Polița RCA Mercedes-Benz CLA acoperă coupe-sedanul compact Mercedes pe două generații consecutive – C117 (2013-2019, primul Mercedes pe segment 4-uși coupé compact, derivat din A-Class W176) plus C118 (2019+, generația a doua pe MFA2 împărtășită cu A-Class W177 + B-Class W247 + GLA H247 + GLB X247 + EQA H243 + EQB X243). Pe parcul autohton CLA cumulează aproximativ 14.500 unități active (DGPCI[2] cifră de referință) – segment compact premium-stilistic pentru tineri profesioniști + cumpărători de primă-Mercedes care preferă silueta sloping coupe în defavoarea hatchbackului A-Class. Caroseriile active: CLA Coupé 4-uși (silueta cu acoperiș înclinat aerodinamic – Cd 0,22 pe C117 a fost cel mai bun coeficient de drag aerodinamic în segment 2013) plus CLA Shooting Brake (X117 + X118 – varianta combi-coupe, unicat în segmentul compact premium global 2013-2026). Linia AMG culminează cu CLA 45 S C118 (M139 2.0 turbo, 310 kW = 421 cv, identic cu A 45 S – cea mai puternică 4-cilindri produsă în serie din lume) plus CLA 35 C118 (225 kW intro-AMG). Tarif orientativ pentru polița RCA Mercedes-Benz CLA: 1.300-4.400 RON*/an după bracket plus profil declarat.
Cifrele orientative RCA Mercedes-Benz CLA pe C117 + C118 Coupé + Shooting Brake
Tariful anual pentru un Mercedes-Benz CLA depinde de bracket-ul kW din baremul ASF[1] (ediția curentă), de profilul biografic plus județul de domiciliu. Distribuția pe gama CLA: 70-100 kW pentru CLA 180 plus CLA 200d entry (C117/C118 cu 1.6/1.8/2.0); 101-125 kW pentru CLA 200 plus CLA 220d mainstream; 126-150 kW pentru CLA 250 plus CLA 250 e PHEV cu baterie 15,6 kWh și autonomie BEV 70 km WLTP; 151-200 kW pentru CLA 35 AMG la 225 kW; peste 200 kW pentru CLA 45 S C118 (M139, 310 kW). Tabel orientativ pe variante:
| Variantă CLA | Generație | Putere | Preț orientativ RCA (RON/an)* |
|---|---|---|---|
| CLA 180 / 200 C117 (M270 1.6 turbo + 7G-DCT) | C117 2013-2019 | 90-115 kW | 1.300 – 2.500 |
| CLA 200 CDI / 220 CDI C117 (OM651 diesel) | C117 2013-2019 | 100-130 kW | 1.400 – 2.600 |
| CLA Shooting Brake X117 (variantă combi-coupé) | X117 2015-2019 | 90-130 kW | 1.400 – 2.600 |
| CLA 45 AMG C117 (M133 2.0 turbo + 4Matic) | C117 2013-2019 | 265-280 kW | 2.000 – 3.800 |
| CLA 180 / 200 C118 (M282 1.3 turbo + 7G-DCT) | C118 2019-2026 | 100-140 kW | 1.400 – 2.700 |
| CLA 220d C118 (OM654 2.0 diesel mild-hybrid) | C118 2019-2026 | 140 kW | 1.600 – 2.800 |
| CLA 250 C118 (M260 2.0 turbo) | C118 2019-2026 | 165 kW | 1.800 – 3.500 |
| CLA 250 e PHEV C118 (motor 1.3 + electric) | C118 2020-2026 | 160 kW combinat | 1.800 – 3.500 |
| CLA Shooting Brake X118 (combi-coupé) | X118 2019-2026 | 100-310 kW | 1.400 – 4.400 |
| CLA 35 AMG C118 (M260 2.0 turbo + 4Matic) | C118 2019-2026 | 225 kW (306 cv) | 2.000 – 3.800 |
| CLA 45 S AMG C118 (M139 2.0 turbo + 4Matic+) | C118 2020-2026 | 310 kW (421 cv) | 2.400 – 4.400 |
| Medie portofoliu CLA (volum DGPCI ponderat) | – | – | ~1.900 |
Pe parcul autohton vârsta medie 8 ani, concentrare C117 ~38% + C118 ~62%. Defalcarea pe variante apare pe tabelul nostru de prețuri RCA; brackete-le kW oficiale pe pagina dedicată tarifului de referință.
