Pe șoselele românești rulează aproximativ 53.821 de Chevrolet-uri active conform raportării DGPCI[2] – locul al douăzeci și doilea în clasamentul mărcilor (~0,6% cotă), portofoliu american Daewoo-derivat condus de Aveo T200/T250/T300 (~17.000 exemplare) plus Cruze J300 sedan + hatch (~12.000 exemplare). Profilul cumpărătorilor RCA Chevrolet: tineri urbani entry cu Spark M300 + Aveo, familii mass-market cu Cruze J300 + Captiva C100/C140 SUV plus profesioniști cu Lacetti J200 + Trax U200. Pe această pagină găsești tarifele orientative RCA Chevrolet pe sub-segmente raportate la tariful de referință ASF[1] ediția noiembrie 2025, povestea mărcii din Detroit 1911 până la GM Daewoo Craiova 2002-2013, plus ofertele celor 9 emitenți autorizați ASF inclusiv canal Opel cross-decontare Stellantis post-2021. RCA Chevrolet rămâne marca cu reziduu second-hand dominant post-2016 GM exit Europe.
Tariful RCA Chevrolet pe brackete kW: Daewoo era + GM Craiova legacy + Cruze J-platform Opel partajat
Cifra anuală RCA Chevrolet derivă din intersecția a patru intrări: bracket-ul kW raportat la baremul ASF[1] ediția noiembrie 2025, profilul personal al conducătorului auto, județul de domiciliu declarat plus regimul efectiv de utilizare. Pentru gama Chevrolet, bracket-urile încep de la sub 50 kW (Spark M200/M300 entry kei legacy) și ajung la peste 200 kW (Camaro Mk5 V6 import-only enthusiast). Reperele orientative pe sub-segmente, raportate la tariful de referință ASF ediția noiembrie 2025:
| Sub-segment Chevrolet | Putere tipică | Preț orientativ RCA (RON/an)* |
|---|---|---|
| Spark M200/M300 1.0 entry kei (2005-2015 disc.) | 49-58 kW | 1.122 – 2.013 |
| Aveo T200/T250 1.2 Family-Z entry (2006-2011 disc.) | 51-62 kW | 1.242 – 2.321 |
| Aveo T300 1.4 Family-Z (2011-2014 disc.) | 74 kW | 1.242 – 2.410 |
| Lacetti J200 1.6/1.8 Ecotec legacy (2004-2010 disc.) | 78-91 kW | 1.389 – 2.410 |
| Cruze J300 1.6 Ecotec entry (2008-2015 disc.) | 91 kW | 1.389 – 2.410 |
| Cruze J300 1.8 Ecotec mid-trim (2008-2015 disc.) | 104 kW | 1.494 – 2.734 |
| Cruze J300 2.0 VCDi diesel (2008-2015 disc.) | 110-120 kW | 1.494 – 2.734 |
| Captiva C100/C140 2.4 Ecotec atmospheric (2006-2018 disc.) | 123 kW | 1.494 – 2.734 |
| Captiva C140 2.2 VCDi diesel (2011-2018 disc.) | 132-135 kW | 1.653 – 2.874 |
| Trax U200 1.4 Ecotec turbo (2013-2020 disc.) | 103 kW | 1.389 – 2.410 |
| Orlando J309 2.0 VCDi diesel 7-loc (2011-2015 disc.) | 120 kW | 1.494 – 2.734 |
| Camaro Mk5 V6 import-only enthusiast | 245 kW | 2.220 – 4.310 |
| Mediana mărcii ponderată cu volumul fleet | – | ~1.900 |
Spread-ul tarifar al cotațiilor Chevrolet atinge tipic 22-40% peste tariful de bază al pieței datorită statusului discontinuat post-2016 GM exit Europe plus parts-supply scarce pe componente Daewoo-GM dedicate. Reperele detaliate sunt în tabelul nostru de prețuri RCA sau tariful de referință ASF.
