Opel ocupă locul al treilea în clasamentul mărcilor auto active pe șoselele românești – circa 720.000 de autoturisme conform raportării DGPCI[2], echivalentul a aproximativ 8,2% din parcul național. Spectrul de șoferi este, probabil, cel mai eterogen al pieței: liceeni cu Corsa B la prima poliță, navetiști cu Astra G/H, antreprenori cu Combo, taximetriști cu Insignia A și familii care abia au preluat un Grandland Electric din leasing operațional. Pe această pagină găsești cum se calculează prima orientativă RCA Opel pe segment, traseul mărcii din atelierul Adam Opel din Rüsselsheim până la integrarea în Stellantis, cele patru platforme tehnice (GM Delta legacy, EMP2, CMP și STLA Medium) și ofertele celor 9 emitenți autorizați ASF.
Cât plătești RCA Opel pe segment de portofoliu
Pentru calculul primei intervin patru elemente: bracket-ul kW al motorului raportat la tariful de referință ASF[1], profilul șoferului (vârstă, experiență, bonus-malus), județul de înmatriculare și regimul declarat (personal, taxi, business). Valorile neutre ASF[1] pornesc din bracket-ul sub 50 kW (Corsa B 1.0) și ajung la bracket-ul peste 200 kW (Insignia OPC sau GSi). Cele 9 cotații efective scad uzual cu aproximativ 25-50% față de valorile orientative. Tabloul tipic pe segmente:
| Segment Opel | Putere tipică | Preț orientativ RCA (RON/an)* |
|---|---|---|
| Corsa B/C/D/E/F (supermini) | 44-100 kW | 510 – 780 |
| Astra F/G/H/J/K/L (compact) | 59-180 kW | 620 – 1.250 |
| Crossland și Mokka (SUV-mic) | 74-130 kW | 700 – 1.150 |
| Grandland și Zafira (familie) | 96-200 kW | 820 – 1.400 |
| Insignia A/B (executive) | 103-191 kW | 880 – 1.450 |
| Combo, Meriva (utilitar/MPV) | 55-110 kW | 680 – 1.050 |
| Vectra A/B/C (legacy) | 74-155 kW | 660 – 1.100 |
| Corsa-e, Mokka-e, Astra Electric (BEV) | 100-115 kW | 820 – 1.180 |
| Medie brand (volum ponderat) | – | ~720 |
Diferența între cea mai joasă și cea mai înaltă cotație pentru același Opel cu același profil rămâne, în practică, în jur de aproximativ ±25-40% față de tariful de referință. Verifică intervalul detaliat pe tabelul nostru de prețuri RCA sau consultă cifrele-sursă în pagina noastră cu tariful de referință ASF.
Portofoliul Opel activ în România – opt linii din Rüsselsheim și Eisenach
Producția Opel pentru piața europeană se concentrează în Rüsselsheim (Hessen, sediul istoric Adam Opel) și Eisenach (Turingia, fostă DDR). Liniile active acoperă opt benzi de produs, plus Vectra A/B/C și Astra G/H în piața secundară.
Opel Astra
Hatchback-ul compact aflat la a șasea generație (cod intern L) pe platforma Stellantis EMP2, după ce gen K folosea încă D2XX moștenită de la GM. Variante active: 1.2 PureTech 100/130, 1.5 BlueHDi 130, Astra Electric (115 kW) și Astra Plug-in Hybrid (165/225). Aproximativ 150.000 de exemplare în RO. Detalii RCA Astra →
Opel Corsa
Supermini-ul cu cea mai accesibilă primă din portofoliu, ajuns la generația F (P15) pe platforma CMP comună cu Peugeot 208. Variante 1.2 PureTech 75/100/130 și Corsa-e (100 kW, 50 kWh). Pe Corsa B/C/D legacy, prima rămâne sub pragul de 600 RON anual la profiluri mature.
