15 aprilie 2026

RCA Mercedes-Benz E-Class – flagship 5 generații + AMG E 63

Pret asigurare Mercedes-Benz

Polița RCA Mercedes-Benz E-Class acoperă flagshipul executive Mercedes pe cinci generații moderne – W210 (1995-2002, debut faruri quad-oval signatură), W211 (2002-2009, prima cu Airmatic + suspensie pneumatică standard pe AMG), W212 (2009-2016, debut E 63 W212 5.5 BiTurbo M157), W213 (2016-2023, MBUX + Drive Pilot Level 2+) plus W214 (MBUX Hyperscreen 14,9„, arhitectură MRA II + 48V ISG mild-hybrid pe toată gama benzină + diesel). Pe parcul autohton modelul cumulează aproximativ 110.000 unități active (DGPCI[2] cifră de referință), ~32% din volumul Mercedes-Benz total – primul model autohton cu cea mai mare adopție de transfer aeroport premium. Caroseriile: sedan (dominant), T-Modell wagon (toate generațiile S210/S211/S212/S213/S214), All-Terrain S213 (W213 facelift only, off-road wagon cu suspensie ridicată), Coupé C238 + Cabriolet A238 (W213 only, fără pe W214). Tarif orientativ pentru polița RCA Mercedes-Benz E-Class: 1.500-4.800 RON*/an după bracket plus profil declarat.

Structura tarifului orientativ RCA pe gama E-Class W210 până la W214

Tariful anual pentru polița RCA Mercedes-Benz E-Class derivă din încadrarea kW conform tabelului ASF[1] ediția curentă, profilul biografic al titularului, județul declarat plus regimul de utilizare (uz personal, taxi-premium pentru aeroporturi internaționale, mandat business pentru personalul executive de companie, parc PJ corporate cu flotă dedicată). Distribuția E-Class pe brackete ASF: 100-125 kW concentrează E 200 + E 220d entry, 126-150 kW absoarbe E 250 + E 220d facelift mainstream, 151-200 kW domină E 300d + E 300 e PHEV + E 350d, 200-250 kW capturează E 53 AMG + E 400 e 4Matic plus E 450d, iar peste 250 kW se grupează divizia AMG completă (E 55 W211 5.5 V8 atmospheric, E 63 W212 M156 → M157 BiTurbo, E 63 S W213 M177 4.0 V8 BiTurbo 450 kW). Tabelul orientativ pe generații:

Variantă E-ClassGenerațiePuterePreț orientativ RCA (RON/an)*
E 200 / E 220 CDI W210 (taxi-aeroport legacy)W210 1995-2002100-125 kW1.500 – 2.400
E 220 CDI / E 270 CDI W211 (taxi-business)W211 2002-2009110-130 kW1.500 – 2.500
E 55 AMG W211 (5.5 V8 atmospheric M113K)W211 2002-2006350 kW (476 cv)2.500 – 4.500
E 220 CDI / E 250 CDI W212 (taxi-flotă)W212 2009-2016125-150 kW1.500 – 2.700
E 63 W212 (M156 → M157 5.5 BiTurbo)W212 2009-2016386-430 kW2.700 – 4.800
E 220d W213 (OM654 2.0 mild-hybrid)W213 2016-2023143-160 kW1.700 – 3.000
E 300d / E 350d W213 (OM656 3.0 inline-6)W213 2016-2023180-243 kW2.000 – 3.800
E 300 e PHEV W213 (motor 2.0 + electric)W213 2017-2023235 kW combinat2.000 – 3.800
E 53 AMG W213 (3.0 inline-6 + EQ Boost)W213 2018-2023320-330 kW2.400 – 4.400
E 63 S W213 (M177 4.0 V8 BiTurbo + 4Matic+)W213 2017-2023450 kW (612 cv)2.700 – 4.800
E All-Terrain W213 4Matic (combi off-road)W213 2017-2023143-243 kW1.900 – 3.800
E 220d / E 300d W214 (OM654M mild-hybrid)W214 2023-2026145-195 kW1.700 – 3.200
E 400 e 4Matic W214 PHEV (baterie 25,4 kWh)W214 2023-2026280 kW combinat2.300 – 4.300
E 53 AMG W214 (3.0 inline-6 + EQ Boost)W214 2024-2026330 kW2.400 – 4.400
Medie portofoliu E-Class (volum DGPCI ponderat)~2.400