Portofoliul Chevrolet activ în România – Bupyeong KR + Craiova RO 2002-2013 + post-2015 import-only
Producția Chevrolet pentru piața europeană s-a concentrat pe trei poli istorici: Bupyeong Coreea de Sud (sediul flagship pentru Aveo + Cruze + Spark + Captiva + Lacetti post-Daewoo era 2002+), Craiova România (Aveo T250 + Cruze J300 mass-market 2008-2013 înainte de GM exit Europe) plus Ramos Arizpe Mexic (Spark M300 + Trax U200 post-2014). Bowling Green Kentucky USA rămâne sediul Corvette – portofoliu nepe RO. Cluster-urile active pe piața românească se grupează pe șase linii de produs distincte plus reziduul Lacetti/Trax/Orlando.
Aveo T200/T250/T300 entry hatch + sedan
B-segment entry: T200 (2003-2008 succesor Daewoo Cielo) + T250 (2008-2011 facelift Craiova RO) + T300 (2011-2014 disc. Bupyeong KR) cu motorizări 1.2 Family-Z atmospheric 51-62 kW + 1.4 Family-Z 74 kW. Aproximativ 17.000 exemplare RO, cluster-ul flagship al mărcii. Detalii RCA Aveo →
Cruze J300 sedan + hatch + station-wagon
C-segment mass-market: J300 (2008-2015 disc.) cu 1.6/1.8 Ecotec atmospheric 91-104 kW plus 2.0 VCDi diesel co-dezvoltare GM-VM Motori Italia 110-120 kW. Producție Bupyeong KR + Craiova RO 2008-2013. Platformă partajată Opel Astra J. Aproximativ 12.000 exemplare RO. Detalii RCA Cruze →
Captiva C100/C140 SUV mid-size
Mid-SUV D-segment: C100 (2006-2011) + C140 facelift (2011-2018 disc.) cu 2.4 Ecotec atmospheric 123 kW plus 2.2 VCDi diesel 132-135 kW. Platformă Theta partajată cu Opel Antara. Producție Bupyeong KR + Sant Cugat ES legacy. GM Smartride suspension pe trim mid. Aproximativ 5.000 exemplare RO.
Spark M200/M300 kei legacy
A-segment kei: M200 (2005-2010 succesor Daewoo Matiz) + M300 (2010-2015 disc.) cu 1.0 atmospheric 49-58 kW. Producție Bupyeong KR + Ramos Arizpe MX post-2014. Aproximativ 7.500 exemplare RO. Demografic tineri urbani entry plus first-time-buyer cu buget restrâns.
Lacetti J200 + Trax U200 + Orlando J309 legacy
Sedan Lacetti J200 (2004-2010 disc.) cu 1.6/1.8 Ecotec atmospheric 78-91 kW (~4.000 RO), crossover Trax U200 (2013-2020 disc.) cu 1.4 Ecotec turbo 103 kW (~3.000 RO) plus MPV 7-locuri Orlando J309 (2011-2015 disc.) cu 2.0 VCDi diesel 120 kW (~2.000 RO). Toate trei sub umbrela Daewoo-GM Korea cu disc. Europa post-2015.
