7 mai 2026

RCA Mercedes-Benz C-Class – executive 4 generații + AMG

Pret asigurare Mercedes-Benz

Polița RCA Mercedes-Benz C-Class protejează sedanul executive midsize Mercedes pe patru generații moderne – W203 (2000-2007, succesor direct al Baby Benz W202 1993-2000), W204 (2007-2014, prima cu Direct Steer + Pre-Safe Plus), W205 (2014-2021, salt CASCO din aluminiu hot-stamped) plus W206 (MRA II cu MBUX Hyperscreen + 48V mild-hybrid pe toată gama benzină). Pe parcul autohton modelul însumează aproximativ 92.000 unități active (DGPCI[2] cifră de referință), echivalentul a 27% din volumul total Mercedes-Benz; vârsta medie 13 ani, concentrare puternică W204 + W205 (~71%). Caroseriile produse: sedan (4-uși, dominant), T-Modell wagon (toate generațiile, penetrare ~aproximativ 38% RO), Coupé C204 + C205 plus Cabriolet A205 (numai W205 cu soft-top). Tarif orientativ pentru polița RCA Mercedes-Benz C-Class: 1.500-4.500 RON*/an după bracket kW plus profil declarat.

Tarifele orientative RCA Mercedes-Benz C-Class pe patru generații W203-W206

Calculul anual pentru polița RCA Mercedes-Benz C-Class folosește patru intrări calibrate: încadrarea kW conform tarifului ASF[1] ediția curentă, profilul biografic (vârstă, vechime carnet, treaptă bonus-malus consolidată), județul declarat plus regimul de utilizare (uz personal, taxi-business, mandat corporate, parc PJ). Brackete-le ASF dominante pe gama C-Class: 70-100 kW concentrează C 180 entry (W203 1.8 supercharged + W204 1.6 turbo), 101-125 kW absoarbe C 200 + C 220d mainstream, 126-150 kW domină C 250 + C 300 + C 250d, 151-200 kW capturează C 300d + C 350d cu OM656 inline-6 plus C 350e PHEV W205, iar peste 200 kW se grupează divizia AMG completă (C 32 K W203 260 kW supercharged, C 55 W203 270 kW 5.4 V8, C 63 W204/W205 350-375 kW, C 63 S E Performance W206 500 kW hybrid). Tabelul pe generații:

Variantă C-ClassGenerațiePuterePreț orientativ RCA (RON/an)*
C 180 / 200 K (1.8 supercharged)W203 2000-2007105-135 kW1.500 – 2.400
C 220 CDI (2.2 diesel taxi-flotă)W203 2000-2007105-110 kW1.500 – 2.300
C 32 K AMG (3.2 V6 supercharged Lysholm)W203 2002-2004260 kW (354 cv)2.300 – 3.800
C 220 CDI BlueEFFICIENCY (taxi-business)W204 2007-2014125-170 kW1.500 – 2.800
C 63 W204 (M156 6.2 V8 atmospheric)W204 2008-2014336-358 kW2.400 – 4.400
C 200 + C 250 W205 (mainstream MRA)W205 2014-2021135-170 kW1.700 – 3.000
C 220d + C 300d (OM654 + OM656 inline-6)W205 2014-2021143-210 kW1.700 – 3.400
C 350e PHEV (motor 2.0 + electric)W205 2015-2018205 kW combinat1.900 – 3.500
C 63 S W205 (M177 4.0 V8 BiTurbo)W205 2014-2021375 kW (510 cv)2.500 – 4.500
C 200 + C 300 W206 (M254 1.5+2.0 mild-hybrid)W206 2021-2026150-190 kW1.700 – 3.200
C 220d + C 300d W206 (OM654M mild-hybrid)W206 2021-2026147-195 kW1.700 – 3.200
C 63 S E Performance W206 (M139 + electric)W206 2022-2026500 kW combinat2.700 – 4.800
Medie portofoliu C-Class (volum DGPCI ponderat)~2.200

Banda observată între cea mai redusă plus cea mai costisitoare cotație rămâne stabilă în jurul a 30-45 puncte procentuale relativ la baremul tabular ASF. Pentru defalcarea pe variante consultă tabelul nostru de prețuri RCA; brackete-le oficiale kW apar pe pagina dedicată tarifului de referință.

