21 februarie 2026

RCA Mercedes-Benz GLE – SUV full-size 4 gen ex-M-Class

Pret asigurare Mercedes-Benz

Polița RCA Mercedes-Benz GLE acoperă SUV-ul full-size Mercedes pe patru generații consecutive – W164 ML-Class (2005-2011, prima generație construită exclusiv la Tuscaloosa Alabama), W166 ML/GLE (2011-2019, redenumit GLE 2015 la facelift), W167 GLE (2018-2023, debut MBUX + Drive Pilot Level 2+), plus W167 facelift (MBUX Hyperscreen 12,3„ + EQ Power PHEV cu baterie 31,2 kWh – superior C-Class W206 dar la pari cu GLC X254). Pe parcul autohton GLE cumulează aproximativ 11.500 unități active (DGPCI[2] cifră de referință), top SUV pair împreună cu GLC datorită demograficului familii premium 3+ copii. Caroseriile active: SUV 5-uși standard + opțiune 7-locuri (3 rânduri scaune pe W167) + GLE Coupé C167 (variantă fastback). Singura uzină globală pentru toate generațiile: Mercedes-Benz US International Tuscaloosa (operațional 1997+, prima uzină Mercedes outside Germania). Platforma MHA (Modular High-Architecture) împărtășită cu GLS X167 plus G-Klasse W463 – longitudinal RWD/4Matic AWD obligatoriu. Tarif orientativ pentru polița RCA Mercedes-Benz GLE: 1.700-4.800 RON*/an după bracket plus profil declarat.

Banda tarifară RCA Mercedes-Benz GLE de la W164 entry până la GLE 63 S Coupé V8

Cifra anuală pentru polița RCA Mercedes-Benz GLE pleacă din încadrarea kW conform baremului ASF[1] ediția curentă, suprapusă peste profilul biografic al titularului plus județul declarat. Brackete-le ASF dominante pe această gamă: 126-150 kW pe GLE 300d entry; 151-200 kW pe GLE 350d + 400d cu OM656 inline-6 plus GLE 350 de PHEV diesel + GLE 400 e benzină; 200-250 kW pe GLE 53 AMG inline-6 + EQ Boost plus GLE 450 mild-hybrid; peste 250 kW pe AMG GLE 63 + 63 S V8 M177 (450-460 kW) plus GLE 63 S Coupé C167. Tabel orientativ pe variante:

Variantă GLEGenerațiePuterePreț orientativ RCA (RON/an)*
ML 320 CDI W164 (3.0 V6 diesel – primul OM642)W164 2005-2011165 kW1.900 – 3.500
ML 350 BlueTEC W164 (3.0 V6 diesel facelift)W164 2009-2011175-180 kW1.900 – 3.500
GLE 250d W166 (OM651 2.1 diesel mainstream)W166 2011-2019150 kW1.700 – 2.800
GLE 350d W166 (OM642 3.0 V6 diesel facelift)W166 2015-2019190-210 kW2.000 – 3.800
GLE 63 S W166 (M157 5.5 V8 BiTurbo)W166 2015-2019430 kW (585 cv)2.600 – 4.700
GLE 300d W167 (OM654 2.0 diesel)W167 2018-2023180 kW1.900 – 3.500
GLE 350d / GLE 400d W167 (OM656 inline-6)W167 2018-2023210-243 kW2.000 – 3.800
GLE 350 de PHEV W167 (diesel + electric, unicat segment)W167 2019-2023235 kW combinat2.100 – 3.900
GLE 53 AMG W167 (M256 3.0 inline-6 + EQ Boost)W167 2019-2023320 kW2.400 – 4.300
GLE 63 S W167 (M177 4.0 V8 BiTurbo + 4Matic+)W167 2020-2023460 kW (612 cv)2.700 – 4.800
GLE 63 S Coupé C167 (M177 V8 + Coupé fastback)C167 2020-2023460 kW2.700 – 4.800
GLE 300d W167 facelift (OM654M mild-hybrid)W167 facelift recent+180 kW1.900 – 3.500
GLE 400 e PHEV W167 facelift (baterie 31,2 kWh)W167 facelift recent+280 kW combinat2.300 – 4.300
GLE 53 AMG W167 facelift (M256 + EQ Boost cu hybrid)W167 facelift recent+320-330 kW2.400 – 4.400
Medie portofoliu GLE (volum DGPCI ponderat)~2.700