Chevrolet Auto – moștenirea Detroit 1911 plus Bow-Tie 1913 + GM Daewoo era 2002+ + post-2015 exit Europe
Chevrolet Motor Company a fost fondată pe 3 noiembrie 1911 la Detroit Michigan de pilotul elvețian-american Louis Chevrolet împreună cu fostul director General Motors William Crapo Durant. Anul 1913 a marcat lansarea emblemei iconice Bow-Tie – logoul cravată-papion pe fond albastru cu chenar argintiu, atribuit lui Durant care s-ar fi inspirat după un model de tapet văzut într-un hotel din Paris în 1908. Anul 1918 a marcat integrarea Chevrolet în General Motors Corporation sub umbrela holdingului Durant – operațiune care a transformat marca americană în brațul mass-market al gigantului Detroit, complementar Cadillac (lux), Buick (premium) și Oldsmobile (mid-tier defunct 2004). Decadele următoare au consolidat Chevrolet ca lider absolut volume USA prin Bel Air, Impala, Camaro (1966+), Corvette (1953+) plus generații pickup Silverado. În Europa, prezența Chevrolet a fost intermitentă până la achiziția GM a Daewoo Motor Coreea de Sud în 2002 – operațiune care a deschis canalul GM Daewoo Auto and Technology pentru distribuirea sub eticheta Chevrolet a portofoliului coreean rebadge: Aveo (succesor Daewoo Kalos), Spark (succesor Matiz), Lacetti plus Captiva (succesor Daewoo Winstorm). În România, importul istoric s-a desfășurat prin reprezentanța Daewoo Automobile Romania cu uzina Craiova – facilitate fostă Daewoo care a produs Cielo plus Matiz pre-2008. Post-2008 GM Daewoo a rebadgetat producția Craiova ca Aveo T250 plus Cruze J300 mass-market până la momentul critic 2013 când GM a anunțat retragerea brandului Chevrolet din Europa – producție Craiova oprită 2013 iar finalizarea operațiunilor europene s-a consumat la finalul lui 2016. Post-2015 GM exit Europe a transformat Chevrolet RO în marcă import-only via aproximativ 5 dealeri specializați, cu parts-supply alternativ via canal Opel/Vauxhall (subsidiar GM Europe vândut PSA 2017 ulterior integrat Stellantis 2021) pe modelele J-platform partajate Cruze ↔ Astra J plus Theta-platform Captiva ↔ Antara. Astăzi, cele aproximativ 53.821 de Chevrolet-uri active reprezintă 0,6% din parcul național conform DGPCI[2] – parc dominat 99% de second-hand pre-2016. Particularitate RO: portofoliul activ rămâne cluster-ul Aveo (~17.000 exemplare, 32% din parcul Chevrolet RO) plus Cruze J300 (~12.000 exemplare, 22%) – confirmare moștenire Daewoo-GM Craiova era 2002-2013 plus reziduu second-hand cu rulaj rutier mediu pe segmente mass-market.
Specificații tehnice Chevrolet – tabel variante
Eterogenitatea tehnologică Chevrolet RO se concentrează pe trei familii de motorizări native plus o ramură diesel co-dezvoltată: Family-Z atmospheric (1.2/1.4L Aveo entry plus T300 mid), Ecotec atmospheric (1.4 turbo Trax + 1.6/1.8 Cruze + Lacetti + 2.4 Captiva), VCDi diesel co-dezvoltare GM-VM Motori Italia (1.7/2.0/2.2L Cruze + Captiva + Orlando) plus transmisii GM 6T40/6T45 automate pe top-trim Cruze + Captiva. Atelierele rețeaua Chevrolet specializată RO post-2015 GM exit Europe au lead-time tipic 12-25 zile pentru piese Daewoo-GM dedicate plus 6-15 zile pentru piese J-platform partajate Opel via canal Stellantis post-2021 cross-decontare. Aceste regimuri produc patru tarife distincte de cost al reparației pentru evaluatorii ASF.
Acoperire RCA Chevrolet – plafoane Directiva 2021/2118
Polița RCA Chevrolet acoperă strict prejudiciile produse terților de șoferul asigurat la volanul oricărui Chevrolet: vehicule terțe deteriorate, bunuri materiale pierdute, vătămări corporale plus cheltuieli medicale aferente. Pe gama Chevrolet scenariile sunt variate: coliziuni urbane (Spark M200/M300 + Aveo T200/T250/T300), accidente la viteze suburbane (Cruze J300 + Lacetti J200), incidente cu pietoni (Trax U200 crossover urban), avarii cu bicicliști (Captiva C100/C140 SUV) plus evenimente cu motociclete (Orlando J309 7-loc). Plafoanele legale conform Directivei (UE) 2021/2118 transpuse prin Legea nr. 132/2017:
- 6.070.000 EUR per eveniment pentru daune corporale și deces
- 1.220.000 EUR per eveniment pentru daune materiale
Atenție pe Chevrolet: avariile proprii ale Cruze J300 + Captiva C140 post-coliziune, furt Camaro Mk5 V6 import-only, riscul de incendiu termal pe componente VCDi diesel SCR Captiva 2.2 plus Cruze 2.0, plus deteriorările pe pachet ADAS minimal Daewoo-derivat nu intră sub umbrela RCA. Pentru aceste cazuri ai nevoie de asigurare CASCO. Vezi diferențele RCA versus CASCO.