Generații C-Class – W203 supercharged · W204 atmospheric · W205 turbo · W206 mild-hybrid

Cele patru generații moderne diferă pe cinci variabile structurale: tip propulsie (W203 supercharged + atmospheric, W204 trecere la turbo + atmospheric, W205 toate turbo + PHEV, W206 mild-hybrid 48V universal pe benzină), arhitectura caroseriei (oțel pe W203/W204, aluminiu hot-stamp parțial pe W205, structură hibridă oțel+aluminiu+carbon-press pe W206), suspensia (Agility Control pasivă pe W203/W204, Airmatic opțional pe W205, Airmatic plus reglare adaptivă pe W206), pachetul ADAS (Brake Assist BAS pe W203, Pre-Safe pe W204, Distronic Plus pe W205, Drive Pilot Level 2+ pe W206) plus interiorul (analog pe W203, semi-digital pe W204, COMAND Online pe W205, MBUX Hyperscreen pe W206 cu 11,9„ plus 12,3”). Aprovizionarea piese caroserie: 5-9 zile pentru W205+W206 prin Bremen Logistics, 8-14 zile pentru W203+W204 prin canal Mercedes-Benz Classic Center.

Specificații tehnice Mercedes-Benz C-Class – tabel motorizări per generație

Reperele propulsie pe generațiile-ancoră, ancorate în mercedes-benz.ro[5] plus arhivele Wikipedia[3][4]:

Variantă + MotorCilindreekWCPCombustibilCaroseriePlant
C 200 K W203 (M111 1.8 supercharged)1796 cm³120-141163-192benzinăsedan / T-ModellBremen
C 220 CDI W203 (OM611/OM646)2148 cm³105-110143-150motorinăsedan / T-ModellBremen
C 32 K AMG W203 (M112 3.2 supercharged)3199 cm³260354benzinăsedan / T-ModellAffalterbach + Bremen
C 220 CDI W204 (OM651)2143 cm³125-150170-204motorinăsedan / T-Modell / Coupé C204Bremen
C 63 W204 (M156 6.2 V8 atmospheric)6208 cm³336-358457-487benzinăsedan / Coupé C204Affalterbach + Bremen
C 220d W205 (OM654 2.0 diesel)1950 cm³143-160194-218motorinăsedan / T-Modell / Coupé / CabrioBremen + Tuscaloosa
C 350d W205 (OM656 3.0 inline-6)2925 cm³210286motorinăsedan / T-ModellBremen
C 350e PHEV W205 (motor 2.0 + electric)1991 cm³205279 combinatPHEV benzinăsedan / T-ModellBremen
C 63 S W205 (M177 4.0 V8 BiTurbo)3982 cm³375510benzinăsedan / Coupé / CabrioAffalterbach + Bremen
C 300 W206 (M254 2.0 turbo + ISG 48V)1999 cm³190258benzină mild-hybridsedan / T-ModellBremen
C 220d W206 (OM654M mild-hybrid)1993 cm³147200motorină mild-hybridsedan / T-ModellBremen
C 63 S E Performance W206 (M139 + electric)1991 cm³500680 combinatPHEV benzină F1-derivedsedan / T-ModellAffalterbach + Bremen

Coloana Plant determină rețeaua de aprovizionare: Bremen acoperă 95% din volumul european cu lead-time piese 5-9 zile, Tuscaloosa Alabama (W205+W206 only, US-market) urcă lead-time-ul la 14-22 zile pe componente specifice US-spec, iar AMG-urile produse Affalterbach trec prin canal dedicat AMG Service cu termen 7-12 zile.