Pe parcul autohton vechimea medie ajunge la 14 ani (mai mare decât C-Class), concentrarea maximă apare pe W212 + W213 (~78%) datorită longevității flotei taxi-business + transfer aeroport. Tabelul detaliat pe motorizări apare pe tabelul nostru de prețuri RCA; brackete-le ASF kW oficiale pe pagina dedicată tarifului de referință.

Diferențierea tehnică între cele cinci generații E-Class W210 – W214

Cele cinci generații E-Class diferă pe șase variabile majore: arhitectura caroseriei (W210 oțel + faruri quad-oval, W211 oțel cu Sensotronic Brake Control, W212 oțel + aluminium nas + capotă, W213 hibrid oțel-aluminium-magneziu, W214 hibrid extins cu plafon termoformat), suspensia (Airmatic opțional din W211, standard pe AMG W212+, Air Body Control plus pe W214), pachetul ADAS (Distronic pe W210, Pre-Safe pe W211, Pre-Safe Plus + Active Brake Assist pe W212+, Drive Pilot Level 2+ pe W214), interiorul (analog pe W210/W211, semi-digital pe W212, COMAND Online pe W213, MBUX Hyperscreen 14,9„ + 12,3” co-driver pe W214), motorul (M111/M112 atmospheric pe W210/W211, M270/M276 turbo pe W212+, OM654M mild-hybrid 48V universal pe W214), plus transmisia (5G-Tronic pe W210, 7G-Tronic pe W211/W212, 9G-Tronic Plus pe W213+). Aprovizionarea piese: 5-9 zile pentru W213/W214 prin Bremen + Sindelfingen Logistics, 9-15 zile pentru W211/W212, 15-22 zile pentru W210 prin Mercedes-Benz Classic Center.

Specificații tehnice Mercedes-Benz E-Class – configurațiile dominante per generație

Reperele propulsie pe generațiile-ancoră E-Class, ancorate în mercedes-benz.ro[5] plus arhivele Wikipedia[3][4]:

Variantă + MotorCilindreekWCPCombustibilCaroseriePlant
E 220 CDI W210 (OM611)2148 cm³92-105125-143motorinăsedan / T-Modell S210Sindelfingen
E 270 CDI W211 (OM647)2685 cm³130177motorinăsedan / T-Modell S211Sindelfingen
E 55 AMG W211 (M113K supercharged 5.5 V8)5439 cm³350476benzinăsedan / T-Modell S211Affalterbach + Sindelfingen
E 220 CDI W212 (OM651)2143 cm³125-150170-204motorinăsedan / T-Modell S212Sindelfingen + Bremen
E 63 W212 facelift (M157 5.5 V8 BiTurbo)5461 cm³410-430557-585benzinăsedan / T-Modell S212Affalterbach + Sindelfingen
E 220d W213 (OM654 2.0 mild-hybrid 48V)1950 cm³143-160194-218motorină mild-hybridsedan / T-Modell / All-TerrainSindelfingen
E 350d W213 (OM656 3.0 inline-6 mild-hybrid)2925 cm³210-243286-330motorină mild-hybridsedan / T-Modell / All-TerrainSindelfingen
E 53 AMG W213 (M256 3.0 inline-6 + EQ Boost)2999 cm³320-330435-450benzină mild-hybridsedan / Coupé / CabrioAffalterbach + Sindelfingen
E 63 S W213 (M177 4.0 V8 BiTurbo + 4Matic+)3982 cm³450612benzinăsedan / T-Modell S213Affalterbach + Sindelfingen
E 300 e W213 (motor 2.0 + electric, baterie 13,5 kWh)1991 cm³235320 combinatPHEV benzinăsedan / T-Modell S213Sindelfingen
E 400 e 4Matic W214 PHEV (baterie 25,4 kWh)1999 cm³280381 combinatPHEV benzină + 4Maticsedan / T-Modell S214Sindelfingen
E 220d W214 (OM654M mild-hybrid 48V)1993 cm³145197motorină mild-hybridsedan / T-Modell S214Sindelfingen