Conform Legii 132/2017, lipsa unei polițe RCA active aduce sancțiune contravențională cu amendă 6.000-10.000 RON, retragerea certificatului de înmatriculare plus suspendarea dreptului de circulație până la regularizare administrativă.
Cei 9 asigurători autorizați ASF pentru RCA Chevrolet
Pentru cluster-ul Chevrolet Daewoo-derivat post-2015 GM exit Europe, registrul ASF înregistrează nouă societăți active care emit RCA fără excepții pe configurațiile standard: șase domestici cu sediu propriu – Allianz-Țiriac, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG, Asirom VIG – plus Eazy Asigurări și doi cross-border via FoS: Hellas-NextIns + Axeria. Toți cei nouă cotează atât Spark M200 entry kei second-hand cât și Camaro Mk5 V6 import-only proaspăt înmatriculat. Particularitate pe modelele J-platform Cruze ↔ Opel Astra J plus Theta-platform Captiva ↔ Opel Antara: trei emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG) deschid canal Stellantis cross-decontare automată post-2021 pentru parts-supply alternativ – lead-time reparații reduse cu 8-15 zile vs canal Daewoo-GM dedicat.
Cumpărarea RCA Chevrolet online
Pe gama Chevrolet cu mix Daewoo-GM legacy plus parts-supply alternativ via canal Stellantis post-2021 (rețea ~5 dealeri Chevrolet RO specializați pentru sub-clasele native Family-Z + Ecotec + VCDi diesel; canal Opel cross-decontare Stellantis pe rebadge J-platform + Theta-platform), fluxul digital cuprinde patru puncte cheie: citirea VIN-ului Chevrolet plus chassis-code generație (T200/T250/T300 Aveo, J300 Cruze, M200/M300 Spark, C100/C140 Captiva), marcarea propulsiei (Family-Z atmospheric vs Ecotec atmospheric vs VCDi diesel co-dezvoltare GM-VM Motori), declararea regimului real de utilizare plus arhivarea poliței digitale. Pentru ieșiri prelungite cu Chevrolet-ul, validează polița pe pagina noastră de verificare RCA (interogăm portalul AIDA, fost CEDAM) cu numărul de înmatriculare sau VIN-ul.
CASCO pentru Chevrolet – ratio orientativ vs RCA
Polița CASCO completează RCA-ul cu acoperire pe propriul vehicul. Raportul CASCO/RCA orientativ pentru gama Chevrolet se înscrie tipic în intervalul 2,5-2,75× pe configurațiile standard. Reperele specifice sub-clase: Aveo T200/T250 entry Family-Z (raport ~2,5×), Cruze J300 mass-market 1.6/1.8 Ecotec (raport ~2,55×), Captiva C100 mid 2.4 Ecotec (raport ~2,65×), Cruze 2.0 VCDi diesel (raport ~2,7×), Captiva C140 2.2 VCDi diesel (raport ~2,7×), Camaro Mk5 V6 import-only enthusiast (raport ~3,5× datorită valorii aspirational plus parts-supply scarce post-2015). Reperele sunt orientative și nu constituie ofertă fermă; pentru cotație exactă pe vehiculul tău folosește calculatorul CASCO. Vezi diferențele RCA versus CASCO.
Sfaturi pentru RCA Chevrolet
Cluster-ul Chevrolet are patru pârghii principale de optimizare a primei RCA pe gama Daewoo-derivat post-2015 GM exit Europe.
- Reverificarea încadrării kW pe Aveo Mk1/Mk2 + Spark M200/M300
Erorile istorice au plasat ~7% din parc în bracket supraevaluat 51-75 kW (ASF Nov 2025: 1.242-2.321 RON*/an) în loc de sub 50 kW (1.122-2.013 RON*/an). Cere reverificarea cu copia certificatului de înmatriculare – recodificarea reduce coeficientul cu 120-300 RON anual.