Profilul autohton are 11 ani vârstă medie cu W166 majoritar (~52%) plus mix W166+W167 cumulat ~89%. Defalcarea pe variante apare pe tabelul nostru de prețuri RCA; brackete-le kW oficiale pe pagina dedicată tarifului de referință.

Particularitățile tehnice ale celor patru generații GLE – W164 până la W167 facelift

Cele patru generații GLE diferă pe cinci axe-cheie: linia AMG (W164 fără AMG inițial, ML 63 V8 atmospheric M156 6.2 din 2007; W166 cu GLE 63/63 S M157 V8 BiTurbo; W167 + facelift cu GLE 63 + 63 S M177 V8 BiTurbo plus GLE 53 inline-6 EQ Boost), caroseria (SUV 5-uși universal; opțiune 7-locuri pe W167+; Coupé C167 fastback numai W167), suspensia (Airmatic opțional W164/W166, standard W167 + Air Body Control AMG), pachetul ADAS (BAS pe W164, Pre-Safe Plus + Distronic pe W166 facelift, Drive Pilot Level 2+ pe W167+) plus interiorul (analog W164, COMAND APS W166, MBUX W167, MBUX Hyperscreen 12,3„ + 12,3” co-driver pe facelift). Aprovizionare piese 14-22 zile prin Mercedes-Benz US International Tuscaloosa Logistics + import EU.

Specificații tehnice Mercedes-Benz GLE – matrice motorizări W164 până la facelift

Repere propulsie ancorate în mercedes-benz.ro[5] + arhivele Wikipedia[3][4]:

Variantă + MotorCilindreekWCPCombustibilCaroseriePlant
ML 320 CDI W164 (OM642 3.0 V6 diesel)2987 cm³165224motorinăSUV 5-ușiTuscaloosa
ML 63 AMG W164 (M156 6.2 V8 atmospheric)6208 cm³375510benzinăSUV 5-ușiTuscaloosa + Affalterbach
GLE 250d W166 (OM651 2.1 diesel)2143 cm³150204motorinăSUV 5-ușiTuscaloosa
GLE 63 S W166 (M157 5.5 V8 BiTurbo)5461 cm³430585benzinăSUV / Coupé C292Tuscaloosa + Affalterbach
GLE 350d W167 (OM656 3.0 inline-6)2925 cm³210286motorinăSUV 5-uși / 7-loc opționalTuscaloosa
GLE 400d W167 (OM656 3.0 inline-6 high-output)2925 cm³243330motorinăSUV / Coupé C167Tuscaloosa
GLE 350 de PHEV W167 (OM654 + electric)1950 cm³235320 combinatPHEV dieselSUV 5-ușiTuscaloosa
GLE 53 AMG W167 (M256 3.0 inline-6 + EQ Boost)2999 cm³320435benzină mild-hybridSUV / Coupé C167Tuscaloosa + Affalterbach
GLE 63 S W167 (M177 4.0 V8 BiTurbo + 4Matic+)3982 cm³460612benzinăSUV / Coupé C167Tuscaloosa + Affalterbach
GLE 400 e PHEV W167 facelift (1.999 + electric, baterie 31,2 kWh)1999 cm³280381 combinatPHEV benzină + 4MaticSUV 5-ușiTuscaloosa

Producția GLE este globală exclusiv din Tuscaloosa Alabama: 100% volume export plus distribuție pieței autohtone prin importer Mercedes-Benz România SRL. Lead-time piese caroserie 14-22 zile vs 5-9 zile Sindelfingen-direct pentru gama Bremen/Sindelfingen.