Mercedes-Benz C-Class – traseul executive midsize din 2000 W203 până la W206 mild-hybrid

C-Class debutează în martie 2000 ca succesor direct al Baby Benz W202 (1993-2000), care la rândul său preluase rolul Mercedes 190 W201 (1982-1993, prima încercare reușită Mercedes pe segment compact-executive după criza petrolului). Generația W203 introduce platforma A2032 cu suspensie Agility Control plus pachet ADAS Brake Assist BAS standard. C 32 K AMG W203 (2002-2004) este singurul C-Class supercharged din diviziune – V6 3.2 Lysholm IHI 260 kW (354 cv), folosit ulterior și pe SLK 32 AMG plus C 55 W203 5.4 V8 atmospheric M113 270 kW (cea mai puternică C-Class pre-turbo era). W204 lansat 2007 mută gama pe direct injection plus turbo (M271/M271 EVO) plus debutează C 63 W204 cu M156 6.2 V8 atmospheric Affalterbach 336-358 kW – singurul C 63 atmospheric din toată istoria diviziunii.

W205 lansat martie 2014 reprezintă saltul caroserie aluminiu hot-stamped (reducere ~70 kg vs W204) plus debutul AMG C 63 W205 cu M177 4.0 V8 BiTurbo Affalterbach (350 kW pe C 63 standard, 375 kW pe C 63 S – record putere la cilindree pentru segmentul midsize executive UE 2014-2021). Tot pe W205 a apărut prima C-Class hibrid plug-in (C 350e 2015-2018, motor M274 2.0 turbo + electric 60 kW + baterie 6.4 kWh). W206 lansat la finalul generației W205 standardizează MRA II + 48V ISG mild-hybrid pe toată gama benzină, MBUX Hyperscreen din generația facelift plus AMG C 63 S E Performance W206 – primul C 63 cu 4 cilindri din istoria modelului plus primul AMG hybrid plug-in (M139 2.0 turbo electric din spate, 500 kW combinat plus 6.7 kWh baterie F1-derived). Pe piața autohtonă C-Class-ul cumulează aproximativ 92.000 unități, cu vârsta medie 13 ani plus concentrare W204 + W205 (~71%).

Acoperirea daunelor către terți pe parcul C-Class autohton midsize

O poliță RCA Mercedes-Benz C-Class compensează prejudiciile pe care titularul le induce altor utilizatori ai drumului – coliziuni intra-urban frecvente pe W203/W204 vârstă 13-25 ani (taxi-business + flotă-executive aging), evenimente Autobahn-spec pe W205/W206 (cruising long-distance high-speed), plus impacte la viteze ridicate pe variantele AMG (C 63 W204/W205/W206 cu accelerații rapid + C 63 S E Performance W206 cu 0-100 în 3,4s). Statistica RO arată două particularități C-Class: rata daunelor mecanice diesel post-EGR cu aproximativ 25% peste medie pe W204 + W205 cu OM651/OM654 (vârstă rulaj urcat), iar coeficientul daune corporale terți cu aproximativ 9% sub medie datorită Pre-Safe + Pre-Safe Plus standard din W204+. Cadrul legal european trasează plafoanele:

  • 6.070.000 EUR pe eveniment pentru daune corporale plus deces
  • 1.220.000 EUR pe eveniment pentru daune materiale

Daune ca aluminiu W205 fisurat după contact bordură, dispariția unui C 63 S W205 din parcaj subteran cu jante forged 19„, incendiu pornit din modul baterie F1-derived al C 63 S E Performance W206, ori soft-top Cabriolet A205 distrus de grindină – toate rămân în afara obiectului poliței obligatorii și se acoperă printr-o asigurare CASCO dedicată; structura comparativă apare pe diferențele RCA vs CASCO. Plafoanele minime aplică Directiva (UE) 2021/2118 transpusă prin Legea 132/2017. Fără poliță valabilă, sancțiunea contravențională 6.000-10.000 RON plus ridicarea certificatului de înmatriculare se aplică instant.