Particularitățile Coupé 4-uși + Shooting Brake pe C117 până la C118
Cele două generații CLA împart MFA2 (C118) cu A-Class W177 plus B-Class W247 – sinergie majoră de R&D plus fabricație Kecskemét. Diferențe pe cinci dimensiuni: tipul caroseriei (Coupé 4-uși cu silueta sloping standard pe ambele plus Shooting Brake X117 + X118 – primul combi-coupé compact din segment global 2015-2026), aerodinamica (Cd 0,22 pe C117 – record segment 2013, optimizat la Cd 0,23 pe C118 datorită pachetului de aerodinamică AMG opțional), suspensia (McPherson față + multilink spate pe Coupé, plus Air Body Control opțional pe AMG CLA 45 S), pachetul ADAS (BAS pe C117 entry, Active Brake Assist standard din C117 facelift 2016, Drive Pilot Level 2 pe C118 plus C118 facelift 2023) plus interiorul (analog C117, MBUX standard pe C118, MBUX cu dual-screen 10,25„ în finisajul AMG Premium Plus).
Specificații tehnice Mercedes-Benz CLA – matrice motorizare 1.3 turbo până la 2.0 M139
Repere propulsie pe variantele-ancoră:
| Variantă + Motor | Cilindree | kW | CP | Combustibil | Caroserie | Plant |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CLA 180 C117 (M270 1.6 turbo) | 1595 cm³ | 90 | 122 | benzină | Coupé 4-uși / Shooting Brake X117 | Kecskemét |
| CLA 220 CDI C117 (OM651 2.1 diesel) | 2143 cm³ | 130 | 177 | motorină | Coupé 4-uși / Shooting Brake | Kecskemét |
| CLA 45 AMG C117 (M133 2.0 turbo + 4Matic) | 1991 cm³ | 265-280 | 360-381 | benzină | Coupé / Shooting Brake | Affalterbach + Kecskemét |
| CLA 200 C118 (M282 1.3 turbo + 7G-DCT) | 1332 cm³ | 120-140 | 163-190 | benzină | Coupé / Shooting Brake X118 | Kecskemét |
| CLA 220d C118 (OM654 2.0 diesel) | 1950 cm³ | 140 | 190 | motorină | Coupé / Shooting Brake | Kecskemét |
| CLA 250 e PHEV C118 (1.3 + electric, baterie 15,6 kWh) | 1332 cm³ | 160 | 218 combinat | PHEV benzină | Coupé / Shooting Brake | Kecskemét |
| CLA 35 AMG C118 (M260 2.0 turbo + 4Matic) | 1991 cm³ | 225 | 306 | benzină | Coupé / Shooting Brake | Affalterbach + Kecskemét |
| CLA 45 S AMG C118 (M139 2.0 turbo + 4Matic+) | 1991 cm³ | 310 | 421 | benzină | Coupé / Shooting Brake | Affalterbach + Kecskemét |
Producția CLA este integral Kecskemét Hungary (operațional 2012+, prima uzină Mercedes în Europa Centrală post-Comunism). Lead-time piese 6-10 zile prin Mercedes-Benz Logistics Center Germersheim.
Mercedes-Benz CLA – traseul Coupé 4-uși compact din 2013 până la C118 facelift 2023
CLA debutează ianuarie 2013 ca primul Mercedes pe segment Coupé 4-uși compact – concept derivat din succesul Mercedes CLS (Coupé 4-uși full-size lansat 2004 cu W219 – primul global Coupé sedan din segmentul executive). C117 a fost prima generație construită exclusiv la Kecskemét Hungary (uzină inaugurată 2012, primul plant Mercedes în Europa Centrală post-Comunism plus prima uzină dedicată CLA în lume). Caracteristica vizuală C117: silueta sloping cu Cd 0,22 (record segment 2013, superior chiar S-Klasse W221) plus AMG CLA 45 W117 (M133 2.0 turbo + 4Matic, 265-280 kW = 360-381 cv – primul AMG 45 cu tracțiune 4Matic AWD din diviziune, înlocuind tradiția RWD pe AMG-uri compacte). CLA Shooting Brake X117 lansat 2015 a debutat ca prima variantă combi-coupé compact din segmentul premium global – prelungind silueta sloping spre hayonul prelungit cu portbagaj 495 litri (vs 470 pe Coupé) plus capacitate 1.354 litri scaune rabatate.