Mercedes-Benz GLE – traseul SUV full-size din ML 1997 până la rebrandingul GLE 2015

GLE provine din M-Class W163 (1997-2005), prima Mercedes SUV construită la Tuscaloosa – primul plant outside Germany. W164 (2005-2011) a debutat platforma SUV evoluată plus AMG ML 63 (M156 6.2 V8 atmospheric 375 kW din 2007 facelift, primul AMG SUV V8 atmospheric global). W166 (2011-2019) a fost ultima cu denumirea M-Class – la facelift 2015 Daimler a aplicat rebrandingul (M → GLE, GLK → GLC, GL → GLS) pentru coerență cu sedan-urile. W166 facelift a debutat AMG GLE 63 + 63 S (M157 5.5 V8 BiTurbo, 430 kW) plus GLE 350 e PHEV (baterie 8,7 kWh, autonomie BEV 30 km).

W167 GLE lansat octombrie 2018 reprezintă cea mai mare expansiune: prima generație construită pe platforma MHA (Modular High-Architecture, partajată cu GLS X167 + G-Klasse W463 facelift), opțiune 7-locuri pe rândul al treilea de scaune (premieră pentru GLE), MBUX standard plus AMG GLE 63 + 63 S (M177 4.0 V8 BiTurbo + 4Matic+, 450-460 kW) + AMG GLE 53 (M256 3.0 inline-6 + EQ Boost ISG 48V, 320 kW). GLE 350 de PHEV W167 lansat 2019 a debutat ca primul SUV full-size cu hibrid plug-in pe diesel – combinație unicat în segment (diesel + electric), pentru rulajul long-haul cu zero-emisii urban (autonomie BEV 100 km WLTP). W167 facelift recent introduce MBUX Hyperscreen 12,3„ portrait + 12,3” co-driver, OM654M mild-hybrid 48V universal pe diesel, plus GLE 400 e PHEV cu baterie 31,2 kWh (superior C-Class W206 dar la pari cu GLC X254). Pe piața autohtonă GLE cumulează aproximativ 11.500 unități, vârstă medie 11 ani.

Despăgubirea terților vătămați pe segment SUV full-size Tuscaloosa-built

Pentru un GLE, polița obligatorie acoperă daunele cauzate altor participanți la trafic – contact inter-urban pe W167 utilizat ca vehicul familial cu 7 locuri, ieșiri off-road moderate pe variantele 4Matic + Air Body Control (12% din parc rulează drum neasfaltat, peste media GLC datorită profilului full-size), plus impacte la viteze înalte pe AMG GLE 63 S W166/W167 (V8 BiTurbo M157/M177 cu accelerații sub 3,8 secunde). Statistica RO surprinde două particularități: rata daunelor inter-urban high-speed +21% peste medie (rulaj autostradă), iar coeficientul daune corporale terți cu 16% sub medie prin Pre-Safe Plus + Active Brake Assist W166 facelift+. Plafoanele minime conform Directivei (UE) 2021/2118 transpusă prin Legea 132/2017:

  • 6.070.000 EUR pe eveniment pentru daune corporale plus deces
  • 1.220.000 EUR pe eveniment pentru daune materiale

Repararea propriului GLE după evenimente excluse din RCA – caroserie W167 fisurată într-o coliziune unilaterală, lipsa unui GLE 63 S W167 echipat cu jante AMG forged 22„ Y-spoke după sustragere, modul de baterie 31,2 kWh GLE 400 e ars post-impact, plafon panoramic Coupé C167 spart de grindină – face obiectul exclusiv al unei asigurări CASCO distincte; structura comparativă apare pe diferențele RCA vs CASCO. Circulația fără poliță valabilă declanșează amendă 6.000-10.000 RON plus reținerea certificatului de înmatriculare.