Opel Insignia
Sedan executive cu două generații (A și B), succesoarea istoricului Vectra C. Variantele OPC (2.8 V6 Turbo, 239 kW) și GSi (2.0 BiTurbo CDTI, 154 kW) sunt apreciate de flotele VIP-transfer; Country Tourer cu suspensie ridicată servește familii cu drumuri lungi.
Opel Mokka și Crossland
Duoul de SUV-uri mici: Mokka legacy GM, redenumit Mokka X la facelift, apoi Mokka B pe CMP, plus Crossland pe CMP scurt. Mokka-e și Crossland Electric folosesc același tren BEV de 100 kW.
Opel Grandland și Zafira
Grandland (P1UO) este SUV-ul de familie cu trei rânduri opționale – generația 1 a folosit EMP2, iar generația 2 trece pe STLA Medium cu Grandland Electric pe baterie 73 kWh. Zafira, monovolumul cu rândul 3 detașabil care a definit segmentul, are gen Tourer și Zafira Life van.
Combo, Meriva și Vectra legacy
Combo (gen E pe Stellantis NVO Mid) servește meseriași și flote mici. Meriva A/B rămâne în piața secundară cu peste 60.000 de exemplare. Vectra A/B/C se mai înmatriculează la second-hand, cu primă orientativă către pragul minim ASF datorită deprecierii avansate.
Opel – de la atelierul Rüsselsheim 1862 la marca Stellantis cu rank 3 RO
Adam Opel a deschis în 1862 un atelier de mașini de cusut în Rüsselsheim am Main, în inima industrială a Hessenului[3]. Trecerea spre biciclete a venit în 1886, iar primul automobil – Patentmotorwagen System Lutzmann – a ieșit pe poarta fabricii în 1899. Cei cinci frați Opel au transformat compania într-un constructor de masă, iar logo-ul Blitz – fulgerul introdus în 1928 – a rămas neschimbat pe grilele Astra, Corsa și Grandland.
Anul 1929 a marcat un punct de cotitură: General Motors a achiziționat aproximativ 80% din acțiuni, ridicate la 100% în 1931. Sub umbrela GM, Opel a produs modele europene de referință – Kadett, Rekord, Manta coupé, Ascona, GT și Vectra. Ștafeta a trecut când GM a vândut Opel către PSA Group, iar fuziunea PSA-FCA a integrat marca în Stellantis. Această tranziție a generat hibridizarea tehnologică actuală: motoarele 1.2 PureTech (origine PSA) coexistă cu vechile cutii GM, iar platformele CMP, EMP2 și STLA Medium au înlocuit progresiv arhitectura D2XX moștenită de la GM Europe. În România, importurile au început în anii ’90 prin reprezentanța Auto Schunn (Cluj), iar Astra G a fost una dintre primele compacte occidentale accesibile clasei medii românești. Astăzi, cele 720.000 de Opel-uri active reprezintă aproximativ 8,2% din parcul auto național conform DGPCI[2] – locul al treilea după Volkswagen (aproximativ 17,5%) și Dacia (aproximativ 15,9%), cu rețea de circa 80 de dealeri Stellantis.
GM Delta, EMP2, CMP și STLA Medium – patru platforme care formează prima
Eterogenitatea tehnologică a parcului Opel din România este probabil cea mai pronunțată din Top 5: coexistă Vectra C pe GM Epsilon, Astra J pe Delta II, Astra K pe D2XX, Astra L pe EMP2, Corsa F și Mokka B pe CMP, plus Grandland 2 pe STLA Medium. Pentru asigurători, asta înseamnă patru regimuri de cost al reparației.
Platforma GM Delta și D2XX (legacy)
Susține Astra H (Delta II), Astra J (Delta II evo), Astra K (D2XX), Insignia A (Epsilon II) și Insignia B (E2XX). Piesele de schimb provin în continuare dintr-un canal GM independent de Stellantis, iar service-urile Opel autorizate păstrează stocul minim. Furtul de catalizator pe Astra H/J este monitorizat de unii asigurători cu suprataxă teritorială moderată.