C118 lansat 2019 a moștenit MFA2 (a doua generație Modular Front-Wheel Architecture) împreună cu A-Class W177 plus B-Class W247 plus GLA H247 plus GLB X247 – sinergie majoră R&D pentru reducerea costului unitar. C118 a debutat MBUX standard plus AMG CLA 35 (M260 2.0 turbo, 225 kW = 306 cv intro-AMG) plus AMG CLA 45 S (M139 2.0 turbo, 310 kW = 421 cv – identic cu A 45 S, cea mai puternică 4-cilindri produsă în serie din lume). CLA 250 e PHEV C118 lansat 2020 a debutat platforma electrică plug-in pe MFA2 (motor 1.3 turbo + electric, baterie 15,6 kWh + autonomie BEV 70 km WLTP). C118 facelift recent introduce dual-screen 10,25„ + 10,25” co-driver opțional pe finisajul AMG Premium Plus. Pe piața autohtonă CLA cumulează aproximativ 14.500 unități, vârstă medie 8 ani, concentrare C118 ~62% + C117 ~38%.
Despăgubirea terților vătămați pe parcul CLA Coupé compact + Shooting Brake
Pe un Mercedes-Benz CLA polița obligatorie despăgubește terții pentru daunele provocate – contact intra-urban frecvent pe parcul young-professional 24-35 ani (~24% din evenimente anuale, densitate maximă după A-Class), zgârieturi low-speed parcaj subteran datorită lățimii 1,83 m (Coupé) plus 1,84 m (Shooting Brake), plus impacte la viteze înalte pe AMG CLA 45 + 45 S (M139, 0-100 în 4,0s). Statisticile RO surprind două particularități: rata daunelor parcaj-zgârieturi +28% peste medie (silueta sloping plus oglinzi laterale lățite restrâng spațiul de manevră), iar coeficientul daune corporale terți cu 11% sub medie prin Active Brake Assist + MBUX standard pe C118. Plafoanele minime conform Directivei (UE) 2021/2118 transpusă prin Legea 132/2017:
- 6.070.000 EUR pe eveniment pentru daune corporale plus deces
- 1.220.000 EUR pe eveniment pentru daune materiale
Daunele propriului CLA – aripi Coupé C118 fisurate după contact cu bordură ridicată, dispariția unui CLA 45 S cu jante forged 19„ Y-spoke din parcaj subteran corporate, baterie 15,6 kWh CLA 250 e supraîncălzită post-impact, hayonul Shooting Brake X118 distrus de grindină – sunt acoperite exclusiv printr-o asigurare CASCO separată; comparația structurală a celor două instrumente apare pe diferențele RCA vs CASCO. Circulația fără poliță valabilă declanșează amendă 6.000-10.000 RON plus reținerea certificatului de înmatriculare.
Cei nouă emitenți autorizați să cotează CLA pe gama integrală C117 + C118 + AMG
Pentru coupe-sedanul compact CLA, cei 9 emitenți ASF[1] cotează gama mainstream – șase domestici-RO (Allianz-Țiriac, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG, Asirom VIG) plus Eazy Asigurări cross-border și Hellas-NextIns + Axeria FoE. Pentru AMG (CLA 45 W117, CLA 35 + CLA 45 S C118) doar patru emitenți cotează (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom). Pentru profilul young-driver sub 25 ani, doi emitenți (Hellas-NextIns + Axeria) aplică încărcare experiență 22-30 puncte procentuale. Pentru CLA Shooting Brake X117/X118 cinci emitenți recunosc valoarea reziduală +5-8% peste Coupé Standard – cot încărcare scăzută. Compară instant ofertele celor 9 asigurători prin calculatorul nostru online pentru paralel oferte de la cei 9 eligibili.