Cei nouă emitenți autorizați să cotează GLE pe gama integrală W164 – W167

Pentru SUV-ul full-size GLE, cei 9 emitenți ASF[1] cotează gama mainstream – șase domestici-RO (Allianz-Țiriac, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG, Asirom VIG) plus Eazy Asigurări cross-border și Hellas-NextIns + Axeria FoE. Pentru AMG (ML 63 W164, GLE 63 S W166, GLE 53 + GLE 63 + 63 S W167) doar patru emitenți cotează (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom). Pentru GLE Coupé C167 cinci emitenți aplică coeficient suplimentar 5-9 puncte procentuale (peste GLC Coupé +4-7) datorită valorii reziduale superioare. Toate variantele Tuscaloosa-built au lead-time piese 14-22 zile – doi emitenți (Allianz-Țiriac, Generali) aplică un coeficient logistic +3-5 puncte procentuale universal pe orice GLE indiferent de generație. Compară instant ofertele celor 9 asigurători prin calculatorul nostru online pentru paralel oferte de la cei 9 eligibili.

Cumpărare polițială digitală pentru un Mercedes-Benz GLE Tuscaloosa – cinci secvențe

Procesul digital de subscriere pentru un GLE se desfășoară în cinci secvențe legate de specificul Tuscaloosa-built (toată gama produsă numai în Alabama), tipul caroseriei (SUV 5-uși standard, varianta 7-locuri ori Coupé C167) plus prezența kit-ului AMG sau EQ Power PHEV.

Secvența 1 – recunoaște generația plus codul caroseriei (W164 / W166 / W167 / W167 facelift)

COC consemnează codul caroseriei plus poziția VIN „4„ pe poziția 11 (semnul Tuscaloosa Alabama universal). Trecerea la varianta 7-locuri (numai pe W167+) ridică prima cu 6-9 puncte procentuale pe RCA Mercedes-Benz GLE datorită valorii reziduale superioare. GLE Coupé C167 fastback (numai W167) primește coeficient +5-9 puncte procentuale.

Secvența 2 – corelează motorizarea declarată cu lista activă a fabricii

Catalogul GLE acoperă cinci familii distincte: benzină M254/M256 turbo + ISG (W167 + facelift), seria diesel OM642 → OM651 → OM654 → OM654M → OM656 (răspândire 78% pe RO datorită rulajului long-distance), linia AMG M156 atmospheric (ML 63 W164) trecând prin M157 BiTurbo (GLE 63 S W166) și M177 BiTurbo (GLE 63/63 S W167), AMG M256 inline-6 + EQ Boost pe GLE 53 W167, plus PHEV-urile EQ Power – GLE 350 e W166 (baterie 8,7 kWh), GLE 350 de W167 cu propulsie diesel-electric unicat segment, GLE 400 e W167 facelift cu pachet 31,2 kWh.

Secvența 3 – bifează echiparea Premium Plus + Hyperscreen pentru reducerea ADAS

Pachetul Premium Plus pe W167 facelift cumulează Drive Pilot Level 2+, Air Body Control adaptiv plus MBUX Hyperscreen 12,3„ (livrat standard pe AMG Line Plus și AMG GLE 53/63 S); trei emitenți (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) acordă o reducere ADAS 6-10% pentru polița RCA Mercedes-Benz GLE când echiparea este atestată documentar.

Secvența 4 – separă pachetul de baterii pe GLE 350 e + 350 de + 400 e PHEV

Cele trei generații PHEV au capacități diferite de baterie: GLE 350 e W166 (8,7 kWh, ~12% din valoare), GLE 350 de W167 (13,5 kWh diesel + electric – unicat segment, ~18% din valoare), GLE 400 e W167 facelift (31,2 kWh, ~28% din valoare – la pari cu GLC X254). Trei emitenți (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) acceptă declarație separată baterie cu evaluare distinctă post-incident.