Coloana Plant arată dominanța Sindelfingen (cu producție istorică pentru toate generațiile E-Class din 1953); Bremen complementează pe W212 facelift + variantele OM654, iar AMG-urile trec prin canal dedicat AMG Service Affalterbach pentru reglajul motoarelor M113K, M156, M157, M177 plus M256 EQ Boost.

Mercedes-Benz E-Class – flagshipul executive din W210 quad-oval până la W214 Hyperscreen

E-Class debutează iulie 1995 ca W210 – prima generație cu denumire E-Klasse oficială (W124 1985-1995 redenumit retroactiv). Quad-oval front fascia W210 (1995-2002) este reluată ca tribut pe W213+W214 cu LED Multibeam. W211 lansat 2002 a debutat Sensotronic Brake Control (retras 2007 după fiabilitate) plus Airmatic standard pe AMG. W212 (2009) marchează saltul caroserie aluminium nas + capotă (-40 kg) plus debutul E 63 cu M156 6.2 V8 atmospheric 386 kW (facelift 2013 mută pe M157 5.5 V8 BiTurbo 410-430 kW pentru E 63 + E 63 S).

W213 lansat 2016 mută gama pe MBUX (după facelift 2020) plus debutează E 53 AMG W213 cu M256 3.0 inline-6 + EQ Boost ISG 48V – primul AMG inline-6 din 1997. E 63 S W213 (M177 4.0 V8 BiTurbo + 4Matic+, 450 kW, 0-100 km/h 3,4s) rămâne flagship-ul de putere. W213 facelift 2020 aduce All-Terrain S213 + Coupé C238 + Cabriolet A238 (W213 only). W214 la finalul ciclului W213 standardizează MRA II + 48V ISG universal, MBUX Hyperscreen 14,9„ plus E 400 e 4Matic PHEV (baterie 25,4 kWh, BEV 100 km WLTP – cel mai mare PHEV Mercedes). Pe parcul autohton E-Class cumulează aproximativ 110.000 unități, vârsta medie 14 ani, concentrare W212+W213 ~78%.

Acoperirea daunelor către terți pe flota E-Class taxi-aeroport plus business

O poliță RCA Mercedes-Benz E-Class compensează prejudiciile produse altor utilizatori ai drumului – coliziuni inter-urban frecvente pe parcul taxi-aeroport W211/W212/W213 (cumul ~14% din evenimentele anuale RCA pe modelul E-Class), evenimente high-speed pe W214 cruising long-distance, plus impacte la viteze ridicate pe E 63 S W213 cu M177 (0-100 km/h în 3,4s). Statistica RO arată două particularități E-Class: rata daunelor inter-urban transfer-aeroport cu aproximativ 28% peste medie (rulajul mediu anual depășește 65.000 km vs 12.000-18.000 km pentru uz personal), iar coeficientul daune corporale terți cu aproximativ 11% sub medie datorită Pre-Safe Plus + Drive Pilot Level 2+ standard din W213 facelift+. Plafoanele minime conform Directivei (UE) 2021/2118 transpusă prin Legea 132/2017:

  • 6.070.000 EUR pe eveniment pentru daune corporale plus deces
  • 1.220.000 EUR pe eveniment pentru daune materiale

Scenarii precum aluminium W213 fisurat după impact unilateral pe Centură, dispariția unui E 63 S W213 cu jante AMG forged 20„, contaminarea hidraulică post-coliziune pe E 53 AMG W213 cu M256 EQ Boost, ori grindină majoră peste plafonul electric panoramic al W214 – toate rămân exterioare poliței obligatorii și se acoperă printr-o asigurare CASCO dedicată; structura comparativă apare pe diferențele RCA vs CASCO. Lipsa unei polițe valabile declanșează sancțiunea contravențională 6.000-10.000 RON plus reținerea certificatului de înmatriculare.