Cei nouă emitenți autorizați ASF pentru cotare C-Class W203-W206 + AMG

Pentru C-Class, cei 9 emitenți autorizați ASF[1] cotează întregul portofoliu – de la C 180 W203 entry până la C 63 S E Performance W206 hybrid plug-in 500 kW. Lista include șase nume domestice-RO (Allianz-Țiriac, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG, Asirom VIG) plus emitentul cross-border Eazy Asigurări și două firme prezente prin libertatea de prestare a serviciilor – Hellas-NextIns și Axeria. Toate nouă deschid cotație pe gama C-Class mainstream.

Pentru variantele AMG (C 32 K W203, C 55 W203, C 63 W204, C 63/C 63 S W205, C 63 S E Performance W206) doar patru emitenți acceptă cotarea (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom) – Hellas-NextIns plus Axeria refuză profilul AMG datorită ratei daune „monovehicul”. Pentru W203 cu vârsta peste 18 ani trei emitenți (Eazy Asigurări, Grawe, Hellas-NextIns) refuză cotarea – taxă de aprovizionare piese aging Bremen Classic Center prea ridicată. Spread tipic între cea mai accesibilă plus cea mai costisitoare ofertă pe același C-Class: 30-45%. Compară instant ofertele celor 9 asigurători prin calculatorul nostru online pentru a aduna paralel ofertele tuturor celor 9 asigurători.

Subscriere RCA online pentru un Mercedes-Benz C-Class – șase momente decizionale

Pentru polița RCA Mercedes-Benz C-Class traseul digital parcurge șase momente, marcat de impactul caroseriei (sedan vs T-Modell vs Coupé C204/C205 vs Cabriolet A205) plus al pachetului AMG sau Premium Plus.

  1. Identifică generația plus caroseria (W203/W204/W205/W206 + sedan/T-Modell/Coupé/Cabrio)

    Documentul COC consemnează codul caroseriei: A203/S203 (W203 sedan/T-Modell), A204/S204/C204 (W204 sedan/T-Modell/Coupé), A205/S205/C205/A205-Cabrio (W205 sedan/T-Modell/Coupé/Cabriolet), A206/S206 (W206 sedan/T-Modell – fără Coupé/Cabrio). Cabrioleta A205 cere coeficient suplimentar 8-12 puncte procentuale pe RCA Mercedes-Benz C-Class datorită valorii separate a soft-top-ului (cost de înlocuire 18.000-26.000 RON).

  2. Alege motorul: M-series benzină, OM-series diesel, AMG performance ori PHEV

    Gama acoperă cinci familii motorice: M111/M271/M254 benzină 4-cyl turbo (W203 până la W206), OM611/OM646/OM651/OM654/OM656 diesel (parcul autohton dominant), M156 6.2 V8 atmospheric (C 63 W204), M177 4.0 V8 BiTurbo (C 63 W205) plus M139 2.0 turbo + electric (C 63 S E Performance W206 hybrid plug-in). Pentru W206 ISG 48V mild-hybrid debloca bonus eco aproximativ 4-7% la doi emitenți (Generali, Allianz-Țiriac).

  3. Declară pachetul Pre-Safe Plus + Distronic + Driving Assistance

    Pe W205 + W206 echipate cu Pre-Safe Plus, Distronic Plus + Active Brake Assist + Active Lane Change Assist (Premium Plus, Edition C, AMG Line Plus), trei emitenți (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) deblochează reducerea ADAS aproximativ 5-9% pe RCA Mercedes-Benz C-Class. Înscrierea explicită în formular este obligatorie pentru recunoașterea reducerii.

