9 martie 2026

RCA Volkswagen T-Roc – SUV-ul compact cu Cabriolet rar

Pret Asigurare Volkswagen

Volkswagen T-Roc a deschis pentru VW segmentul SUV compact urban în noiembrie 2017, recuperând decada de avans pe care o aveau Nissan Juke și Renault Captur. În opt ani de comercializare, T-Roc a urcat constant în topul vânzărilor de SUV-uri compacte din România – împreună cu varianta unică Cabriolet (2020-2024), singurul SUV decapotabil din segment. Pentru un T-Roc 1.0 TSI 85 kW de bază, prima orientativă RCA Volkswagen T-Roc rămâne în zona 750 RON*/an, iar pentru un T-Roc R 2.0 TSI 4Motion 221 kW deținut de un șofer Bucureștean ajunge la 1.350 RON*/an[1]. Mai jos găsești tabelul tehnic pe 8 variante reprezentative pentru cele două generații, cotațiile celor 9 emitenți autorizați ASF și sfaturi specifice pentru familii tinere și companii cu flotă entry-SUV.

Prețul RCA T-Roc 2026 ordonat pe motorizare și putere

Pentru un proprietar de T-Roc, factorul dominant pe RCA Volkswagen T-Roc este puterea motorului în kW; diferențele dintre 1.0 TSI entry (85 kW), 1.5 TSI volume (110 kW) și 2.0 TSI R 4Motion performance (221 kW) plasează T-Roc-ul în trei bracket-uri ASF succesive[1]. Intervalele orientative pe motorizările comercializate în România:

  • T-Roc I 1.0 TSI (85 kW) – 750-980 RON*/an
  • T-Roc I 1.5 TSI ACT (110 kW) – 850-1.100 RON*/an
  • T-Roc I 2.0 TDI (85-110 kW) – 850-1.150 RON*/an
  • T-Roc I 2.0 TSI 4Motion (140 kW) – 950-1.250 RON*/an
  • T-Roc Cabriolet 1.5 TSI (110 kW) – 900-1.180 RON*/an
  • T-Roc R 2.0 TSI 4Motion (221 kW) – 1.150-1.350 RON*/an
  • T-Roc II 1.5 eTSI mild-hybrid (110 kW) – 880-1.150 RON*/an
  • T-Roc II 2.0 TDI EA288 evo (110 kW) – 880-1.150 RON*/an

Variantele T-Roc gen I + II și diferența de risc pe primă

Diferența între cele două generații T-Roc nu se reflectă fundamental în bracket-ul ASF, ci în echipamentele ADAS standard – element compensator pe primă la asigurătorii cu politică de stimulare ADAS. Detalii pe generație:

T-Roc generația I (2017-2024)

Construit pe MQB-A1 cu trei trim-uri principale: Life (entry), Style (mid) și R-Line (sport-look). Motorizări dominante: 1.0 TSI EA211 (85 kW), 1.5 TSI ACT EA211 evo (110 kW), 2.0 TDI EA288 (85-110 kW) și 2.0 TSI 4Motion (140 kW) pe variantele top. Facelift-ul din 2022 a adăugat Travel Assist 2.0 și instrumentar digital 8 inch. Prima RCA: 750-1.250 RON*/an.

T-Roc Cabriolet (2020-2024)

SUV decapotabil unic în segment – producție limitată Wolfsburg pe baza T-Roc gen I. Motorizări 1.0 TSI și 1.5 TSI; tracțiune față exclusiv (fără 4Motion pe Cabrio). Greutatea suplimentară a structurii decapotabile (+150 kg vs SUV standard) influențează consumul declarat dar nu bracket-ul ASF. Prima RCA tipică: 900-1.180 RON*/an.

T-Roc R 4Motion (2018-2024)

Versiune performance cu motor 2.0 TSI EA888 (221 kW), tracțiune 4Motion permanentă și ajustare DCC (Dynamic Chassis Control). Bracket ASF 200+ kW; valoarea nouă peste 200.000 RON impune CASCO complementar. Prima RCA: 1.150-1.350 RON*/an.

