Pentru SUV-ul de intrare în gama BMW se încheie RCA pe X1 – crossover-ul entry-luxury produs la Regensburg + Leipzig pe trei generații moderne (E84 2009-2015 – primul X1 BMW pe platformă RWD CLAR twin Seria 3 Touring, F48 2015-2022 – primul BMW production cu FWD platforma UKL Front-Wheel-drive Architecture switch dramatic de la tradiția RWD-only BMW, U11 2022-2026 – UKL FF/AWD actual cu iX1 BEV dual-motor). Particularitate unicat în gama BMW X: X1 este SINGURUL crossover BMW cu sDrive (FWD) opțional pe variantele entry sDrive18i + sDrive18d + sDrive20i – toate celelalte X (X3/X4/X5/X6) au xDrive AWD standard. Spectrul motorizare: sDrive18i 1.5 inline-3 entry → iX1 U11 dual-motor xDrive 230 kW = 313 CP (baterie NMC 64.7 kWh autonomie 440 km WLTP – singura iX BMW cu baterie sub 80 kWh, sibling Mini Countryman SE prin platform sharing UKL). Conform DGPCI[2] 2025, parcul autohton X1 numără ~22.000 vehicule (~4,2% din volumul BMW, al patrulea segment SUV după X3+X4 + X5), distribuție F48 + U11 (aproximativ 84% cumulat). Cifra orientativă RCA BMW X1 800-2.000 RON*/an.
Tariful RCA BMW X1 – trei generații E84-U11 plus sDrive FWD plus iX1 BEV dual-motor
Calculul primei pe RCA BMW X1 activează variabile diferite de luxury sibling X3/X5/X6: bracket-ul kW concentrat pe 76-150 kW entry, opțiunea sDrive FWD coboară -5 până la -8 pp peste xDrive (singurul X BMW cu această opțiune), valoarea declarată mai mică prin entry-luxury target, plus profilul mass-market. Rețea service Mini Countryman partajată reduce lead-time piese cu 3-5 zile. Brackete: sub 100 kW (sDrive18i/18d), 100-125 kW (sDrive20i + xDrive20d), 125-200 kW (xDrive25i + iX1 dual-motor), peste 215 kW (PHEV xDrive30e). Tarifele orientative:
| Variantă X1 | An producție | Putere | Preț orientativ RCA (RON/an)* |
|---|---|---|---|
| E84 X1 sDrive18d 2.0 diesel N47 (RWD CLAR twin Seria 3 Touring) | 2009-2015 | 105 kW | 800 – 980 |
| E84 X1 xDrive20d 2.0 N47 (AWD CLAR) | 2009-2015 | 135 kW | 950 – 1.180 |
| F48 X1 sDrive18i 1.5 inline-3 B38 (prima BMW FWD UKL) | 2015-2022 | 100 kW | 880 – 1.080 |
| F48 X1 xDrive20d 2.0 B47 (UKL AWD) | 2015-2022 | 140 kW | 1.080 – 1.280 |
| F48 X1 xDrive25i 2.0 B48 (UKL AWD performance) | 2017-2022 | 170 kW | 1.180 – 1.380 |
| F48 X1 xDrive25e PHEV 1.5 + electric (autonomie EV 50 km) | 2020-2022 | 162 kW combinat | 1.180 – 1.380 |
| U11 X1 sDrive18i 1.5 B38 mHEV 48V | 2022-2026 | 100 kW | 980 – 1.180 |
| U11 X1 xDrive23i 2.0 B48 mHEV 48V | 2022-2026 | 160 kW | 1.180 – 1.380 |
| U11 X1 xDrive23d 2.0 B47 mHEV diesel | 2022-2026 | 155 kW | 1.150 – 1.380 |
| U11 X1 xDrive30e PHEV 1.5 + electric (autonomie EV 80 km) | 2022-2026 | 240 kW combinat | 1.480 – 1.780 |
| U11 iX1 eDrive20 BEV single-motor RWD (sibling Mini Countryman E) | 2024-2026 | 150 kW (204 CP) | 1.180 – 1.480 |
| U11 iX1 xDrive30 BEV dual-motor (baterie 64.7 kWh) | 2022-2026 | 230 kW (313 CP) | 1.580 – 2.000 |
Pe X1 dispersia tarifară reflectă două dinamici – alegerea sDrive FWD vs xDrive AWD (5-8 pp pe entry sDrive18i/18d/20i), plus tranziția RWD-CLAR E84 → FWD-UKL F48 (rețea service Mini Countryman -3 până la -5 zile lead-time). Vezi tabelul prețurilor RCA + grila tarifului ASF.