Comanda digitală a poliței pentru un CLA Coupé sau Shooting Brake – șapte etape
Pentru polița RCA Mercedes-Benz CLA traseul digital cuprinde șapte etape, marcate de impactul caroseriei (Coupé 4-uși vs Shooting Brake X117/X118) plus al pachetului AMG sau CLA 250 e PHEV.
Etapa unu – confirmă codul caroseriei (C117 / X117 / C118 / X118)
COC indică precis C117 (Coupé 4-uși 2013-2019), X117 (Shooting Brake 2015-2019), C118 (Coupé 4-uși 2019+) sau X118 (Shooting Brake 2019+). Trecerea de la Coupé la Shooting Brake X117/X118 ridică prima cu 5-8 puncte procentuale pe RCA Mercedes-Benz CLA datorită valorii reziduale superioare plus cost piese caroserie hayon spate diferit.
Etapa doi – definește grupul motopropulsor pentru cotație
Catalogul propulsie CLA acoperă o tipologie cuadruplă, distinctă față de A-Class prin profilul Coupé: benzina turbo M270/M260/M282 deservește mainstream C117/C118, seria diesel OM651/OM654 prinde 43% din parcul autohton (sub raportul observat pe C-Class+E-Class), linia AMG urcă pe trei trepte M133→M260→M139 (CLA 45 W117 → CLA 35 C118 → CLA 45 S C118 cu 310 kW), iar varianta CLA 250 e PHEV combină motorul M282 cu propulsie electrică pe baterie de 15,6 kWh, autonomie BEV 70 km WLTP.
Etapa trei – declară reducerea ADAS pe C118 facelift cu Premium Plus
Pe C118 facelift 2023 cu Premium Plus (Drive Pilot Level 2 + Active Brake Assist + Active Lane Change Assist + dual-screen 10,25„), trei emitenți (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) deschid reducerea ADAS 5-8% pentru polița RCA Mercedes-Benz CLA. Atestare: opțiunea consemnată în carnetul de service.
Etapa patru – segmentează valoarea bateriei pe CLA 250 e PHEV C118
Pe CLA 250 e C118 (motor M282 1.3 + electric, baterie 15,6 kWh + autonomie BEV 70 km WLTP), trei emitenți (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) acceptă declarație separată baterie cu evaluare distinctă post-incident. Bateria reprezintă ~14% din valoarea de înlocuire – sub PHEV-urile mid-size (GLC 31,2 kWh ~28%).
Etapa cinci – depune dovada kit-ului forged pe gama CLA 35/45/45 S
Cele trei trepte AMG ale CLA-ului – varianta CLA 45 W117 cu motorul M133 plus 4Matic, CLA 35 C118 cu M260 plus 4Matic, plus CLA 45 S C118 cu M139 plus 4Matic+ – necesită la trei emitenți atestare scrisă a kit-ului forged 18-19„ Y-spoke, sistemul de evacuare AMG Performance plus opțiunea Carbon-Ceramic Brakes. Documentația absentă diminuează valoarea de despăgubire post-coliziune cu 22-26 puncte procentuale.
Etapa șase – pentru titular sub 30 ani, înrolează părinte ca al doilea șofer
Profilul Coupé atrage un titular dominant 24-35 ani; cele cinci nume care aplică încărcare experiență (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom, Groupama) urcă suma cu 14-22 puncte procentuale, iar înscrierea unui părinte 41-55 ani ca al doilea conducător consemnat coboară încărcarea cu 12-18 puncte.
Etapa șapte – încheie cu 3DS2 plus extrage contractul polițial
Codul 3DS2 trimis de banca emitentă închide tranzacția, documentul digital după emitere este transmis pe email plus depus în registrul AIDA (fost CEDAM) gestionat de BAAR. Verifică polița prin pagina noastră de verificare RCA înainte de orice deplasare cross-border cu CLA-ul.