Platforma Stellantis CMP (Common Modular Platform)
Folosită pentru Corsa F (P15), Mokka B (P21) și Crossland facelift. Componente comune cu Peugeot 208/2008, Citroën C3 și DS3 Crossback – rețeaua Stellantis decontează încrucișat, iar prețul unui parbriz Corsa F se aliniază cu un parbriz Peugeot 208 II[5]. Variantele BEV (Corsa-e, Mokka-e) folosesc pachetul de baterie 50 kWh comun cu Peugeot e-208.
Platforma EMP2 (Efficient Modular Platform 2)
EMP2 susține Grandland 1, Astra L, Astra Sports Tourer și varianta plug-in Astra PHEV 165/225. Echipamentele ADAS Level 2 vin standard pe trim-urile GS și Ultimate. Trei dintre cei 9 emitenți (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) aplică reducere de aproximativ 5-10% pentru exemplarele cu pachet ADAS standard.
Platforma STLA Medium
STLA Medium este moștenirea comună Stellantis pentru BEV-uri și hibrizi de gamă superioară: Grandland 2 o folosește cu opțiunea Grandland Electric pe baterie 73 kWh și autonomie WLTP de circa 580 km. Tehnologia 400V (cu opțiune 800V) reduce semnificativ timpul de încărcare 20-80%; pentru CASCO complementar, valoarea pachetului de baterii este declarată separat.
Despăgubirile RCA Opel – daune corporale și materiale acoperite
Polița RCA Opel acoperă prejudiciile produse terților de către șoferul asigurat – vehicule deteriorate, bunuri pierdute, vătămări corporale și cheltuieli medicale. Pe gama Opel scenariile sunt variate: coliziuni urbane (Corsa, Astra), accidente la viteze autostradă (Insignia, Grandland), incidente cu pietoni (Mokka, Crossland) și avarii cu bicicliștii pe drumuri județene (Combo, Meriva). Plafoanele legale minime, conform Directivei (UE) 2021/2118 transpuse prin Legea nr. 132/2017, sunt:
- 6.070.000 EUR pe eveniment pentru daune corporale și deces
- 1.220.000 EUR pe eveniment pentru daune materiale
Important: scenariile defavorabile pentru proprietarul Opel-ului (avariile proprii pe Astra H/J după coliziune, furtul Corsa, incendiul electric pe Mokka-e sau grindina peste un Crossland) nu intră în RCA. Pentru aceste riscuri completezi cu asigurare CASCO. Vezi diferențele RCA vs CASCO.
Sancțiunile pentru circulația fără RCA valid sunt prevăzute în Legea 132/2017: 6.000-10.000 RON amendă contravențională, reținerea certificatului de înmatriculare și suspendarea dreptului de circulație pe drumurile publice până la regularizare.
Cei 9 asigurători RCA care cotează gama Opel
Lista emitenților autorizați RCA Opel se reduce la nouă companii înregistrate la ASF. Șase activează din România cu sediu propriu: Allianz-Țiriac, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG și Asirom VIG. Lor li se adaugă Eazy Asigurări, plus doi furnizori cross-border ce operează în România prin libertate de prestare de servicii: Hellas-NextIns și Axeria (FoE). Toți cei nouă cotează pentru orice Opel – de la Corsa B 1.0 cu peste două decenii vechime la Grandland 2 Electric din portofoliul recent.
Atenție: pentru polițele emise de Hellas-NextIns sau Axeria, protecția Fondului de Garantare a Asiguratilor (FGA) este limitată comparativ cu polițele insurer-domestic – verifică detaliile contractuale înainte de selecție. Diferența între cea mai accesibilă și cea mai scumpă cotație pentru același Opel ajunge frecvent la aproximativ 35-50%, echivalentul a câteva sute de RON anual. Folosește calculatorul nostru gratuit pentru a vedea ofertele tuturor celor nouă asigurători activi.