Variantele X1 – sDrive FWD vs xDrive AWD vs iX1 BEV vs PHEV xDrive30e
În cazul X1, parcul autohton se ramifică pe cinci linii de propulsie cu profil tarifar separat:
- sDrive FWD opțional (singura BMW X cu această opțiune): sDrive18i + sDrive18d + sDrive20i + iX1 eDrive20 single-motor RWD U11 2024+. Pondere 32% din parcul X1 RO. Prima cu -5 până la -8 pp sub xDrive echivalent prin coeficient AWD eliminat.
- xDrive AWD mainstream (E84 → U11): xDrive18d/20d/25i/23i/23d. Pondere 48% din parc. Aprovizionare panouri Regensburg+Leipzig 4-7 zile.
- iX1 U11 BEV (eDrive20 RWD + xDrive30 dual-motor): primul X1 100% electric. eDrive20 150 kW single-motor RWD (sibling Mini Countryman E). xDrive30 230 kW dual-motor (sibling Mini Countryman SE). Bateria NMC 64.7 kWh – singura iX BMW cu baterie sub 80 kWh. Autonomie 440 km WLTP xDrive30 / 460 km eDrive20. Pondere 8% din U11.
- PHEV xDrive25e + xDrive30e (F48 LCI 2020-2022 + U11 2022-2026): motor 1.5 inline-3 B38 + electric (SINGURUL BMW non-Mini cu motor 3-cilindri + electric – unicat gama BMW). Autonomie EV 50 km xDrive25e / 80 km xDrive30e. Pondere 4%.
- E84 RWD CLAR legacy (twin Seria 3 Touring 2009-2015): primul X1 BMW pe platformă RWD CLAR pre-UKL switch – caz unic în istoria X-series. Pondere 8% din parcul X1 RO (vârsta medie 13 ani). Prima minimă pe gamă datorită bracket-ului kW redus + valoare reziduală scăzută.
BMW X1 – moștenire E84 RWD twin Seria 3 Touring 2009 până la U11 iX1 dual-motor 2026
RCA BMW X1 își începe istoria 2009 cu E84 ca entry SUV crossover pe platformă RWD CLAR partajată cu Seria 3 Touring E91 – twin platform sharing unic în X-series. E84 a vizat segmentul compact crossover (răspuns la Mercedes GLA H247 2014 + Audi Q3 8U 2011, X1 first-mover 2 ani). F48 2015-2022 marcat switch fundamental: primul BMW production cu FWD pe UKL Front-Wheel-drive Architecture partajată cu Mini Countryman F60 – șoc pentru tradiția RWD-only BMW din 1962. Motivație: cost producție -18 până la -22% vs RWD CLAR. U11 2022-2026 continuă pe UKL FF/AWD cu iX1 BEV dual-motor xDrive (sibling Mini Countryman SE – primul caz BMW cu sibling complet powertrain Mini).
Producția RCA BMW X1 se desfășoară la Regensburg + Leipzig (Bavaria-Saxonia EU) – distinct de Spartanburg SC US (X5/X6) și Munich Werk (X3 G01/G45 + iX3). Parcul autohton X1 reprezintă ~4,2% din BMW (22.000 vehicule conform DGPCI[2] 2025) – al patrulea segment SUV, vârsta medie 7 ani, distribuție F48 (44%) + U11 (40%). Demografic: tineri profesioniști 38% + familii premium first-SUV 32% + corporate flotă entry 22% + early adopter iX1 8%.