- Marcarea canal Opel cross-decontare Stellantis pe Cruze J300 + Captiva
Pe Cruze J300 (J-platform partajată Opel Astra J) plus Captiva C100/C140 (Theta-platform partajată Opel Antara), trei emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG) deschid canal Stellantis cross-decontare automată post-2021 cu reducere parts-supply 8-12% plus lead-time reparații redus 8-15 zile.
- Parts-supply alternativ Captiva 2.2 VCDi diesel post-2015
Pe Captiva C140 2.2 VCDi (132-135 kW) + Cruze 2.0 VCDi (110-120 kW), declararea co-dezvoltării GM-VM Motori Italia plus rețeaua Stellantis multibrand deblochează la doi emitenți (Allianz-Țiriac, Omniasig VIG) coverage extins pe componente injecție common-rail + SCR AdBlue.
- Bracket favorabil Spark kei A-segment
Pe Spark M200/M300 1.0 (49-58 kW) bracket-ul ASF sub 50 kW conduce la prima cea mai accesibilă din gama Chevrolet (1.122-2.013 RON*/an pentru un conducător matur din afara cordonului București-Ilfov). Combinarea cu clasă bonus-malus B5-B8 reduce prima cu 20-40%.
Beneficiile comparării RCA Chevrolet online
Comparatorul paralel agregă cele nouă oferte ASF eligibile pe sub-segmentul tău Chevrolet (Spark, Aveo, Cruze, Captiva, Lacetti, Trax, Orlando, Camaro Mk5 V6 import-only) într-o singură interogare digitală. Polița aleasă ajunge digital pe email cu valabilitate juridică imediată; pentru flotele corporate cu 3+ unități pe același CUI, fragmentarea în 6-12 rate fără dobândă rămâne disponibilă opțional. Reducerile observate: aproximativ 250-450 RON anual per vehicul, raportat la tariful de referință ASF, ediția noiembrie 2025.
Întrebări frecvente despre RCA Chevrolet
Pe Spark M200/M300 1.0 entry kei (49-58 kW, 2005-2015 disc., legacy GM Daewoo Bupyeong KR), încadrarea ASF sub 50 kW produce primă 1.122-1.450 RON*/an pentru un șofer matur de la frontieră, raportat la tariful de referință ASF, ediția noiembrie 2025; cumulul cu canal Opel multibrand parts-supply (post-2015 GM exit Europe pe modele J-platform) reduce parts-cost cu 6-12 zile lead-time vs canal Chevrolet-only.
Cruze J300 1.8 Ecotec (104 kW) urcă în 101-125 kW (1.494-2.734 RON*/an) vs Aveo T300 1.4 Family-Z (74 kW) în 51-75 kW boundary (1.242-2.410 RON*/an); diferența netă este aproximativ 250-320 RON anual în favoarea Aveo.
Captiva C140 2.2 VCDi (132-135 kW) intră în bracket-ul 126-150 kW (1.653-2.874 RON*/an) datorită puterii mărite vs Captiva 2.4 Ecotec atmospheric (123 kW în 101-125 kW). Co-dezvoltarea GM-VM Motori Italia plus SCR AdBlue declarate dă acces la canal parts-supply Stellantis post-2021.
Camaro Mk5 V6 (245 kW) intră în bracket 201-300 kW (2.220-4.310 RON*/an) plus suplimentare 30-50% datorită statusului enthusiast import-only fără rețea service Chevrolet RO dedicată. Declararea regimului real plus prezența hangarului închis reduce prima cu 15-25%.
Da indirect. Trei emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG) acordă coverage extins pe componente J-platform partajate post-2021 cross-decontare canal Stellantis – parts-supply alternativ via Opel reduce lead-time reparații cu 8-15 zile.
Aveo T200 1.2 Family-Z (51-62 kW, 2003-2008 disc.) în regim privat cu certificat de înmatriculare verificat intră în bracket 51-75 kW (1.242-2.321 RON*/an). Vechimea peste 15 ani plus deprecierea valorii reziduale sub 12.000 RON nu afectează prima RCA – depinde strict de bracket kW + profil șofer.