T-Roc generația II (2024+)

Continuă MQB-A1 modernizată, cu mild-hybrid 1.5 eTSI evo (110 kW) standard pe Style + R-Line, plus 2.0 TDI EA288 evo (110 kW) pe trim diesel. Travel Assist 2.0+ standard pe toate trim-urile. Prima RCA: 880-1.150 RON*/an, cu bonus eco aproximativ 3-7 % la trei emitenți pentru varianta eTSI.

T-Roc – intrarea Volkswagen pe segmentul SUV compact urban

Volkswagen T-Roc a fost lansat în noiembrie 2017 la salonul de la Geneva ca răspuns întârziat al VW pe segmentul SUV compact – unde Nissan Juke (2010) și Renault Captur (2013) construiseră deja o decadă de avans[3]. Numele „T-Roc” combină prefixul T al gamei SUV Volkswagen (Touareg, Tiguan, Touran) cu sufixul Roc, sugerând stabilitatea minerală a unei stânci.

Construit pe platforma MQB-A1 (subset al MQB pentru modele compact), T-Roc împărtășește componente structurale cu Skoda Karoq (2017), Seat Ateca (2016) și Audi Q2 (2016) – ceea ce explică prețuri de reparație predictibile și acces la cele 100+ service-uri VW Group autorizate. În aprilie 2020 a debutat varianta Cabriolet – SUV decapotabil unic în segment până la încheierea producției în 2024 – iar în 2018 versiunea T-Roc R cu motor 2.0 TSI 221 kW și tracțiune 4Motion a expandat oferta către entuziaști.

În România, T-Roc a urcat rapid în top-10 SUV-uri compacte cu vânzări noi ce fluctuează aproximativ 5.000-7.000 unități anual. Fiecare T-Roc primește Travel Assist 2.0 standard pe trim-urile Style și R-Line – factor compensator pentru bracket-ul ASF mai ridicat al motorizărilor 1.5 TSI 110 kW și 2.0 TDI 110 kW dominante. Generația II (2024+) păstrează MQB-A1 modernizată și introduce mild-hybrid 1.5 eTSI evo standard pe trim-urile superioare.

Date tehnice T-Roc gen I + II detaliate pe opt configurații

Configurațiile reprezentative pentru cele două generații T-Roc sunt sintetizate mai jos; cifrele de putere și cilindree provin direct din certificările Volkswagen AG[5].

GenerațieMotorizareCilindreekWCPCombustibilCaroserieAn lansare
T-Roc I1.0 TSI EA211999 cm³85115benzinăSUV2017
T-Roc I1.5 TSI ACT EA211 evo1498 cm³110150benzinăSUV2017
T-Roc I2.0 TDI EA2881968 cm³110150motorinăSUV2018
T-Roc I2.0 TSI 4Motion1984 cm³140190benzinăSUV2018
T-Roc Cabriolet1.5 TSI ACT1498 cm³110150benzinădecapotabil2020
T-Roc R2.0 TSI EA888 4Motion1984 cm³221300benzinăSUV2018
T-Roc II1.5 eTSI evo1498 cm³110150benzină mild-hybridSUV2024
T-Roc II2.0 TDI EA288 evo1968 cm³110150motorinăSUV2024

Bracket-ul tarifar ASF se citește din coloana kW. Atenție pe variantele 4Motion: tracțiunea integrală nu modifică bracket-ul RCA Volkswagen T-Roc, dar valoarea declarată CASCO crește cu aproximativ 5-7 % vs varianta cu tracțiune față exclusiv.

Daunele tipice acoperite de RCA pentru un SUV compact urban

Profilul tipic al unui T-Roc – mediul urban dens cu garda la sol moderat ridicată (162 mm) – generează scenarii distincte de daune: contact cu borduri în parcări înguste (T-Roc are ampatament mai mare decât Polo dar cabină mai voluminoasă), tamponări cu pietoni în zone rezidențiale (vizibilitatea redusă spre spate pe versiunile fără senzori 360°), incidente la depășire pe drumuri secundare (T-Roc 4Motion pe drumuri umede). Plafoanele legale aplicabile, conform Directivei UE 2021/2118 + Legii 132/2017:

  • până la 6.070.000 EUR pe eveniment pentru răni, invaliditate și deces
  • până la 1.220.000 EUR pe eveniment pentru avariile proprietăților terțe

Atenție la T-Roc Cabriolet: capota textilă electrică este expusă vandalismului în parcări stradă-stradă – incident NEACOPERIT de RCA. Reparația unei capote Cabrio depășește 8.000 RON la rețeaua VW Group autorizată. Pentru protecție completă – obligatoriu pe T-Roc R cu valoare nouă peste 200.000 RON sau pe Cabriolet cu valoare reziduală peste 100.000 RON – completează cu CASCO complementar. Sancțiunile pentru circulație fără RCA T-Roc: 6.000-10.000 RON amendă plus reținerea certificatului.