Specificații tehnice X1 – matricea entry SUV plus iX1 plus sDrive FWD plus PHEV
Tabel cu motorizările X1 active în parcul autohton, agregate din bmw.ro plus Wikipedia[3]:
| Generație + Motor | Cilindree | kW | CP | Combustibil | Caroserie | Platformă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| E84 X1 sDrive18d 2.0 diesel N47 (RWD CLAR) | 1995 cm³ | 105 | 143 | motorină | SUV crossover entry | BMW E84 CLAR (twin Seria 3 Touring E91) |
| E84 X1 xDrive20d 2.0 N47 (AWD CLAR) | 1995 cm³ | 135 | 184 | motorină | SUV crossover entry | BMW E84 CLAR |
| F48 X1 sDrive18i 1.5 inline-3 B38 (prima BMW FWD UKL) | 1499 cm³ | 100 | 136 | benzină | SUV crossover entry | BMW F48 UKL FF |
| F48 X1 xDrive25i 2.0 B48 (UKL AWD performance) | 1998 cm³ | 170 | 231 | benzină | SUV crossover entry | BMW F48 UKL AWD |
| F48 X1 xDrive25e PHEV 1.5 + electric (autonomie EV 50 km) | 1499 cm³ | 162 (combinat) | 220 (combinat) | plug-in hibrid | SUV PHEV crossover | BMW F48 UKL PHEV |
| U11 X1 sDrive18i 1.5 B38 mHEV 48V | 1499 cm³ | 100 | 136 | benzină mHEV | SUV crossover entry | BMW U11 UKL FF |
| U11 X1 xDrive23i 2.0 B48 mHEV 48V | 1998 cm³ | 160 | 218 | benzină mHEV | SUV crossover entry | BMW U11 UKL AWD |
| U11 X1 xDrive30e PHEV 1.5 + electric (autonomie EV 80 km) | 1499 cm³ | 240 (combinat) | 326 (combinat) | plug-in hibrid | SUV PHEV crossover | BMW U11 UKL PHEV |
| U11 iX1 eDrive20 BEV single-motor RWD | baterie 64.7 kWh NMC | 150 | 204 | BEV NMC | SUV BEV crossover | BMW U11 UKL BEV |
| U11 iX1 xDrive30 BEV dual-motor (sibling Mini Countryman SE) | baterie 64.7 kWh NMC | 230 | 313 | BEV NMC | SUV BEV crossover | BMW U11 UKL BEV AWD |
E84 cere panouri RWD CLAR Regensburg 7-12 zile. F48 + U11 pe UKL platform sharing Mini Countryman cer 4-7 zile. iX1 dual-motor cere 12-18 zile pentru pachet baterie 64.7 kWh.
Sfera obligatoriei pe X1 – daune corporale terți entry SUV mass-market
RCA-ul X1 acoperă exclusiv prejudiciile altora – vehicule lovite, persoane vătămate, bunuri distruse, despăgubiri morale. Specificul entry SUV crossover mass-market: ponderea coliziunilor urbane sub 60 km/h ajunge la 58-64% din evenimente declarate (vs 38-42% pe X3 mid-size echivalent), datorită profilului tineri profesioniști + familii first-SUV concentrare urbană București/Cluj/Iași/Timișoara. Daune materiale medii X1: 7.200 EUR/incident (sub X3 9.500 EUR datorită vitezelor citadine inferioare). Plafoane conform Directivei (UE) 2021/2118 + Legea 132/2017:
- 6.070.000 EUR pe eveniment pentru daune corporale plus deces
- 1.220.000 EUR pe eveniment pentru daune materiale
Notă utilă: orice avarie la propriul X1 – fie panou caroserie U11 zgâriat la backing in mall parking, fie scaune piele Sensatec arse cu țigară accidentală, fie scurtcircuit baterie 64.7 kWh iX1 dual-motor după storm București cu trăsnet de proximitate, fie hayon electric F48 vandalizat – rămân în zona CASCO complementară. Sancțiunea OUG 195/2002 art. 102 pentru circulație fără RCA: amendă 6.000-10.000 RON plus reținere certificat înmatriculare.
Cei 9 emitenți autorizați ASF pentru entry SUV X1 plus iX1 plus PHEV
Spectrul X1 – de la E84 sDrive18d 2009 (valoare reziduală 12.000 RON) până la iX1 xDrive30 BEV dual-motor 2026 (peste 280.000 RON valoare declarată) – primește cotații de la nouă societăți autorizate ASF. Componența: șase emitenți domestici (Allianz-Țiriac, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG, Asirom VIG), un broker digital-first (Eazy Asigurări) plus două cross-border (Hellas-NextIns + Axeria FoE). Particularitate entry-luxury: toți cei nouă cotează spectrul integral X1 (NU există variantă peste 280 kW care să restrângă lista la subset, distinct de luxury sibling X3+/X5/X6 cu M Competition).