Cei nouă emitenți autorizați să cotează E-Class pe gama integrală W210-W214

Pentru sedanul executive E-Class întreaga listă ASF[1] de 9 societăți cotează gama, însă acoperirea variază pe segmente: șase domestici-RO – Allianz-Țiriac, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG, Asirom VIG – plus cross-border Eazy Asigurări; doi prin libertatea de prestare a serviciilor – Hellas-NextIns plus Axeria. Toate nouă acceptă cotație pe gama mainstream E-Class pentru profil personal.

Pentru AMG (E 55 W211, E 63 W212, E 53/E 63 S W213, E 53 W214) doar patru emitenți cotează (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom). Pentru profilul taxi-premium aeroport pe W211 + W212 + W213 cu rulaj declarat peste 60.000 km/an, cinci emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom, Groupama) deschid grila taxi-business cu coeficient majorant 18-26 puncte procentuale; ceilalți patru refuză. Pentru W210 cu vârsta peste 22 ani, doar trei emitenți (Allianz-Țiriac, Omniasig VIG, Groupama) cotează prin Mercedes-Benz Classic Center (lead-time piese 15-22 zile). Compară instant ofertele celor 9 asigurători prin calculatorul nostru online pentru a strânge oferte paralele de la cei 9 emitenți eligibili.

Subscriere RCA online pentru un Mercedes-Benz E-Class – șapte iterații

Pentru polița RCA Mercedes-Benz E-Class fluxul digital cuprinde șapte iterații, marcate de impactul caroseriei (sedan / T-Modell / All-Terrain / Coupé C238 / Cabriolet A238), al opțiunii 4Matic plus al pachetului AMG sau Premium Plus.

Iterația 1 – verifică generația plus codul caroseriei (W210 – W214)

COC consemnează codul: A210/S210 (W210 sedan/T-Modell), A211/S211 (W211), A212/S212 (W212), A213/S213/A213-Cabrio/C238/X290 (W213 sedan/T-Modell/Cabrio/Coupé/AMG GT 4-Door derivat), A214/S214 (W214 sedan/T-Modell – fără Coupé/Cabrio). Cabrioleta A238 + Coupé C238 (W213) cer coeficient suplimentar 9-13 puncte procentuale pe RCA Mercedes-Benz E-Class.

Iterația 2 – fixează unitatea de propulsie pe COC plus pachetul de transmisie

Lista activă include șase familii motorice: atmospheric M111/M112/M113K (W210, W211, W211 AMG), turbo cu ISG M270/M274/M256 (de pe W212 facelift încoace), familia diesel completă OM611-OM656 (cu OM656 inline-6 dominant pe W213 E 350d), V8-uri AMG M156+M157 (E 63 W212), M177 4.0 BiTurbo + 4Matic+ (E 63 S W213) plus EQ Power PHEV E 300 e baterie 13,5 kWh sau E 400 e 4Matic baterie 25,4 kWh autonomie BEV 100 km WLTP.

Iterația 3 – declară Driving Assistance Plus + Drive Pilot pe W213+W214

Pe W213 facelift 2020+ + W214 echipate cu Driving Assistance Plus (Distronic + Active Steering Assist + Active Brake Assist + Pre-Safe Plus + Active Lane Change Assist), trei emitenți (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) deschid reducerea ADAS aproximativ 5-10% pe RCA Mercedes-Benz E-Class. Pe W214 cu Drive Pilot Level 2+ atestare suplimentară (autostradă pre-130 km/h) reducerea ajunge la 6-12%.