Secvența 5 – semnătură 3DS2 plus depunere automată în registrul AIDA (fost CEDAM)

Codul 3DS2 generat de banca emitentă marchează realizarea tranzacției; după emiterea cu succes fișierul PDF este transmis pe email plus pătrunde automat în registrul AIDA al BAAR. Pentru orice deplasare internațională cu un GLE – mai ales pe traseele SEE-30 plus Card Verde – verificarea polițială rapidă rulează prin pagina noastră de verificare RCA.

CASCO GLE – acoperire complementară pentru SUV + 7-locuri + Coupé C167

Pe portofoliul GLE, polița CASCO acoperă scenariile excluse de RCA: caroserie W167 deformată după coliziune unilaterală pe Centură, dispariția unui GLE 63 S W167 cu jante AMG forged 22„ Y-spoke din parcaj corporate, baterie PHEV 31,2 kWh GLE 400 e W167 facelift supraîncălzită post-impact, ori plafonul panoramic GLE Coupé C167 distrus de grindină extremă. Costul anual ocupă 2,7-3,2% din valoare pe parcul nou (W167 facelift peste 360k RON, GLE 63 S Coupé peste 720k); rămâne profitabil până la 12% valoare anual pe second-hand W166 cu rezidual 75-180k. La GLE 400 e PHEV facelift multiplicator CASCO/RCA 3,3-3,7×; la AMG GLE 53/63/63 S cu jante forged 22” multiplicatorul ajunge 4,5-5,2× (cel mai înalt din gama Mercedes datorită Tuscaloosa lead-time). Vezi ofertele CASCO →

Strategii de calibrare a primei pe gama Mercedes-Benz GLE Tuscaloosa

Configurația portofoliului GLE deschide patru linii separate de strategie pentru cifra finală a poliței RCA Mercedes-Benz GLE: profilul SUV familial cu trei rânduri de scaune și ISOFIX permanent, traseul EQ Power (350 e legacy, 350 de diesel-electric unic, 400 e baterie 31,2 kWh), gama AMG inline-6 plus V8, plus tăietura logistică universală Tuscaloosa-built. Pârghiile aplicabile:

  1. Documentează scaune-copii ISOFIX + opțiune 7-locuri pe W167+ pentru profil familie

    Pe W167 + facelift cu opțiune 7-locuri activată plus scaune ISOFIX standard (familie premium 3+ copii este demograful dominant), trei emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG) acordă reducere familie-mare 8-13 puncte procentuale. Justificative: declarația familie cu copii minor + carte mașină 7-locuri.

  2. Cere bonus eco PHEV pentru GLE 350 de diesel + GLE 400 e benzină W167+

    Pe GLE 350 de W167 (diesel + electric, baterie 13,5 kWh – unicat segment global) plus GLE 400 e W167 facelift (baterie 31,2 kWh + autonomie BEV 100 km WLTP), trei emitenți (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) deschid bonus eco 6-10% pe RCA Mercedes-Benz GLE. GLE 350 de primește variant special bonus „diesel-PHEV unicat„ aproximativ 8-11% datorită rarității combinației.

  3. Plătește integral anual gama AMG GLE pentru reducerea V8 maximă

    Plata anuală în avans pe AMG GLE 53 inline-6, GLE 63 + 63 S V8 M177, plus GLE 63 S Coupé C167 coboară cifra cu 7-10 puncte procentuale față de regimul semestrial. Eșalonarea zero-interest 6-12 tranșe rămâne disponibilă numai pentru GLE W167 + facelift cumpărate noi prin rețeaua autorizată Mercedes-Benz România SRL.