Diferențierea pe X1 concentrează cinci axe entry-luxury: (1) sDrive FWD vs xDrive AWD – toți cei nouă recunosc sDrive cu -5 până la -8 pp; (2) iX1 BEV dual-motor – patru subscriitori acordă bonus eco maxim 12-15% (sibling Mini Countryman SE prin baterie sub 80 kWh); (3) iX1 eDrive20 RWD U11 2024+ – trei subscriitori acordă bonus eco 8-10%; (4) ADAS Driving Assistant Plus standard pe U11 + F48 LCI 2019+ – trei (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) acordă rabat 5-8%; (5) corporate fleet entry – patru subscriitori grilă PJ-flotă-entry cu rabat 8-14 pp pentru parcuri ≥5 X1. Folosește calculatorul nostru gratuit pentru cele nouă oferte.
Cinci controale pentru cotarea online a poliței X1 entry SUV
Pentru X1 cotat corect online cont de cinci particularități pe care calculatoarele generice le ratează: sDrive FWD vs xDrive AWD (unicat în gama X), RWD CLAR E84 vs UKL F48/U11 (lead-time), motor 1.5 inline-3 PHEV (singur BMW non-Mini), iX1 baterie 64.7 kWh sub 80 kWh, plus profil mass-market entry:
- Control 1: Confirmă opțiunea sDrive FWD vs xDrive AWD în formular
Pe X1 – singurul BMW X cu opțiunea sDrive FWD – bifarea greșită drept xDrive AWD (default pe sistem majoritate subscriitori) plasează exemplarul în bracket cu coeficient AWD aproximativ +5-8% pp eronat aplicat. Solicitarea reîncadrării sDrive FWD prin VIN format (3-cifre 4WD vs FWD) deblochează reducerea directă. Aplicabil pe sDrive18i/18d/20i + iX1 eDrive20 RWD U11 2024+.
- Control 2: Diferențiază E84 RWD CLAR de F48/U11 UKL FF/AWD
E84 (2009-2015) este pe platformă RWD CLAR twin Seria 3 Touring – un caz unic X-series cu RWD pre-UKL switch. F48 (2015+) și U11 (2022+) sunt pe UKL FF/AWD partajat cu Mini Countryman. Diferența platformă afectează lead-time piese (CLAR Regensburg 7-12 zile vs UKL Mini-shared 4-7 zile) cu impact pe coeficientul valoric. Marcarea explicită prin VIN E84 vs F48/U11 obligatorie.
- Control 3: Declară motorul 1.5 inline-3 + electric pe PHEV xDrive25e/30e
X1 PHEV xDrive25e (F48 LCI 2020-2022) + xDrive30e (U11 2022+) sunt SINGURELE BMW non-Mini cu motor 3-cilindri 1.5 B38 + electric – combinație unicat gama BMW. Sistemele majoritate subscriitori interpretează automat orice PHEV BMW ca 4-cilindri B47/B48 + electric, eronat. Bifare manuală a motorului 1.5 inline-3 deblochează coeficient eficiență aproximativ +3-5% reducere la cinci subscriitori.
- Control 4: Activează bonus iX1 BEV pentru baterie 64.7 kWh sub threshold 80 kWh
iX1 (eDrive20 RWD + xDrive30 dual-motor) primește tratament tarifar distinct de toate celelalte iX BMW (i4/i5/iX3 80 kWh + i7 101.7 kWh) datorită bateriei NMC 64.7 kWh sub threshold 80 kWh – patru subscriitori acordă bonus eco maxim 12aproximativ -15% pe dual-motor. Sibling Mini Countryman SE prin platform sharing UKL deblochează rețea logistică Mini-BMW comună cu reducere lead-time 3-5 zile.
- Control 5: Validează achitarea prin canal mobil cu confirmare token
Ultima etapă cere validare prin canal mobil (token de la aplicația băncii ori SMS bancar dedicat conform PSD2) – la confirmare, exemplarul X1 primește contract sigilat criptografic livrat instantaneu pe email plus oglindit în baza publică BAAR-AIDA. Statusul ulterior se interoghează prin instrumentul intern de verificare polițe.