Da. Clasa bonus-malus aparține șoferului – se transferă automat la următorul Chevrolet ori la altă marcă Stellantis (Opel, Citroen, Peugeot, Fiat). Un istoric curat (B5-B8) reduce prima cu 20-40%. Pentru Cruze ↔ Opel Astra J cross-network, transferul rămâne aplicabil pe canal multi-brand.
Da. Polița RCA emisă în RO acoperă automat circulația în UE/SEE plus țările aderente Card Verde. Pentru Marea Britanie post-Brexit + Ucraina/Moldova ai nevoie de extensia Carte Verde – act juridic separat care se solicită anterior plecării efective.
Alternative la Chevrolet – mărci mass-market americane plus Opel J-platform siblings
Pentru cumpărătorii care evaluează alternative la portofoliul Chevrolet, comparabilele directe se grupează pe trei axe: Opel J-platform siblings (Opel Astra J + Antara – canal Stellantis cross-decontare partajat post-2021 pe componente J-platform plus Theta-platform comune cu Cruze + Captiva), mass-market european (Renault + Dacia – rivali direcți Aveo + Cruze pe segmentul B + C entry), plus coreene (Hyundai + Kia HMG cu Smart Stream Hybrid + E-GMP 800V BEV – alternative segment mid-SUV vs Captiva C100/C140 plus Trax U200). Pe segmentul SUV mid-size, Captiva rămâne reper istoric Daewoo-derivat vs Hyundai Tucson + Kia Sportage (ambele cu garanție 5-7 ani vs Chevrolet post-2016 import-only fără rețea service oficială RO).
RCA Chevrolet – solicită ofertă
Furnizează numărul de înmatriculare ori VIN-ul Chevrolet-ului tău și calculatorul nostru deschide simultan toate cele nouă oferte ASF eligibile. Polița aleasă ajunge digital pe email cu valabilitate juridică imediată.
Compară oferte RCA Chevrolet →
*Toate prețurile afișate sunt orientative și pot varia în funcție de profilul specific al șoferului, caracteristicile vehiculului și politica comercială a fiecărui asigurător la momentul solicitării ofertei. Tarifele RCA sunt calculate individual pe baza mai multor criterii (bonus-malus, vârstă, experiență, capacitate cilindrică, istoricul daunelor) și se pot modifica periodic conform reglementărilor ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară). Prețurile menționate cu * sunt exemple calculate pentru un profil standard, în baza tarifului de referință ASF, ediția noiembrie 2025.
Surse și referințe
- ASF – Autoritatea de Supraveghere Financiară – tariful de referință RCA, ediția noiembrie 2025.
- DRPCIV / DGPCI – Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor – statistici parc auto România, situație la 2025-12-31.
- Chevrolet – Wikipedia (en) – articol enciclopedic despre marca americană Chevrolet Motor Company fondată 1911 la Detroit de Louis Chevrolet și William Durant; subsidiară General Motors Corporation; emblema Bow-Tie introdusă 1913; portofoliu european GM-Daewoo Korea era 2002-2016 (Aveo + Cruze + Spark + Captiva + Lacetti) cu retragere GM Europe finalizată 2016.
- Chevrolet – Wikipedia (ro) – articol enciclopedic în limba română despre marca americană Chevrolet (~53.821 vehicule active pe piața românească, locul al douăzeci și doilea în clasamentul mărcilor) cu portofoliu Daewoo-derivat post-2002 plus retragere GM Europe finalizată 2016.
- Chevrolet US (chevrolet.com) – portal oficial Chevrolet US pentru gama globală activă plus arhiva tehnică Daewoo-derivată 2002-2016 (Aveo T200/T250/T300 + Cruze J300 + Spark M300 + Captiva C100/C140 + Lacetti J200 + Trax U200 + Orlando J309) cu specificații Family-Z + Ecotec + VCDi diesel co-dezvoltare GM-VM Motori Italia.