Cei șapte pași digitali pentru un RCA Opel corect cotat
Cu opt segmente plus mixul Stellantis-GM ce împarte rețeaua de service în două canale, traseul digital pentru RCA Opel are o etapă suplimentară față de mărcile mono-platformă. Cei șapte pași concreți:
Decodifică VIN-ul Opel pentru codul motor și platformă
Decoderul VIN identifică legacy-ul GM (Z16XER pe Astra H, A14NET pe Astra J) sau motorizarea Stellantis (HN05 PureTech 130 pe Astra L, EB2DTS pe Corsa F). Confuzia A17DTC 1.7 CDTI 81 kW vs A20DTH 2.0 CDTI 121 kW poate plasa același Astra J în brackete cu peste 250 RON diferență anuală.
Marchează tipul motorizării: termic, mild-hybrid, PHEV sau BEV
Pentru Astra L Plug-in 165/225 sau Grandland 1 Hybrid4 4×4 (PHEV pe EMP2), declararea separă motorul termic de modulul electric; pentru BEV pe CMP/EMP2 (Corsa-e, Mokka-e, Astra Electric), marcajul deblochează la trei dintre cei 9 asigurători o reducere eco de aproximativ 5-10%.
Specifică regimul de exploatare (personal, taxi, transport, business)
Insignia A/B și Vectra C apar frecvent în flotele de taxi și VIP-transfer aeroport; încadrarea greșită drept profil personal majorează riscul refuzului despăgubirii cu aproximativ 20-40%. Pentru Combo în transport marfă remunerat, ajustarea tarifară este similară celei aplicate pe vanurile comerciale.
Activează reducerea ADAS pentru trim-urile GS, Ultimate și Edition
Pe Astra L, Grandland 1 și Mokka B trim-urile GS, Ultimate și Edition vin standard cu IntelliLux LED Pixel, asistență activă la menținere bandă, frânare automată cu detecție pietoni și cruise control adaptiv. Generali, Allianz-Țiriac și Asirom aplică reducere ADAS de aproximativ 5-10%; cererea trebuie depusă explicit în formular.
Plătești prin 3D Secure sau Stellantis Financial Services
Pentru Opel-urile achiziționate prin leasing operațional via Stellantis Financial Services (fostul Opel Bank), modulul de plată identifică contractul de finanțare și împarte costul în 6-12 tranșe lunare fără dobândă. Cardurile cu 3D Secure validează tranzacția în background și emit polița instant.
Salvează polița digitală și păstrează dovada în mașină
Documentul electronic primit pe email este valabil legal imediat după semnare și sigilare cu certificat ASF; nu mai e nevoie de copie tipărită în torpedo. Pentru control rutier rapid, păstrează PDF-ul pe smartphone sau în cloud (Drive, iCloud).
Confirmă valabilitatea poliței la portal
Înainte de a porni la drum lung cu Opel-ul, verifică oficial polița pe pagina noastră de verificare RCA, care interogăm portalul AIDA (fost CEDAM) cu numărul de înmatriculare sau cu VIN-ul. Răspunsul afișează asigurătorul emitent, perioada de valabilitate și seria poliței.
CASCO Opel – protecție pentru parcul mixt GM legacy + Stellantis modern
CASCO completează RCA-ul cu acoperire pe propriul vehicul. Pentru parcul cu valoare medie modestă (Astra H sub 18.000 RON, Vectra C sub 12.000 RON), prima CASCO depășește frecvent aproximativ 12% din valoare – raportul cost/beneficiu nu mai justifică polița completă. În schimb, pentru Astra L, Grandland 2 Electric și Insignia B GSi, CASCO revine la cost anual rezonabil de aproximativ 1,9-2,8% din valoare. Pentru Mokka-e și Corsa-e, pachetul de baterie 50 kWh este declarat separat la încheiere – cu raport CASCO/RCA tipic 2,8-3,1× pe BEV. Vezi ofertele CASCO →
Patru recomandări pentru un RCA Opel optimizat
Eterogenitatea parcului Opel deschide pârghii distincte de optimizare: (a) Astra G/H/J și Vectra C – prima dominată de bracket-ul kW; (b) Corsa F, Mokka B, Astra L pe platforme moderne unde reducerea ADAS contează; (c) gama electrică unde bonusul eco face diferența; (d) Combo, Meriva pentru regim mixt.