Listă completă – cei 9 emitenți pentru polița RCA T-Roc

Dispoziția emitenților pentru un T-Roc – fie gen I hatchback SUV, Cabriolet sau gen II mild-hybrid – acoperă în totalitate cei 9 operatori RCA validați ASF în 2026. Cele șase entități cu sediu fiscal în țară: Allianz-Țiriac, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG, Asirom VIG. Restul de trei vin pe ruta Eazy Asigurări (autorizat ASF din 2024) plus doi operatori cross-border ce activează prin libertate de prestare de servicii: Hellas-NextIns (FoS, Grecia) și Axeria (FoE, Franța).

O distincție importantă privind FGA: două dintre cele trei sigle cross-border (Hellas-NextIns și Axeria) operează cu acces redus la Fondul de Garantare a Asiguraților comparativ cu emitenții domestici. Pe RCA Volkswagen T-Roc, intervalul ofertelor de la cea mai mică la cea mai mare cotație se întinde pe aproximativ 40 %[1] – pentru un T-Roc identic și un șofer cu același profil. Operatorii de flotă cu 5+ T-Roc-uri (frecvent agenți comerciali mobili) accesează discount corporate aproximativ 12-20 % cumulabil cu bonus-malus.

Șapte etape ale traseului digital pentru polița T-Roc

Cu două generații T-Roc plus subvariante Cabriolet și R 4Motion, traseul digital cere atenție pe câmpuri-cheie. Cele șapte verificări:

Decodează caroseria în VIN: SUV vs Cabriolet

VIN-ul Volkswagen al unui T-Roc Cabriolet (poziții 4-8: SF1) diferă fundamental de cel al variantei SUV standard – asigurătorii pot ridica primă suplimentară circa 5-8 % pe Cabriolet datorită expunerii capotei textile la vandalism. Marcajul corect elimină ambiguitatea încadrării.

Validează generația I vs II prin codul anului

Codul anului pe poziția 10 din VIN: H = 2017 (T-Roc I), L = 2020 (Cabrio), R = 2024 (T-Roc II). Pentru T-Roc II, formularul activează automat câmpul mild-hybrid eTSI – eligibil pentru bonus eco aproximativ 3-7 %.

Marchează 4Motion separat de tracțiune față

T-Roc 1.5 TSI există atât în versiune FWD (110 kW) cât și 4Motion (140 kW); aceeași încadrare pentru 2.0 TDI – bracket-ul ASF rămâne identic, dar valoarea declarată CASCO crește aproximativ 5-7 % pe varianta 4Motion datorită componentelor suplimentare ale tracțiunii integrale.

Specifică versiunea R pentru bracket 200+ kW

T-Roc R cu motor 2.0 TSI EA888 (221 kW) intră în bracket 200+ kW – coeficient ASF cu aproximativ 55-70 % mai mare decât T-Roc standard 1.5 TSI. Marcajul „R” distinct trebuie validat în certificat – omiterea atrage refuzul daunelor pe trim performance.

Bifează asistența Travel Assist 2.0 pentru reducere

Pe T-Roc cu trim Style sau R-Line ce includ Travel Assist 2.0 din fabrică, reducerea ADAS aproximativ 5-10 % se obține pe RCA Volkswagen T-Roc la trei emitenți (Asirom, Allianz-Țiriac, Generali); aceasta trebuie marcată explicit în câmpul de echipări asistente, întrucât nu se aplică automat la cotația brută.

Bifează discount-ul corporate dacă T-Roc-ul aparține unei flote

Pentru un parc cu cinci sau mai multe T-Roc-uri (uzual flote de agenți comerciali mobili sau pachete de leasing operațional), discount-ul corporate aproximativ 12-20 % se aplică pe RCA Volkswagen T-Roc cumulativ cu bonus-malus al fiecărui șofer. Validarea claselor de bonus se face pe calculatorul nostru de bonus-malus.