Iterația 4 – separă valoarea bateriei pe E 300 e + E 400 e PHEV

Pe E 300 e W213 (baterie 13,5 kWh) plus E 400 e 4Matic W214 (baterie 25,4 kWh) bateria reprezintă 14-22% din valoarea de înlocuire totală. Generali plus Allianz-Țiriac plus Omniasig VIG acceptă declarație separată cu evaluare distinctă la incident. Documentația cere SoH (state of health) post-ITP cu raport OBD-II.

Iterația 5 – atestă pachetul AMG Performance pe E 55/E 63/E 53

Pentru E 55 W211 (M113K supercharged), E 63 W212 (M156 → M157 BiTurbo), E 53 W213+W214 (M256 EQ Boost) plus E 63 S W213 (M177), trei emitenți cer atestare scrisă pentru jante forged 19-20„, evacuare AMG Performance, frâne ceramice AMG Carbon-Ceramic. Lipsa documentării reduce despăgubirea cu aproximativ 22-28%.

Iterația 6 – alege scadența anuală + finanțare Mercedes-Benz Financial Services

Achitarea integrală în avans coboară prima cu 5-10 puncte procentuale față de regimul semestrial; eșalonarea pe 6-12 tranșe zero-interest rulează exclusiv pentru E-Class W213+W214 cumpărate noi prin rețeaua autorizată (Auto Cobălcescu, Auto Schunn, Auto Italia). Variantele second-hand W210/W211/W212 nu califică la finanțarea internă.

Iterația 7 – finalizează 3DS2 plus primire poliță prin email sau descărcare din contul personal

Validarea bancară 3DS2, iar după emiterea poliței este transmis pe adresa de email a titularului plus indexat în registrul AIDA gestionat de BAAR. Verifică statusul polițial via pagina noastră de verificare RCA înainte de orice traseu inter-județean sau peste granițe cu E-Class-ul.

CASCO E-Class – acoperire complementară pe sedan + T-Modell + All-Terrain + Coupé

Pe portofoliul E-Class, polița CASCO se ocupă de scenariile excluse de RCA: aluminium W213 fisurat după contact bordură pe Centură, dispariția unui E 63 S W213 cu jante AMG forged 20„ din parcaj subteran, incendiu pornit din modul baterie 25,4 kWh al E 400 e 4Matic W214, soft-top distrus de grindină pe Cabrioleta A238. Costul anual reprezintă 2,4-3,0% din valoare pe parcul nou (W214 peste 280k RON, E 63 S W213 peste 540k); rămâne profitabil până la 12% valoare anual pe second-hand W211/W212 cu rezidual 28-95k. La E 300 e + E 400 e PHEV multiplicator CASCO/RCA 3,0-3,5×; la AMG E 63/E 63 S cu rată furt accentuată multiplicatorul ajunge 4,5-5,2×. Vezi ofertele CASCO →

Sfaturi de optimizare RCA Mercedes-Benz E-Class – taxi-aeroport plus EQ Power

Pe gama E-Class apar patru pârghii distincte de calibrare a primei RCA Mercedes-Benz E-Class, ancorate pe profilurile dominante: taxi-aeroport profesional, transfer corporate business, EQ Power PHEV mainstream plus AMG performance. Sfaturile aplicabile:

  1. Înscrie regimul taxi-aeroport pe W211/W212/W213 cu rulaj peste 60k km/an

    Cinci emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom, Groupama) deschid grila taxi-aeroport cu coeficient majorant transparent 18-26 puncte procentuale, condiționat de licența Taxi declarată plus rulaj anual peste 60.000 km. Omiterea declarației la subscriere poate determina anularea retroactivă a poliței.

