criptografică se livrează atât pe email cât și automat în arhiva publică BAAR-AIDA. Verificarea ulterioară a stării poliței se face prin instrumentul intern de verificare polițe.

CASCO X3 + X4 – rentabilitatea pe G45 Neue Klasse plus M Competition plus iX3 BEV

Pe X3+X4 facultativul devine rentabil aproape pe toată gama: G45 Neue Klasse nou (peste 350k RON) – prima 2,5-3,1% din valoare. G01 + G02 LCI 2021+ (180-280k) – CASCO 2,8-3,4% anual. F25 + F26 second-hand (60-150k) – 12% anual marginal pe 11+ ani. M Competition X3M + X4M (peste 480k) – raport CASCO/RCA 3,8-4,5× datorită ratei furt jante M Star-Spoke 22„ + risc track-day enthusiast. iX3 G08 BEV (NMC 80 kWh declarată separat) raport 3,0-3,5×. PHEV xDrive30e raport 2,9-3,2×. Vezi ofertele CASCO →

Sfaturi X3 + X4 – șase pârghii pentru optimizarea primei SUV compact luxury

Demograficul X3+X4 (familii premium 35% + business owners 28% + corporate fleet SUV-luxury 22% + early adopter iX3 15%) cere strategii dedicate spectrului SUV compact. Cele șase pârghii decisive:

Sfat 1: Solicită încadrarea xDrive AWD vs RWD corectă pe iX3 G08

iX3 G08 este SINGURA BMW BEV cu propulsie 100% RWD single-motor – majoritatea subscriitorilor au sistem cotare care declarează automat xDrive AWD pe orice X-series, plasând eronat iX3 în coeficient AWD +5-8%. Solicită reîncadrarea corectă RWD pentru a beneficia de rabat 5-8% suplimentar plus bonus eco maxim 10-14%.

Sfat 2: Activează grila collector pentru X4 F26 + G02 sport activity coupe

Decizia BMW 2024 de a NU continua X4 în Neue Klasse G45 generează apreciere certă piață collector EU 8-15% anual primii 3 ani post-discontinuare pe G02 X4 M40i + M Competition. Doi subscriitori (Allianz-Țiriac + Generali) acordă curbă apreciere anti-vetustate plus reducere km redus 10-18 pp pentru exemplarele garaged cu kilometraj sub 12.000 km/an.

Sfat 3: Bonus eco maxim pe iX3 G08 BEV 100% RWD entry-BEV business

iX3 G08 (210 kW single-motor 100% RWD, baterie NMC 80 kWh) primește bonus eco maxim aproximativ 10-14% la patru subscriitori – cea mai mare reducere din portofoliul BMW BEV datorită combinației propulsie RWD single-motor (profil risc redus vs dual-motor i4/i5/i7) plus profilul commute business previzibil 25-50 km/zi.

Sfat 4: Cumulează parcul mixt X3 + X4 sub același CUI pentru rabat de volum

Operatorii care înmatriculează minim cinci exemplare X3 + X4 cumulat (combinații mixte acceptate, ex. 3× X3 G01 + 2× X4 G02) sub același CUI deblochează grila PJ-flotă-business la patru emitenți (Allianz-Țiriac, Omniasig VIG, Asirom, Generali), cu marjă 12-18 pp sub cotarea individuală. Adăugarea unui iX3 G08 BEV ex-leasing corporate cumulează coeficient eco-business peste rabatul de volum.

Sfat 5: Adaugă conducător secundar matur pentru X3 al unui tânăr profesionist

X3 G01 + G45 sunt frecvent primul SUV premium al unui profesionist tânăr 28-35 ani – profil pentru care prima depășește cu +35-50% mediei segmentului. Adăugarea unui conducător secundar 41-55 ani (părinte ori asociat) coboară prima cu 22-32%, în funcție de politica fiecărui emitent. Excludere: M Competition X3M/X4M unde sistemul refuză automat conducător secundar pe coeficient single-vehicle.

Sfat 6: Bifează Highway Assistant Level 3 G45 Neue Klasse

G45 Neue Klasse vine standard cu Highway Assistant Level 3 hands-off (130 km/h legalizat parțial Germania, recunoscut în RO ca echipare ADAS Level 2+) – partajat cu Seria 7 G70. Trei subscriitori (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) acordă rabat ADAS Level 3 8-12% pe G45, suplimentar peste rabatul standard ADAS Level 2 5-10%.

Întrebări frecvente RCA BMW X3 + X4 – SUV compact E83-G45 plus M Competition S58 405 kW plus iX3 BEV 80 kWh RWD

Care variantă X3 ori X4 are prima RCA cea mai accesibilă în 2026?