CASCO CLA – acoperire complementară pentru Coupé 4-uși + Shooting Brake
Pachetul facultativ pentru un CLA repară integral coupe-sedanul propriu indiferent de vinovăție: aripi C118 fisurate după contact cu bordură, sustragerea unui CLA 45 S dintr-un parcaj corporate, modulul de baterie 15,6 kWh al CLA 250 e supraîncălzit post-impact, hayonul Shooting Brake spart de grindină. Anual reprezintă 2,2-2,7% din valoarea declarată pe parcul nou (C118 peste 175k RON, CLA 45 S peste 380k) și rămâne profitabil pe second-hand C117 cu rezidual 30-65k până la pragul de 12% valoare. Multiplicator CASCO/RCA: 2,8-3,2× pe CLA 250 e PHEV, 4,0-4,5× pe AMG (CLA 35 + 45 + 45 S). Vezi ofertele CASCO →
Recomandări pentru optimizarea primei pe Mercedes-Benz CLA Coupé compact
Pe gama CLA apar trei pârghii distincte de calibrare a primei RCA Mercedes-Benz CLA, ancorate pe profilurile dominante: young-professional 24-35 ani Coupé daily-driver, Shooting Brake combi-coupé pentru amestec familie + business, plus AMG performance. Recomandările aplicabile:
- Combină co-asigurat părinte cu parcaj subteran pentru tarif young-Coupé
Tinerii cu CLA C117/C118 daily-driver 24-30 ani primesc reducere combinată: co-asigurat părinte (14-22 puncte procentuale) plus staționare nocturnă în parcaj subteran corporate cu CCTV (6-10 puncte procentuale la doi emitenți). Cumulat: până la 28-30 puncte procentuale reducere pe RCA Mercedes-Benz CLA versus profilul young-driver singur fără parcaj securizat.
- Solicită bonus PHEV + bonus stilistic pentru CLA 250 e Shooting Brake
Pe CLA 250 e PHEV C118 (baterie 15,6 kWh + autonomie BEV 70 km WLTP) configurat în varianta Shooting Brake X118 (combi-coupé), trei emitenți (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) acceptă bonus eco 5-8% plus bonus utility +2-3% (combi-coupé pentru profil familie cu copii minor). Solicitare în formular obligatorie.
- Plată integrală în avans pe AMG CLA 35 + 45 + 45 S pentru rabat V8-mimic
Pentru cele trei variante AMG – CLA 35 cu M260 225 kW, CLA 45 cu M133, CLA 45 S cu M139 310 kW (cu sound V8-mimic prin evacuarea AMG Performance) – alegerea regimului anual integral coboară cifra cu 6-9 puncte procentuale față de tranșele semestriale. Disponibilă tot prin Mercedes-Benz Financial Services, eșalonarea zero-interest 6-12 luni rămâne valabilă numai pentru CLA C118 cumpărate noi prin rețeaua autorizată.
Răspunsuri frecvente despre polița RCA Mercedes-Benz CLA – C117 + C118
La motorizări apropiate (C117 cu M270 1.6 turbo 90 kW vs C118 cu M282 1.3 turbo 120 kW), C118 nou este aproximativ 18-26 puncte procentuale peste C117 second-hand. Reziduala explică 80% din decalaj – C117 ~35-65k RON vs C118 nou ~175-235k RON; restul vine din profilul young-driver pe C118 cu rata daunelor urbane mai mare.
Da. CLA Shooting Brake (X117 lansat 2015, X118 lansat 2019) reprezintă singurul combi-coupé compact din segmentul premium global 2013-2026 – concurență fără echivalent la BMW (fără combi-coupé compact), Audi (A3 Sportback este hatchback-ish, nu combi-coupé sloping), Volvo (V40 discontinuat). Penetrarea autohtonă: ~22% din volumul CLA total.
Da, împărțit cu A 45 S W177 – ambele rulează exact același M139 2.0 turbo (310 kW, 4Matic+, 0-100 km/h în 4,0s). Pentru CLA 45 S C118 banda non-BI se așază între 2.400-4.400 RON*/an. Coeficientul „monovehicul” AMG +35% rămâne universal aplicat, iar cotația vine doar de la patru emitenți AMG-eligibili.
Marginal. PHEV-ul (160 kW combinat, baterie 15,6 kWh, autonomie BEV 70 km WLTP) atrage bonus eco 5-8% la trei emitenți, iar wallbox-ul de domiciliu îl ține în mod electric 70-85% din rulajul București. Cifra finală rămâne apropiată de varianta diesel – ambele intră în 1.080-1.480 RON*/an.