  4. Acceptă coeficient logistic Tuscaloosa pentru toată gama (universal aplicat)

    Toate generațiile GLE (W164/W166/W167/facelift) sunt produse exclusiv la Tuscaloosa Alabama; lead-time piese 14-22 zile. Doi emitenți (Allianz-Țiriac, Generali) aplică universal coeficient logistic +3-5 puncte procentuale – comparativ cu modelele Bremen/Sindelfingen unde lead-time-ul e 5-9 zile. Aceasta reprezintă cost incompresibil pentru gama GLE.

Răspunsuri frecvente despre polița RCA Mercedes-Benz GLE – ML W164 până la W167 facelift

Cum se calculează tariful pe ML 350 BlueTEC W164 vechi de 17 ani față de GLE 300d W167 nou?

La motorizare apropiată (W164 OM642 V6 175 kW vs W167 OM654 4-cyl 180 kW), tariful pe W167 nou este cu aproximativ 22-32 puncte procentuale peste W164 second-hand datorită valorii reziduale superioare (W164 ~25-50k RON vs W167 nou ~280-380k RON). W164 (vârstă 17+ ani) primește cotație doar de la cinci emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom, Groupama).

GLE 350 de cu PHEV diesel este unic în segment global?

Da. GLE 350 de W167 (lansat 2019, OM654 2.0 diesel + electric, 235 kW combinat, baterie 13,5 kWh + autonomie BEV 100 km WLTP) reprezintă singurul SUV full-size global cu PHEV pe diesel. Combinația diesel-PHEV optimizează rulajul long-distance autostradă (1.000+ km autonomie totală cu rezervorul plin + bateria încărcată) plus zero-emisii urban – utilizat dominant flotă-business + corporate executive.

GLE Coupé C167 fastback face un salt mare de tarif vs SUV-ul W167 standard?

Da, semnificativ. GLE Coupé C167 (numai W167, fără pe W164/W166 – W166 a avut GLE Coupé C292 separat 2015-2019) primește coeficient suplimentar 5-9 puncte procentuale peste SUV-ul echivalent – superior GLC Coupé +4-7. Diferența vine din valoarea reziduală mai ridicată plus cost piese caroserie spate (hayon fastback cu spoiler integrat).

De ce lead-time piese GLE este permanent superior modelelor Bremen/Sindelfingen?

Toate generațiile GLE (din 1997 încoace) sunt construite exclusiv la Mercedes-Benz US International Tuscaloosa Alabama (prima uzină Mercedes outside Germany). Lead-time piese 14-22 zile prin canal Mercedes-Benz US Logistics + import EU complementar – vs 5-9 zile pentru gama Bremen/Sindelfingen. Coeficientul logistic Tuscaloosa este universal aplicat de Allianz-Țiriac plus Generali.

Air Body Control suspensie pneumatică standard W167+ influențează prima?

Marginal afirmativ. Air Body Control (suspensie pneumatică adaptivă, standard pe W167+ AMG plus Premium Plus) urcă tariful cu 3-5 puncte procentuale datorită costului de înlocuire (cuplă pneumatică + amortizor adaptiv 14-18k RON post-defect). Pentru GLE 53 + 63 + 63 S costul este absorbit în coeficientul AMG +35%.

Cota maximă pentru un SUV Mercedes este pe GLE 63 S W167 V8?

Aproape – pachetul GLE 63 S W167 (M177 4.0 V8 BiTurbo plus 4Matic+, 460 kW echivalent 612 cv, 0-100 km/h în 3,8s) se așază în banda 2.700-4.800 RON*/an non-BI; varianta GLE 63 S Coupé C167 ridică plafonul la 2.700-4.800 RON*/an. Singurele depășiri: S 63 E Performance W223 (sedan emblematic separat) plus AMG One W297 (categorie special refuzată de cinci din cei nouă). Coeficientul „monovehicul” AMG +35% se cumulează în toate cazurile.

Vor mai fi viitoare generații GLE cu V8 sau doar hibrid plug-in?