Recepționează polița și verifică valabilitatea pe AIDA

După plată cu cardul (3D Secure) sau prin VWFS, polița digitală sosește pe email cu valabilitate legală imediată. Pentru un control rutier sau verificare a unui T-Roc second-hand, accesează pagina noastră de verificare RCA, care interogăm portalul AIDA (fost CEDAM).

CASCO T-Roc – cazurile când prima complementară devine obligatorie

Pentru T-Roc R cu valoare nouă peste 200.000 RON, T-Roc Cabriolet cu valoare reziduală peste 100.000 RON sau orice T-Roc în leasing operațional VWFS, CASCO complementar devine obligatoriu – prima anuală de aproximativ 2,5 % din valoare protejează capota textilă (Cabrio), pachetul DCC al variantei R, sistemele Travel Assist 2.0 și avariile proprii. Pentru T-Roc gen II cu mild-hybrid 1.5 eTSI, evaluarea bateriei 48V este integrată în polița principală fără cost suplimentar. Vezi ofertele CASCO disponibile →

Patru tactici concrete pentru a optimiza cotația RCA Volkswagen T-Roc

Demograficul T-Roc (familii tinere și companii cu agenți mobili) are direcții distincte de optimizare față de Golf hatchback sau Passat sedan. Cele patru tactici aplicabile direct:

  1. Compară 4Motion cu varianta FWD pentru utilizare urbană

    Dacă utilizezi T-Roc-ul preponderent urban (aproximativ 80% din kilometraj pe asfalt), versiunea FWD 1.5 TSI 110 kW oferă bracket ASF identic cu 4Motion 140 kW dar valoare CASCO mai mică cu aproximativ 5-7%; opțiunea 4Motion devine rentabilă numai dacă circulație rurală depășește 30% din kilometraj.

  2. Negociază pachet eco pentru T-Roc II eTSI mild-hybrid

    T-Roc II 1.5 eTSI evo (110 kW, sistem 48V) primește bonus eco aproximativ 3-7% la trei emitenți (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) pe baza emisiilor sub 130 g CO₂/km. Bonusul nu apare automat la cotare; cere-l explicit la confirmarea ofertei.

  3. Validează frecvența de utilizare la sub 15.000 km / an

    Pentru un T-Roc folosit predominantly weekend (profesioniști cu mașină de serviciu separată), kilometrajul anual sub 15.000 km activează la Generali, Allianz-Țiriac și Asirom tarif kilometraj-redus cu reducere aproximativ 3-6%. Validarea se face prin citirea km de la TÜV sau RAR.

  4. Activează tariful corporate pe parcul de T-Roc-uri al companiei

    Combinația de vizibilitate înaltă, garda la sol moderată și dimensiune urbană face T-Roc favoritul echipajelor mobile de vânzări. Pe RCA Volkswagen T-Roc, companiile cu cel puțin cinci T-Roc-uri în parc primesc discount corporate aproximativ 12-20%, ce se cumulează cu bonus-malus pentru fiecare conducător auto.

De ce comparația digitală RCA T-Roc îți economisește efort și bani

T-Roc traversează un spectru tehnologic larg (MQB-A1 termic clasic, mild-hybrid 1.5 eTSI, 4Motion performance R cu 221 kW) – ofertele celor 9 emitenți se distanțează semnificativ pentru același T-Roc. Modulul digital comprimă vizita la 9 agenții într-un singur ecran, expune simultan rețeaua service VW Group recomandată, termenul de decontare și clauzele Carte Verde – fără comision broker, fără deplasare fizică, fără programare prealabilă.

Întrebări frecvente despre RCA T-Roc – generații, Cabrio, R

Există supliment RCA pentru T-Roc Cabriolet vs SUV standard?

Da. Asigurătorii adaugă circa 5-8 % pe T-Roc Cabriolet datorită expunerii capotei textile la vandalism și costului ridicat al reparațiilor specifice (capota electrică depășește 8.000 RON la service VW Group autorizat). Bracket-ul ASF rămâne același cu varianta SUV.

Cu cât crește prima pe T-Roc R 4Motion față de versiune standard?