Cifra cea mai mică din cluster coboară pe E83 X3 xDrive20d 2.0 diesel M47 (110 kW, fabricat Magna Steyr Graz Austria 2003-2010) când proprietarul are 41-55 ani și clasa B5+. Combinația bracket ASF 101-125 kW + valoare reziduală 22-38.000 RON livrează cotație 950-1.180 RON*/an în județe non-Bucureștene. Plasarea aceluiași E83 în București urcă la 1.150-1.380 RON*/an din coeficient zonal.

X3 G01 vs X4 G02 la putere identică – de ce e X4 mai scump cu 6-10%?

X4 sport activity coupe G02 se cotează cu +6-10 pp peste X3 G01 echivalent motorizat datorită valorii reziduale superioare X4 secondary-market (caroseria rake fastback distinctă) plus profilului owner enthusiast (vs X3 SUV family-business). Post-discontinuare 2024, ecartul crește la +12-18 pp pe G02 X4 M Competition datorită statutului collector emergent (X4 NU se continuă în Neue Klasse G45).

iX3 G08 BEV 100% RWD primește bonus eco mai mare decât i4/i5 dual-motor xDrive?

Da, iX3 G08 (210 kW single-motor 100% RWD) primește bonus eco maxim 10-14% la patru subscriitori – superior cu 2-4 pp față de i4 G26 (8-12%) și i5 G60 (8-12%) dual-motor xDrive. Diferența reflectă profilul risc redus al propulsiei RWD single-motor (lipsa coeficient AWD +5-8%) plus consumul de energie inferior (motor singular vs dual-motor).

X3 M Competition S58 380-405 kW intră în zona collector cotare?

Pe X3M (G01 LCI 2019-2024) reducere collector NU se aplică – modelul rămâne în producție G45 sub varianta X3 M50 (290 kW, mai puțin powerful). Pe X4M G02 (2019-2024 discontinuat fără succesor în G45), doi subscriitori (Allianz-Țiriac + Generali) deja aplică curbă apreciere anti-vetustate +8-15% anual primii 3 ani post-discontinuare 2024.

RCA X3 + X4 emisă în România este valabilă pentru drumul către Magna Steyr Graz Austria pentru reparații specialty E83?

Da, pentru UE/SEE plus statele Card Verde – orice traseu spre Graz Austria pentru reparații specialty piese E83 X3 (singura BMW outsourced production Magna Steyr Graz) intră sub umbrelă fără demersuri suplimentare. Pentru drumul spre Spartanburg SC US (F25 X3 + G01 X3 export US-spec) NU se aplică RCA – necesită asigurare locală US-spec separat la sosire.

Comparator simultan al celor nouă oferte pentru X3 + X4 SUV compact luxury

Pentru orice variantă RCA BMW X3 + X4 – E83 Magna Steyr, F25 Spartanburg US-spec, G01 Munich xDrive, G02 X4 sport activity coupe, X3M/X4M Competition S58, iX3 G08 BEV RWD, G45 Neue Klasse – introduci nr. înmatriculare ori VIN și cele 9 cotații se deschid paralel. Polița ajunge digital 3DS2; plată fracționabilă BMW Bank. Spread tipic: 380-680 RON economii anuale. Secțiunea CASCO completează avariile proprii.

Folosește calculatorul nostru gratuit

Compară oferte RCA BMW X3 + X4 →

*Toate prețurile afișate sunt orientative și pot varia în funcție de profilul specific al șoferului, caracteristicile vehiculului și politica comercială a fiecărui asigurător la momentul solicitării ofertei. Tarifele RCA sunt calculate individual pe baza mai multor criterii (bonus-malus, vârstă, experiență, capacitate cilindrică, istoricul daunelor) și se pot modifica periodic conform reglementărilor ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară). Prețurile menționate cu * sunt exemple calculate pentru un profil standard, în baza tarifului de referință ASF, ediția noiembrie 2025.

Surse și referințe

  1. ASF – Autoritatea de Supraveghere Financiară – tariful de referință RCA, ediția noiembrie 2025.
  2. DRPCIV / DGPCI – Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor – statistici parc auto România, situație la 2025-12-31.
  3. BMW – Wikipedia (en) – istoria mărcii Bayerische Motoren Werke AG fondată la München în 1916 (Bayerische Flugzeugwerke + Rapp Motorenwerke), producție automobilă din 1923 (Dixi + R32), gama Seria 1-7 + X1-X7 + Z4 + i Electric + M Performance + M division.
  4. BMW – Wikipedia (ro) – articol enciclopedic BMW în limba română, gama europeană activă (Seria 3, Seria 5, X3, X5, iX, M3, M5) și prezența pe piața românească prin Țiriac Motors.
  5. BMW România (bmw.ro) – specificații tehnice oficiale ale gamei active: Seria 1-2-3-4-5-7-8, X1-X2-X3-X4-X5-X6-X7, Z4, M Performance, M division, plus i Electric (i4, i5, i7, iX, iX1, iX3).

Articole Similare

Asigurare RCA