  4. Separă valoarea bateriei pe C 350e W205 plus C 63 S E Performance W206

    Pe C 350e W205 (baterie NMC 6.4 kWh) plus C 63 S E Performance W206 (baterie F1-derived 6.7 kWh – capacitate redusă, dar densitate de putere extremă), Generali plus Allianz-Țiriac acceptă declarație separată – bateria reprezintă 12-18% din valoarea de înlocuire. Documentația cere atestarea SoH (state of health) post-ITP cu raport OBD-II.

  5. Atestă echiparea AMG Performance pe C 63 W204/W205/W206

    Pentru C 63 W204 (M156 6.2 V8), C 63/C 63 S W205 (M177) plus C 63 S E Performance W206 (M139 hybrid), trei emitenți cer atestare scrisă pentru kit-ul AMG Performance (jante forged 19-20„, evacuare AMG Performance, frâne ceramice AMG Carbon-Ceramic opțional). Documentația lipsă scade despăgubirea post-coliziune cu 22-26%.

  6. Confirmă plata cu 3DS2 plus primire poliță pe email

    Validarea bancară 3DS2, emitere politță și primire pe email și se sincronizează cu registrul AIDA al BAAR. Verifică statusul prin pagina noastră de verificare RCA înainte de fiecare cursă internațională cu C-Class-ul.

CASCO C-Class – acoperire complementară pentru sedan + T-Modell + Coupé + Cabrio

Pe portofoliul C-Class, polița CASCO acoperă scenariile excluse de RCA: furt total ori parțial al unui C 63 S W205 cu jante forged 19„, incendiu electric pe modul baterie F1-derived al C 63 S E Performance W206, vandalism intra-urban pe T-Modell parcat, grindină extremă peste plafonul soft-top al Cabrioletei A205. Costul anual ocupă 2,3-2,8% din valoare pe parcul nou (W206 peste 230k RON, C 63 S E Performance peste 600k); rămâne profitabil până la 12% valoare anual pe second-hand W203/W204 cu rezidual 18-50k. La C 350e W205 + C 63 S E Performance W206 multiplicator CASCO/RCA 3,0-3,5×; la AMG W205/W206 cu rată furt accentuată multiplicatorul ajunge 4,5-5,2×. Vezi ofertele CASCO →

Sfaturi de optimizare RCA Mercedes-Benz C-Class – business + AMG hybrid

Compoziția gamei C-Class deschide cinci pârghii diferite de ajustare a primei RCA Mercedes-Benz C-Class, fiecare ancorată pe un profil de utilizare distinct: W203/W204 second-hand 13-25 ani, W205 mainstream business + flotă, W205 PHEV, W206 mild-hybrid + 48V, plus AMG. Sfaturile aplicabile:

Optează ISG 48V mild-hybrid pe W206 pentru bonus eco la Generali + Allianz-Țiriac

Pe W206 cu 48V ISG mild-hybrid (toată gama benzină C 200/C 300 plus toată gama diesel C 220d/C 300d cu OM654M), doi emitenți (Generali plus Allianz-Țiriac) deschid bonus eco aproximativ 4-7%. Solicitarea trebuie înscrisă explicit în formular; lipsa cererii anulează reducerea. Aplicabil exclusiv W206 – W205 fără ISG nu califică.

Așază treapta bonus-malus pe B0 înainte cotării pe linia AMG C 63

Pe variantele AMG (C 63 W204 atmospheric M156, C 63/C 63 S W205 cu M177 V8 BiTurbo, C 63 S E Performance W206 hybrid 500 kW) tariful brut sare cu 30-45% peste echivalentul non-AMG. Adăugarea unui co-asigurat matur (41-50 ani) coboară prima cu 14-22 puncte procentuale relativ la profilul singur.