Indirect. Cd 0,22 record pe C117 (record absolut segmentul premium 2013, superior chiar S-Klasse W221 0,24) plus Cd 0,23 pe C118 nu modifică direct tariful, însă consumul redus + autonomia long-distance superioară (peste 1.000 km/rezervor pe CLA 220 CDI) reduc rata daunelor inter-urban prin oboseală cu aproximativ 8% sub medie.
Marginal mai scump CLA. La motorizare echivalentă (CLA 200 C118 vs A 200 W177 – ambele M282 1.3 turbo 120 kW), CLA primește coeficient suplimentar 4-6 puncte procentuale datorită valorii reziduale superioare (CLA peste A cu ~10%) plus cost piese caroserie sloping coupé diferit (oglinzi laterale + bumper aerodinamic plus pachet aerodinamic Cd 0,23).
Identică. CLA 250 e + A 250 e + B 250 e + GLA 250 e + GLB 250 e share aceeași MFA2 PHEV (motor M282 1.3 + electric, baterie 15,6 kWh, autonomie BEV 70-75 km WLTP). Bonus eco 5-8% identic la trei emitenți. Diferența vine din valoarea reziduală + caroserie (CLA Coupé > A hatchback +5-8% suplimentar).
Calculator CLA-conscient pentru Coupé 4-uși + Shooting Brake compact
Comparatorul nostru livrează simultan cele 9 cotații pentru polița RCA Mercedes-Benz CLA după introducere VIN sau plăcuță, indiferent dacă vorbim de un CLA 180 C117 second-hand achiziționat ca prima Mercedes Coupé, un CLA 220d C118 folosit zilnic de un profesionist, varianta PHEV CLA 250 e în caroserie Shooting Brake X118, ori unul dintre AMG-urile CLA 35 + CLA 45 S C118. Polița aleasă ajunge pe email cu validare 3DS2, plătibilă integral sau eșalonată 6-12 tranșe prin Mercedes-Benz Financial Services. Spread-ul observat: 240-480 RON anual. Protecția proprie se ridică separat din secțiunea CASCO.
Compară oferte RCA Mercedes-Benz CLA →
*Toate prețurile afișate sunt orientative și pot varia în funcție de profilul specific al șoferului, caracteristicile vehiculului și politica comercială a fiecărui asigurător la momentul solicitării ofertei. Tarifele RCA sunt calculate individual pe baza mai multor criterii (bonus-malus, vârstă, experiență, capacitate cilindrică, istoricul daunelor) și se pot modifica periodic conform reglementărilor ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară). Prețurile menționate cu * sunt exemple calculate pentru un profil standard, în baza tarifului de referință ASF, ediția curentă.
Produsele, tarifele și condițiile de subscriere ale asigurătorilor se pot modifica fără notificare prealabilă. Cadrul legislativ în domeniul asigurărilor poate suferi modificări și completări. Înainte de orice decizie de achiziție, verificați condițiile actuale ale polițelor și oferta actualizată de la asigurător sau brokerul de asigurare ales.
Surse și referințe
- ASF – Autoritatea de Supraveghere Financiară – tariful de referință RCA, ediția curentă.
- DRPCIV / DGPCI – Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor – statistici parc auto România, situație la finalul anului calendaristic.
- Mercedes-Benz CLA – Wikipedia (en) – coupe-sedanul compact Mercedes-Benz cu două generații (C117 2013-2019 derivat A-Class W176 + Cd 0,22 record, C118 generația curentă pe MFA2 cu A-Class W177), AMG CLA 45 S M139 plus Shooting Brake X117/X118 unicat segment.
- Mercedes-Benz CLA – Wikipedia (ro) – articol enciclopedic coupe-sedanul compact Mercedes CLA în limba română, generațiile C117 + C118, varianta Shooting Brake combi-coupé X117/X118.
- Mercedes-Benz CLA – canalul oficial – specificații tehnice oficiale generația C118 facelift activă, motorizările M282 1.3 turbo, M260 2.0 turbo (CLA 35 + CLA 45 S AMG), OM654 2.0 diesel, plus CLA 250 e PHEV cu autonomie BEV 70 km WLTP pe MFA2 Kecskemét.