T-Roc R cu 2.0 TSI 4Motion (221 kW) intră în bracket 200+ kW – coeficient ASF cu aproximativ 55-70 % mai mare decât T-Roc standard 1.5 TSI 110 kW. Prima medie T-Roc R: 1.150-1.350 RON*/an.

Primește T-Roc II 1.5 eTSI mild-hybrid bonus eco?

Da, dar selectiv. Trei emitenți (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) acordă reducere eco aproximativ 3-7 % pe T-Roc II 1.5 eTSI evo (sistem 48V, emisii sub 130 g CO₂/km). Bonusul nu se aplică implicit – cere-l explicit la cotare.

Câte ofertă diferă efectiv pe RCA T-Roc între cei 9 emitenți?

Spread-ul tipic ajunge la aproximativ 40 % între cea mai mică și cea mai mare cotație pentru același T-Roc și același profil de șofer; comparația directă online prin calculator rămâne singura modalitate obiectivă de identificare a tarifului optim.

T-Roc Cabriolet beneficiază de Carte Verde standard?

Da. Acoperirea automată include statele UE plus țările Card Verde (Serbia, Macedonia de Nord, Bosnia, Albania) – aceleași clauze ca pe T-Roc SUV. Producția limitată Cabriolet nu generează restricții geografice suplimentare pe RCA.

Tracțiunea 4Motion afectează prima RCA T-Roc?

Pe RCA, nu – calculatorul ASF folosește exclusiv puterea kW a motorului. Influența 4Motion apare numai la CASCO complementar (valoare declarată aproximativ 5-7 % mai mare datorită sistemului de tracțiune integrală cu cuplaj Haldex).

Modele alternative la T-Roc în gama Volkswagen

Pentru gama integrală Volkswagen (Golf hatchback, Passat sedan, Tiguan SUV mid-size, Polo supermini, Touareg flagship, ID family BEV), accesează pagina RCA Volkswagen. Modele specifice cu pagini dedicate: RCA Volkswagen Passat, RCA Volkswagen Golf. Cotație instant pentru T-Roc-ul tău: calculatorul nostru RCA.

Pornește comparatorul RCA Volkswagen T-Roc cu placa de înmatriculare

Pentru orice configurație T-Roc – gen I SUV 1.0 TSI, Cabriolet decapotabil, R 4Motion 221 kW sau gen II mild-hybrid eTSI – introducerea plăcii sau VIN-ului declanșează afișarea celor 9 cotații în paralel. Polița preferată se livrează digital pe email, capătă valabilitate legală imediat după validarea plății (3D Secure pe card sau fracționare VWFS / VW Bank în 6-12 rate fără dobândă). Economia medie pe RCA Volkswagen T-Roc: aproximativ 250-450 RON anual. Protecția pentru capotă (Cabrio), DCC (R) și avariile proprii se completează din secțiunea CASCO.

Folosește calculatorul nostru gratuit

Compară oferte RCA T-Roc →

*Toate prețurile afișate sunt orientative și pot varia în funcție de profilul specific al șoferului, caracteristicile vehiculului și politica comercială a fiecărui asigurător la momentul solicitării ofertei. Tarifele RCA sunt calculate individual pe baza mai multor criterii (bonus-malus, vârstă, experiență, capacitate cilindrică, istoricul daunelor) și se pot modifica periodic conform reglementărilor ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară). Prețurile menționate cu * sunt exemple calculate pentru un profil standard, în baza tarifului de referință ASF, ediția noiembrie 2025.

Surse și referințe

  1. ASF – Autoritatea de Supraveghere Financiară – tariful de referință RCA, ediția noiembrie 2025.
  2. Volkswagen T-Roc – Wikipedia (en) – istoria SUV-ului compact lansat în 2017 pe platforma MQB-A1, varianta unică Cabriolet (2020-2024) și versiunea performance T-Roc R 221 kW.
  3. Volkswagen România (volkswagen.ro) – specificații tehnice oficiale T-Roc generația I (2017-2024), facelift 2022 și T-Roc II (2024+); motorizări 1.0 / 1.5 TSI evo, 1.5 eTSI mild-hybrid, 2.0 TSI R 4Motion 221 kW, 2.0 TDI EA288.

Articole Similare

Asigurare RCA