Înscrie Pre-Safe Plus + Distronic Plus pentru reducerea ADAS pe W205 + W206

Pe W205 + W206 echipate Premium Plus / Edition C / AMG Line Plus cu Pre-Safe Plus + Distronic Plus + Active Brake Assist, trei emitenți deschid reducerea ADAS 5-9% pentru polița RCA Mercedes-Benz C-Class. Documentul cere opțiunile consemnate explicit în carnetul de service Mercedes-Benz.

Activează profilul flotă-PJ pentru parcuri W205+W206 business pe minim 4 unități

Patru emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom) deschid grila flotă-PJ pentru parcuri C-Class W205+W206 cu minim 4 unități declarate pe același CUI – reducere 12-16 puncte procentuale per unitate. Documentația: certificatul ONRC plus declarația flotei semnată administrativ.

Înscrie regimul taxi-business pe C 220d W204 + W205 dacă ai licența Taxi

Când C 220d W204/W205 rulează profesional în transfer corporate ori shuttle premium-aeroport, cinci nume (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom, Groupama) împing tariful cu 16-22 puncte procentuale peste profilul personal. Omiterea declarației la subscriere expune titularul la anulare retroactivă a poliței după primul eveniment.

Răspunsuri frecvente pentru deținătorii de Mercedes-Benz C-Class autohton

Cât diferă tariful C-Class W203 la 22 ani vechime față de W205 facelift 2018?

La motorizare apropiată (W203 C 200 K 1.8 supercharged 120 kW vs W205 C 200 1.5 turbo + ISG 135 kW), oferta pe W205 este cu aproximativ 18-25 puncte procentuale peste W203 datorită valorii reziduale superioare (W203 ~5-10k RON vs W205 facelift ~55-90k RON). Trei emitenți (Eazy Asigurări, Grawe, Hellas-NextIns) refuză cotarea W203 peste 18 ani.

Există variantă C 63 atmospheric V8 cotabilă în 2026?

Da – C 63 W204 (M156 6.2 V8 atmospheric Affalterbach 336-358 kW, produs 2008-2014) este singurul C 63 atmospheric din întreaga istorie a modelului. Tariful pentru polița RCA Mercedes-Benz C-Class C 63 W204 ajunge la 2.400-4.400 RON*/an. Doar patru emitenți cotează (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom) datorită ratei daune „monovehicul” peste medie.

C 63 S E Performance W206 hybrid plug-in primește bonus eco?

Da, marginal. Generali plus Allianz-Țiriac acceptă bonus eco 4-6% (vs 7-12% pe BEV pur EQ) deoarece bateria 6.7 kWh F1-derived este de capacitate mică plus autonomia electrică limitată la 12-15 km WLTP. Net, totuși, tariful pe C 63 S E Performance ajunge 2.700-4.800 RON*/an datorită bracket-ului 500 kW combinat plus coeficientului „monovehicul” AMG +35%.

Cabrioleta A205 cu soft-top este mai scumpă la asigurat decât sedanul A205?

Da, cu 8-12 puncte procentuale peste sedanul echivalent. Soft-top-ul electric (cost de înlocuire 18.000-26.000 RON) plus structura caroserie întărită pentru rigiditate (suplimentar 65 kg) determină evaluare separată. Cabrioleta A205 a fost discontinuată odată cu W205 (sfârșit generație); W206 nu mai oferă variantă Cabrio.

T-Modell wagon are tarif diferit față de sedan la motorizare echivalentă?

Marginal – diferența 2-4 puncte procentuale. Pe parcul autohton T-Modell-ul ajunge la ~38% din volumul C-Class (cea mai mare penetrare wagon din UE după Germania), folosit predominant ca daily-driver familie premium. Lead-time-ul piese caroserie spate (hayon plus stâlp C unic per generație) urcă cu 2-3 zile vs sedan.

OM656 inline-6 diesel pe C 350d W205 are coeficient diferit decât OM654 4-cyl?