- Verifică încadrarea kW corectă pe Astra G/H și Vectra C
Pentru Astra G 1.6 16V (74 kW) și Vectra C 1.8 16V (90 kW), greșelile istorice de încadrare au plasat aproximativ 10% din parc în bracket supraevaluat (101-125 kW în loc de 76-100 kW), cu impact 200-280 RON anual. Compară kW-ul motorului cu valoarea din certificatul de înmatriculare – dacă discrepanța e mare, solicită reîncadrarea la următoarea cotare.
- Solicită bonus eco pentru Corsa-e, Mokka-e și Astra Electric
Modelele BEV pe CMP (Corsa-e, Mokka-e cu 100 kW) și pe EMP2 (Astra Electric, 115 kW) intră în bracket-ul kW al motorului electric, iar bonusul eco aplicat de Generali, Allianz-Țiriac sau Asirom variază aproximativ între 5 și 10% conform politicii lor interne. Pentru Grandland Electric pe STLA Medium, bonusul ajunge frecvent la aproximativ 8-12%.
- Adaugă asigurat secundar matur pentru un Corsa al unui tânăr șofer
Corsa C/D/E sunt clasic primul vehicul al șoferilor sub 25 de ani – profil pentru care prima poate ajunge la aproximativ 1,7-2× față de tariful neutru ASF. Adăugarea unui asigurat secundar din clasa 41-50 ani (părinte sau mentor) coboară prima cu aproximativ 25-40%, în funcție de politica fiecărui emitent.
- Verifică clasa bonus-malus înainte de a cere oferte
Bonus-malusul este atribuit șoferului, nu Opel-ului – se transferă automat când schimbi mașina. Pentru un șofer matur cu B5 și fără daune, prima Astra L coboară cu aproximativ 35% față de profilul neutru; pentru un șofer cu malus M2, urcă cu aproximativ 20-30%. Verifică-ți clasa actuală pe calculatorul nostru de bonus-malus înainte de comparare.
De ce comparația online economisește timp pentru proprietarii Opel
Cu opt benzi de produs și patru tehnologii (termic GM legacy, termic Stellantis PureTech/BlueHDi, PHEV pe EMP2, BEV pe CMP/STLA Medium), ofertele celor nouă emitenți diferă substanțial. Comparatorul afișează simultan toate cele nouă cotații cu clauze (rețea Stellantis vs canal GM independent, termen decontare, pachet asistență rutieră, Carte Verde) și permite filtrare după criteriul economic sau calitatea serviciului post-eveniment. Polița aleasă ajunge pe email, valabilă legal din prima zi.
Întrebări ale proprietarilor Opel despre RCA, primă și carte verde
Pe gama Opel, Corsa F 1.2 PureTech 75 (55 kW) deține pragul minim – bracket ASF inferior plus valoarea de piață sub 80.000 RON conduc la primă orientativă aproximativ 510-620 RON*/an pentru un conducător matur din județele non-Bucureștene. Plasarea aceluiași Corsa în București sau Ilfov urcă prima la aproximativ 750 RON*/an din coeficientul zonal majorat.
Pentru același kW, prima diferă cu aproximativ 8-12%: Astra L primește în multe cazuri reducerea ADAS standard pentru pachetul GS, iar costul componentelor rămâne predictibil prin canalul Stellantis. Astra K, pe canalul GM independent, are dispersie mai mare a primelor între cei nouă asigurători.