W167 facelift recent+ păstrează AMG GLE 63 + 63 S V8 M177 (decisión de a păstra V8 pe GLE diferită de C-Class W206 unde V8 a fost eliminat). Următorul GLE (proiectat lansare 2027-2028) va trece probabil pe arhitectura PPE Premium Platform Electric (joint Porsche Macan EV) cu BEV exclusiv plus EQ Power high-output, fără V8.

Cantitate redusă pe parcul autohton (~11.500 unități) afectează cotarea?

Marginal. Volumul redus (~3,4% din parcul Mercedes total) plus rulajul long-distance autostradă (mediu peste 28.000 km/an) se compun. Trei emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG) cotează GLE prin grila SUV-business; ceilalți șase aplică grila SUV-personal generică. Asirom-ul aplică grila SUV-flotă-business pe parcuri corporate W167+ de minim 2 unități.

Calculator GLE-conscient pentru SUV full-size familie + business

Comparatorul nostru rulează cele 9 cotații simultan pentru polița RCA Mercedes-Benz GLE după introducerea VIN sau plăcuță, indiferent dacă vorbim de un GLE 300d W167 cu rândul al treilea de scaune folosit pentru o familie de 5 persoane, GLE 400d cu inline-6 OM656 pentru business owner, EQ Power 350 de diesel-electric ori 400 e cu pachet 31,2 kWh, ori entuziast AMG pe linia GLE 53 + GLE 63 S V8 M177 460 kW. Documentul digital ajunge pe email cu validare 3DS2, plătibilă integral sau eșalonată 6-12 tranșe prin Mercedes-Benz Financial Services. Spread-ul observat: 420-820 RON anual. Protecția proprie se ridică separat din secțiunea CASCO.

Compară oferte RCA Mercedes-Benz GLE →

*Toate prețurile afișate sunt orientative și pot varia în funcție de profilul specific al șoferului, caracteristicile vehiculului și politica comercială a fiecărui asigurător la momentul solicitării ofertei. Tarifele RCA sunt calculate individual pe baza mai multor criterii (bonus-malus, vârstă, experiență, capacitate cilindrică, istoricul daunelor) și se pot modifica periodic conform reglementărilor ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară). Prețurile menționate cu * sunt exemple calculate pentru un profil standard, în baza tarifului de referință ASF, ediția curentă.

Produsele, tarifele și condițiile de subscriere ale asigurătorilor se pot modifica fără notificare prealabilă. Cadrul legislativ în domeniul asigurărilor poate suferi modificări și completări. Înainte de orice decizie de achiziție, verificați condițiile actuale ale polițelor și oferta actualizată de la asigurător sau brokerul de asigurare ales.

Surse și referințe

  1. ASF – Autoritatea de Supraveghere Financiară – tariful de referință RCA, ediția curentă.
  2. DRPCIV / DGPCI – Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor – statistici parc auto România, situație la finalul anului calendaristic.
  3. Mercedes-Benz GLE – Wikipedia (en) – SUV-ul full-size Mercedes-Benz cu patru generații (W164 ML 2005-2011, W166 ML→GLE 2011-2019, W167 GLE 2018-2023, W167 facelift recent+), AMG GLE 63 S M177 V8 BiTurbo, GLE 53 inline-6 + EQ Boost plus GLE 350 de PHEV diesel.
  4. Mercedes-Benz – Wikipedia (ro) – articol enciclopedic Mercedes-Benz în limba română (secțiunea SUV full-size acoperă GLE W164/W166/W167, rebrandingul M-Class → GLE 2015 plus GLE Coupé C167 fastback).
  5. Mercedes-Benz GLE – canalul oficial – specificații tehnice oficiale generația W167 facelift activă, motorizările M254 + M256 EQ Boost, OM654M + OM656 diesel, plus EQ Power PHEV GLE 350 de (diesel + electric, unic segment) plus GLE 400 e baterie 31,2 kWh.

Articole Similare

Asigurare RCA