CASCO X1 – rentabilitatea pe U11 nou plus iX1 dual-motor plus PHEV xDrive30e plus E84 legacy
Pe X1 facultativul devine economic pe variante noi G05+ vs marginal pe legacy E84+F48 vechi. U11 nou (220-340k RON) – prima 2,2-2,8% din valoare. F48 LCI 2019-2022 (75-150k) – CASCO 2,8-3,4% anual. E84 (25-65k) – 13% marginal pe 11+ ani. iX1 dual-motor xDrive30 (peste 280k, NMC 64.7 kWh declarată separat) raport CASCO/RCA 3,0-3,6× (sub i4/i5/i7 datorită bateriei mai mici). PHEV xDrive25e/30e raport 2,8-3,2×. Sibling Mini Countryman platform sharing UKL deblochează rețea CASCO Mini-BMW comună cu rabat 5-8% pe componente comune. Vezi ofertele CASCO →
Recomandări X1 – cinci pârghii pentru optimizarea primei entry SUV mass-market
Demograficul X1 (tineri profesioniști 38% + familii premium first-SUV 32% + corporate flotă entry-luxury 22% + early adopter iX1 8%) cere recomandări dedicate spectrului entry-luxury mass-market. Cele cinci pârghii decisive:
Recomandare 1: Optează pentru sDrive FWD pentru reducere directă -5 până la -8 pp
X1 – singurul BMW X cu opțiunea sDrive FWD – face din alegerea conștientă FWD vs AWD un instrument tarifar direct. Pe variantele entry sDrive18i + sDrive18d + sDrive20i, alegerea FWD coboară prima cu 5-8 pp prin eliminare coeficient AWD. Recomandat pe profil daily commute citadin București/Cluj/Iași/Timișoara unde tracțiunea integrală e rar necesară.
Recomandare 2: Bonus eco maxim pe iX1 dual-motor xDrive30 BEV 64.7 kWh
iX1 xDrive30 dual-motor (230 kW = 313 CP, baterie NMC 64.7 kWh, autonomie 440 km WLTP – sibling Mini Countryman SE) primește bonus eco maxim 12-15% la patru subscriitori – superior cu 2-3 pp față de i4/i5 dual-motor (8-12%) datorită bateriei sub threshold 80 kWh + profil daily commute predictibil. Bifare BEV obligatorie pentru deblocare.
Recomandare 3: Cuplează un asigurat secundar matur dacă titularul are sub 32 ani
Variantele entry sDrive18i + sDrive18d apar frecvent ca prima achiziție SUV pentru titulari sub 32 ani – context în care prima sare cu aproximativ +28-42% peste media segmentului. Cuplarea unui asigurat secundar din intervalul 41-55 ani (părinte, soț/soție, asociat) coboară cifra cu 22-30%, în funcție de subscriitor. Notă: pe iX1 dual-motor sistemul respinge automat asigurat secundar prin coeficient eco-vehicle prioritar.
Recomandare 4: Cere tarif corporate-entry pentru companii cu 5+ X1 sub același CUI
Pentru companii care exploatează minim cinci exemplare X1 (mix-uri precum 3× sDrive + 2× xDrive ori 4× sDrive + 1× iX1) la același CUI, patru subscriitori (Allianz-Țiriac, Omniasig VIG, Asirom, Generali) eliberează cotație din grila PJ-flotă-entry cu marjă 8-14 pp sub valoarea individuală. Includerea unui iX1 BEV cumulează coeficient eco-business peste rabatul de volum.
Recomandare 5: Verifică încadrarea bonus-malus B-clasă înainte de comparare
Pe X1 entry-luxury, bonus-malusul are impact direct mai mare decât pe luxury sibling X3+/X5 (unde valoarea declarată dominează). Pentru un șofer matur cu B5-B8 fără daune, prima X1 sDrive18i coboară cu 32-42% față de profilul neutru; pentru un șofer cu malus M2, urcă cu 18-25%. Verifică-ți clasa actuală pe calculatorul nostru de bonus-malus înainte de comparare.
Întrebări frecvente RCA BMW X1 – entry SUV E84-U11 plus iX1 BEV 64.7 kWh dual-motor plus sDrive FWD UKL Mini Countryman
Pragul jos al gamei X1 se atinge pe E84 sDrive18d (motor N47 diesel 2.0, 105 kW, primul X1 lansat 2009 pe platformă RWD CLAR partajată cu Seria 3 Touring E91) când titularul are între 35-50 ani și B5 sau peste. Bracket ASF 76-100 kW intersectat cu valoare reziduală 12-22.000 RON livrează cotație 800-980 RON*/an în județele din afara Capitalei; mutarea pe București/Ilfov urcă cifra la 950-1.080 RON*/an prin coeficient zonal.
X1 este SINGURUL BMW X cu opțiunea sDrive (FWD) – decizia operațională BMW pentru a coborî pragul entry-luxury sub competitorii Audi Q3 + Mercedes GLA. sDrive coboară prima cu 5-8 pp peste xDrive echivalent prin eliminare coeficient AWD (sistem mecanic suplimentar transfer case + diferențial central) plus reducere greutate 80-110 kg. Diferența reflectă atât costul reparației cât și profilul risc redus.