Da. Bracket-ul ASF peste 200 kW are coeficient cu aproximativ 50-80% mai mare decât bracket-ul 76-100 kW. Pentru Insignia OPC 2.8 V6 (239 kW) prima ajunge aproximativ 1.350-1.500 RON*/an chiar și în județele non-București.
Da, la trei dintre cei nouă asigurători. Modelele BEV intră în bracket-ul kW al motorului electric (100 kW pe Corsa-e și Mokka-e, 115 kW pe Astra Electric); bonusul eco aplicat de Generali, Allianz-Țiriac și Asirom variază aproximativ 5-10%. Pachetul de baterie trebuie declarat separat la CASCO complementar.
Combo în regim transport marfă remunerat (similar van comercial) crește prima cu aproximativ 25-50% față de profilul personal. Declararea corectă a regimului la emitere este obligatorie – omisiunea poate conduce la refuzul despăgubirii post-eveniment.
Da. Clasa bonus-malus aparține șoferului, nu vehiculului – se transferă automat la următorul Opel sau la orice altă marcă pe care o cumperi. Verifică-ți clasa actuală înainte de a cere oferte; un istoric curat (B5-B8) reduce prima cu aproximativ 20-40% față de profilul neutru.
Da. RCA emisă în România acoperă automat circulația în statele UE/SEE și în țările aderente Card Verde (Serbia, Macedonia de Nord, Albania, Bosnia, Kosovo, Turcia). Pentru Marea Britanie post-Brexit și pentru Ucraina/Moldova ai nevoie de extensia Carte Verde – document distinct de polița RCA standard, obținut anterior plecării.
Modele Opel cu pagini RCA dedicate
Alege modelul tău Opel pentru oferte specifice pe motorizare și generație: Opel Astra, hatchback-ul cu șase generații (F-L) și mai mult de 150.000 de exemplare în România. Pentru restul portofoliului (Corsa, Insignia, Mokka, Crossland, Grandland, Zafira, Combo, Vectra) folosește direct calculatorul nostru RCA cu numărul de înmatriculare sau VIN-ul.
Compară instant cele 9 oferte RCA Opel
Selectorul afișează cele nouă cotații în paralel după ce introduci numărul de înmatriculare sau VIN-ul Opel-ului. Polița aleasă ajunge digital pe email, valabilă legal din prima zi, cu plată cu cardul (3D Secure) sau finanțare prin Stellantis Financial Services. Economii medii pe gama Opel: aproximativ 220-380 RON anual per vehicul. Completarea cu protecție pe avariile proprii se face din secțiunea CASCO.
Folosește calculatorul nostru gratuit
Compară oferte RCA Opel →
*Toate prețurile afișate sunt orientative și pot varia în funcție de profilul specific al șoferului, caracteristicile vehiculului și politica comercială a fiecărui asigurător la momentul solicitării ofertei. Tarifele RCA sunt calculate individual pe baza mai multor criterii (bonus-malus, vârstă, experiență, capacitate cilindrică, istoricul daunelor) și se pot modifica periodic conform reglementărilor ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară). Prețurile menționate cu * sunt exemple calculate pentru un profil standard, în baza tarifului de referință ASF în vigoare.
Surse și referințe
- ASF – Autoritatea de Supraveghere Financiară – tariful de referință RCA în vigoare.
- DRPCIV / DGPCI – Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor – statistici parc auto România.
- Opel – Wikipedia (en) – istoria mărcii Opel fondate de Adam Opel la Rüsselsheim, evoluția prin Kadett, Rekord, Manta, Vectra și tranziția GM → PSA → Stellantis.
- Opel – Wikipedia (ro) – articol enciclopedic Opel în limba română, gama de modele și prezența pe piața românească.
- Opel România (opel.ro) – specificații tehnice oficiale ale gamei active: Astra L, Corsa F, Insignia B, Grandland 2, Mokka B, Crossland, Combo + variantele electrice Corsa-e, Mokka-e, Astra Electric, Grandland Electric.