  2. Solicită bonus eco PHEV pentru E 300 e + E 400 e 4Matic la trei emitenți

    Pe E 300 e W213 (baterie 13,5 kWh + autonomie BEV 50 km WLTP) plus E 400 e 4Matic W214 (baterie 25,4 kWh + autonomie BEV 100 km WLTP), Generali, Allianz-Țiriac plus Asirom acceptă bonus eco 6-9% pentru polița RCA Mercedes-Benz E-Class – superior bonusului mild-hybrid 48V (aproximativ 4-7%). Solicitarea trebuie înscrisă explicit.

  3. Documentează Drive Pilot Level 2+ pe W214 pentru reducerea ADAS extinsă

    Pe W214 cu Drive Pilot Level 2+ certificat (autostradă pre-130 km/h, sub-set certificarea UN-R157 mondială S-Klasse), trei emitenți deschid reducerea ADAS 6-12% (vs 5-10% pe Driving Assistance Plus standard). Documentul cere atestarea explicită în formularul de cotație plus certificarea opțiunilor în carnetul de service.

  4. Cumulează unitățile flotei W213+W214 sub un CUI unic pentru tariful PJ

    Patru emitenți domestic-RO (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom) cobora prima cu 14-20 puncte procentuale per unitate atunci când minim patru exemplare W213/W214 sunt înscrise pe același CUI corporate – cea mai generoasă grilă flotă din întregul portofoliu Mercedes-Benz. Documentația cerută: certificatul ONRC plus declarația de flotă semnată de administrator.

Răspunsuri frecvente despre polița RCA Mercedes-Benz E-Class – W210 – W214

Cum diferă tariful pe E 220 CDI W211 taxi-aeroport față de E 220d W213 personal?

La motorizare apropiată (W211 OM647 130 kW vs W213 OM654 mild-hybrid 143 kW), tariful pe W213 personal este cu aproximativ 18-25 puncte procentuale peste W211 taxi datorită valorii reziduale superioare (W211 ~10-18k RON vs W213 facelift ~95-150k RON). Coeficientul taxi pe W211 (cinci emitenți) compensează parțial.

E 63 S W213 ajunge la cifra maximă din gama Mercedes RO?

Aproape – E 63 S W213 (M177 4.0 V8 BiTurbo + 4Matic+, 450 kW = 612 cv, 0-100 în 3,4s) intră în banda 2.700-4.800 RON*/an non-BI, depășită doar de S 63 E Performance W223 + AMG One W297 (categorie specială refuzată de 5 din 9). Coeficientul „monovehicul” AMG +35% se aplică universal.

E 53 AMG inline-6 + EQ Boost este cotat de toți cei 9 emitenți?

Nu – doar cei patru AMG-eligibili (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom). E 53 W213+W214 cu M256 3.0 inline-6 + EQ Boost ISG 48V (320-330 kW combinat) este primul AMG inline-6 din 1997, an de discontinuare M104. Tariful 1.780-2.250 RON*/an non-BI.

All-Terrain S213 4Matic are coeficient diferit decât T-Modell standard?

Da, marginal. All-Terrain (W213 facelift only, suspensie ridicată 30 mm + cladding negru, 4Matic permanent) primește coeficient utilizare drum neasfaltat +6-9 puncte procentuale la cinci emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom, Groupama). Plafonul vetustate ridicat la 70% pe componente 4Matic.

E 400 e 4Matic W214 PHEV are autonomie BEV 100 km – reduce semnificativ tariful?

Marginal afirmativ. Bateria 25,4 kWh (cea mai mare PHEV din gama Mercedes) plus autonomia BEV 100 km WLTP atrag bonus eco 7-9% la trei emitenți (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) – peste media PHEV (4-7%). Suplimentul 4Matic adaugă 6-10 puncte procentuale, net economia rămâne 3-6% peste E 400 e RWD echivalent.

Coupé C238 + Cabriolet A238 sunt mai scumpe decât sedanul A213?

Da, semnificativ. Coupé C238 + Cabriolet A238 (W213 only, discontinuate odată cu W214) primesc coeficient suplimentar 9-13 puncte procentuale peste sedanul A213 echivalent. Pe Cabrioleta A238 soft-top-ul electric (cost de înlocuire 22.000-32.000 RON) plus structura caroserie întărită determină evaluare separată la deviz post-incident.