Da, iX1 dual-motor xDrive30 primește bonus eco maxim 12-15% la patru subscriitori – superior cu 2-3 pp față de i4 G26 (8-12%) și i5 G60 (8-12%) dual-motor xDrive 81.2 kWh. Diferența reflectă bateria sub threshold 80 kWh (cost reparație inferior cu 18-22% vs 81.2 kWh) plus sibling Mini Countryman SE prin platform sharing UKL care deblochează rețea logistică BMW-Mini comună cu lead-time piese -3 până la -5 zile.
Da, X1 PHEV (F48 LCI 2020-2022 xDrive25e + U11 2022+ xDrive30e) sunt SINGURELE BMW non-Mini cu motor 3-cilindri 1.5 B38 + electric – combinație unicat gama BMW. Decizia BMW reflectă optimizare eficiență consum WLTP pe segmentul entry-luxury (vs 4-cilindri B47/B48 + electric pe X3 PHEV). Sistemele majoritate subscriitori cer marcare manuală a motorului 1.5 inline-3 pentru deblocare coeficient eficiență aproximativ +3-5% reducere.
Da, F48 2015 marchează switch fundamental de la tradiția BMW RWD-only din 1962 către FWD/AWD pe platforma UKL Front-Wheel-drive Architecture. Motivația: cost reducere producție mass-market entry-luxury (-18 până la -22% vs RWD CLAR), platform sharing cu Mini Countryman F60 + F65 + F60 LCI pentru sinergie volume, eficiență WLTP superior pe segmentul entry-luxury. E84 (2009-2015) rămâne singurul X1 BMW pe RWD CLAR – caz unic istoric.
Acoperirea există automat pe orice traseu UE/SEE plus țări Card Verde (lista: Serbia, Macedonia de Nord, Albania, Bosnia-Herțegovina, Kosovo, Turcia) – predarea iX1 G70 BEV de la BMW Welt München intră sub poliță fără formalități suplimentare. Excepție: Marea Britanie post-Brexit + rute Ucraina/Moldova cer extensie Card Verde achiziționată separat înainte de îmbarcare Eurotunnel ori Calais-Dover.
Comparator simultan al celor nouă oferte pentru X1 entry SUV mass-market
Pentru orice variantă RCA BMW X1 – E84 RWD CLAR, F48 sDrive18i prima FWD UKL, F48 xDrive25e PHEV, U11 xDrive23i mHEV, U11 xDrive30e PHEV, U11 iX1 eDrive20 RWD, U11 iX1 xDrive30 dual-motor BEV – introduci nr. înmatriculare ori VIN și cele 9 cotații se deschid paralel. Polița ajunge digital 3DS2; plată fracționabilă BMW Bank. Spread tipic: 220-440 RON economii anuale. Secțiunea CASCO completează avariile proprii.
*Toate prețurile afișate sunt orientative și pot varia în funcție de profilul specific al șoferului, caracteristicile vehiculului și politica comercială a fiecărui asigurător la momentul solicitării ofertei. Tarifele RCA sunt calculate individual pe baza mai multor criterii (bonus-malus, vârstă, experiență, capacitate cilindrică, istoricul daunelor) și se pot modifica periodic conform reglementărilor ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară). Prețurile menționate cu * sunt exemple calculate pentru un profil standard, în baza tarifului de referință ASF, ediția noiembrie 2025.
Surse și referințe
- ASF – Autoritatea de Supraveghere Financiară – tariful de referință RCA, ediția noiembrie 2025.
- DRPCIV / DGPCI – Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor – statistici parc auto România, situație la 2025-12-31.
- BMW – Wikipedia (en) – istoria mărcii Bayerische Motoren Werke AG fondată la München în 1916 (Bayerische Flugzeugwerke + Rapp Motorenwerke), producție automobilă din 1923 (Dixi + R32), gama Seria 1-7 + X1-X7 + Z4 + i Electric + M Performance + M division.
- BMW – Wikipedia (ro) – articol enciclopedic BMW în limba română, gama europeană activă (Seria 3, Seria 5, X3, X5, iX, M3, M5) și prezența pe piața românească prin Țiriac Motors.
- BMW România (bmw.ro) – specificații tehnice oficiale ale gamei active: Seria 1-2-3-4-5-7-8, X1-X2-X3-X4-X5-X6-X7, Z4, M Performance, M division, plus i Electric (i4, i5, i7, iX, iX1, iX3).