Da, marginal. OM656 3.0 inline-6 (210 kW pe C 350d W205) intră în bracket ASF 151-200 kW vs OM654 2.0 4-cyl (143-160 kW pe C 220d) în bracket 126-150 kW. Decalajul de cilindrare împinge tariful C 350d cu 18-24 puncte procentuale peste C 220d echivalent. OM656 a fost discontinuat pe W206 (toată gama diesel a trecut pe OM654M mild-hybrid).

C-Class produs Tuscaloosa Alabama are lead-time piese mai mare decât Bremen?

Da, doar pe variantele W205+W206 US-market import, plus pe componente specifice US-spec (catalizator US-EPA, lumini DOT). Lead-time caroserie 14-22 zile vs 5-9 zile Bremen. Doi emitenți (Allianz-Țiriac plus Generali) aplică coeficient logistic +3-5 puncte procentuale exclusiv pe VIN-urile US-imported (poziția 11 a VIN = „1” pentru Tuscaloosa vs „W” pentru Bremen).

Calculator C-Class-conscient pentru comparator ASF live

Comparatorul integrat livrează tariful definitiv pentru polița RCA Mercedes-Benz C-Class indiferent de generație – debutant cu C 200 K W203 entry second-hand, profesionist cu C 220d W204/W205 daily-driver business, executive cu C 300 W206 mild-hybrid sau C 350d W205 OM656 inline-6, entuziast AMG cu C 63 W204/W205 sau C 63 S E Performance W206 hybrid plug-in. După VIN sau plăcuță apar cele 9 cotații paralele; polița aleasă coboară pe email, semnată 3DS2, plătibilă integral ori în 6-12 rate prin Mercedes-Benz Financial Services. Diferența între cea mai mică și cea mai mare ofertă: 500-1.200 RON anual. Protecția proprie se ridică separat din secțiunea CASCO.

Compară oferte RCA Mercedes-Benz C-Class →

*Toate prețurile afișate sunt orientative și pot varia în funcție de profilul specific al șoferului, caracteristicile vehiculului și politica comercială a fiecărui asigurător la momentul solicitării ofertei. Tarifele RCA sunt calculate individual pe baza mai multor criterii (bonus-malus, vârstă, experiență, capacitate cilindrică, istoricul daunelor) și se pot modifica periodic conform reglementărilor ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară). Prețurile menționate cu * sunt exemple calculate pentru un profil standard, în baza tarifului de referință ASF, ediția curentă.

Produsele, tarifele și condițiile de subscriere ale asigurătorilor se pot modifica fără notificare prealabilă. Cadrul legislativ în domeniul asigurărilor poate suferi modificări și completări. Înainte de orice decizie de achiziție, verificați condițiile actuale ale polițelor și oferta actualizată de la asigurător sau brokerul de asigurare ales.

Surse și referințe

  1. ASF – Autoritatea de Supraveghere Financiară – tariful de referință RCA, ediția curentă.
  2. DRPCIV / DGPCI – Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor – statistici parc auto România, situație la finalul anului calendaristic.
  3. Mercedes-Benz C-Class – Wikipedia (en) – executive sedanul midsize Mercedes-Benz cu patru generații moderne (W203 2000-2007, W204 2007-2014, W205 2014-2021, W206 2021+), succesor Baby Benz W202 1993-2000, AMG C 32 K supercharged, C 63 W204 V8 atmospheric M156, C 63 S E Performance W206 hybrid.
  4. Mercedes-Benz C-Class – Wikipedia (ro) – articol enciclopedic sedanul executive midsize Mercedes-Benz C-Class în limba română, generațiile W203 până la W206, salt aluminiu hot-stamp pe W205 plus debutul AMG C 63 S M177 V8.
  5. Mercedes-Benz C-Class – canalul oficial – specificații tehnice oficiale generația W206 activă pe piața autohtonă, motorizările M254 benzină ISG 48V mild-hybrid, OM654M diesel mild-hybrid, plus AMG C 63 S E Performance hybrid plug-in.

Articole Similare

Asigurare RCA