Rulajul mediu peste 65k km/an pe taxi-aeroport afectează polița?

Da, cu impact dublu. Coeficientul taxi-aeroport (18-26 puncte procentuale la cinci emitenți) plus rulajul declarat peste 60k km/an se compun. Pe W213 cu rulaj 80-100k km/an primă efectivă ajunge la 1.450-1.880 RON*/an non-BI. Documentul cere licența Taxi plus istoricul ITP cu rulaj cumulat consemnat.

Calculator E-Class-conscient pentru flota Mercedes business + transfer aeroport

Pe orice profil – taxi-aeroport profesional pe E 220 CDI W211/W212 second-hand, business owner cu E 220d W213 daily-driver, executive cu E 350d W213 OM656 inline-6 ori E 400 e 4Matic W214 PHEV, sau entuziast AMG cu E 63 S W213 plus E 53 W214 – calculatorul determină valoarea finală pentru polița RCA Mercedes-Benz E-Class după introducerea VIN-ului sau a plăcuței de înmatriculare. Cele nouă cotații paralele se prezintă în paralel; polița aleasă ajunge pe email cu semnătură 3DS2, plătibilă integral sau prin tranșe 6-12 prin Mercedes-Benz Financial Services. Diferența observată între cea mai mică și cea mai mare ofertă: 380-720 RON anual. Protecția proprie se ridică separat din secțiunea CASCO.

Compară oferte RCA Mercedes-Benz E-Class →

*Toate prețurile afișate sunt orientative și pot varia în funcție de profilul specific al șoferului, caracteristicile vehiculului și politica comercială a fiecărui asigurător la momentul solicitării ofertei. Tarifele RCA sunt calculate individual pe baza mai multor criterii (bonus-malus, vârstă, experiență, capacitate cilindrică, istoricul daunelor) și se pot modifica periodic conform reglementărilor ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară). Prețurile menționate cu * sunt exemple calculate pentru un profil standard, în baza tarifului de referință ASF, ediția curentă.

Produsele, tarifele și condițiile de subscriere ale asigurătorilor se pot modifica fără notificare prealabilă. Cadrul legislativ în domeniul asigurărilor poate suferi modificări și completări. Înainte de orice decizie de achiziție, verificați condițiile actuale ale polițelor și oferta actualizată de la asigurător sau brokerul de asigurare ales.

Surse și referințe

  1. ASF – Autoritatea de Supraveghere Financiară – tariful de referință RCA, ediția curentă.
  2. DRPCIV / DGPCI – Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor – statistici parc auto România, situație la finalul anului calendaristic.
  3. Mercedes-Benz E-Class – Wikipedia (en) – flagshipul executive Mercedes-Benz cu cinci generații moderne (W210 1995-2002, W211 2002-2009, W212 2009-2016, W213 2016-2023, W214 2023+), AMG E 55 supercharged, E 63 W212 M157 5.5 V8 BiTurbo, E 63 S W213 M177 4.0 V8 + 4Matic+, plus EQ Power PHEV E 300 e + E 400 e 4Matic.
  4. Mercedes-Benz E-Class – Wikipedia (ro) – articol enciclopedic flagshipul executive Mercedes-Benz E-Class în limba română, generațiile W210 până la W214, MBUX + Drive Pilot Level 2+ plus varianta All-Terrain S213 4Matic.
  5. Mercedes-Benz E-Class – canalul oficial – specificații tehnice oficiale generația W214 activă pe piața autohtonă, MRA II + 48V ISG mild-hybrid universal pe M254 + OM654M, MBUX Hyperscreen 14,9 inch, plus EQ Power E 400 e 4Matic PHEV cu baterie 25,4 kWh + autonomie BEV 100 km WLTP.

Articole Similare

Asigurare RCA