4 mai 2026

CASCO Mercedes-Benz C-Class – protecția pentru sedanul executive

Pret asigurare Mercedes-Benz

Polița CASCO Mercedes-Benz C-Class este pachetul facultativ pentru sedanul executive midsize Mercedes pe patru generații moderne – W203 (2000-2007), W204 (2007-2014), W205 (2014-2021), plus W206 (2021+ cu MRA II + 48V mild-hybrid universal). Față de RCA, care răspunde doar pentru terți, contractul facultativ acoperă propriul C-Class după coliziune unilaterală pe Centură ori pe boulevard, după dispariția unui C 63 S W205 cu jante AMG forged 19″ Y-spoke din parcaj subteran corporate, după incendiu electric pe modul baterie F1-derived 6,7 kWh al C 63 S E Performance W206, ori după distrugerea soft-top-ului Cabrioletei A205 sub grindină extremă. Costul mediu anual: 3.500 RON/an pentru C-Class W203/W204 second-hand cu rezidual 18-50k, 5.800 RON/an pe W206 mainstream nou peste 230k RON valoare declarată, plus 9.500-21.000 RON/an pe AMG C 63 + C 63 S E Performance datorită multiplicatorului 4,5-5,0× plus a costului ridicat al pieselor de motor M177 V8 BiTurbo + M139 hybrid plug-in.

Multiplicatorul CASCO C-Class pe cele patru generații – W203 până la C 63 S E Performance

Pentru polița CASCO Mercedes-Benz C-Class prima anuală se obține multiplicând prima RCA echivalentă din baremul ASF[1] noiembrie 2025 cu un coeficient familie-specific: 2,85× pe gama mainstream (C 180/200/220d/250/300/300d), 4,5× pe linia AMG W204+W205 (C 63 W204 cu M156 6.2 V8 atmospheric, C 63 W205 cu M177 4.0 V8 BiTurbo), 5,0× pe vârful PHEV plug-in (C 63 S E Performance W206 cu M139 + electric F1-derived 500 kW combinat – multiplicator superior datorită valorii noi peste 1 milion RON plus a complexității modulului baterie 6,7 kWh cu densitate de putere extremă). Tabel orientativ pe variante:

Variantă C-ClassGenerațieMultiplicatorPrimă orientativă (RON/an)*
C 180 / C 200 K W203 (rezidual 18-35k)W203 2000-20072,4×3.300 – 5.700
C 220 CDI W204 (taxi-business)W204 2007-20142,7×4.000 – 7.400
C 63 W204 (M156 6.2 V8 atmospheric)W204 2008-20144,3×9.100 – 18.100
C 220d + C 300 W205 (mainstream MRA)W205 2014-20212,85×4.700 – 8.200
C 350e PHEV W205 (motor 2.0 + electric)W205 2015-20183,1×5.100 – 8.900
C 63 S W205 (M177 4.0 V8 BiTurbo)W205 2014-20214,5×9.500 – 18.900
C 200 + C 300 W206 (M254 mild-hybrid)W206 2021-20262,85×4.700 – 8.200
C 220d + C 300d W206 (OM654M ISG)W206 2021-20262,85×4.900 – 8.200
C 63 S E Performance W206 (M139 + electric)W206 2022-20265,0×10.600 – 21.000
C-Class T-Modell wagon (toate generațiile)S203 – S206+0,1×+360-560 vs sedan
C-Class Coupé C204/C205 + Cabrio A205C204 – A205+0,15×+560-960 vs sedan
Medie portofoliu CASCO C-Class~5.800

Variantele Cabriolet A205 cu soft-top electric primesc evaluare separată a acoperișului (cost de înlocuire 18-26k RON pentru întreg pachetul soft-top + mecanisme + senzori) – recomandare ferme pentru zero-deductible. Cabrioleta a fost discontinuată odată cu W205 în 2021; W206 nu mai oferă variantă Cabrio. Reperele detaliate se consultă pe tabelul nostru de prețuri RCA; baremul oficial kW pe pagina dedicată tarifului de referință.

Riscurile acoperite pe sedanul C-Class plus particularitățile pe Cabriolet A205

Pachetul CASCO Mercedes-Benz C-Class răspunde pentru daune în șapte categorii – coliziune unilaterală, furt total ori parțial, incendiu electric (relevant pe C 350e W205 + C 63 S E Performance W206), evenimente meteo (grindină, inundație), vandalism, contact cu animal, plus daune din obiecte căzute. Pe Cabrioleta A205 (W205 only, 2016-2021) o categorie suplimentară este protejată automat: distrugerea soft-top-ului electric din materiale exterioare (creangă, hayonul scheelite vandal, grindină majoră) – costul unui pachet complet soft-top + mecanisme + senzori 18-26k RON, peste 12% din valoarea reziduală a Cabrioletei aging.

Față de RCA, care plafonează la 6.070.000 EUR daune corporale plus 1.220.000 EUR daune materiale conform Directivei (UE) 2021/2118 transpusă prin Legea 132/2017, contractul facultativ restituie integral valoarea declarată în poliță (mai puțin franșiza plus vetustatea acumulată) pentru evenimentele acoperite asupra C-Class-ului propriu. Două variante atrag tratament special: C 63 S W205 (M177 4.0 V8 BiTurbo Affalterbach 510 cv) primește multiplicator 4,5× plus restricție de cotație la patru emitenți AMG-eligibili (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom); C 63 S E Performance W206 (M139 hybrid plug-in 500 kW combinat F1-derived, baterie 6,7 kWh) primește multiplicator 5,0× plus declarație separată baterie obligatorie pentru evaluarea distinctă post-incident.

Cei șapte facultativ activi pentru C-Class W203 până la W206 + AMG hybrid

Pe segmentul facultativ C-Class doar șapte din cei 9 listați la ASF[1] cotează acoperiri auto – Hellas-NextIns plus Axeria Iard rămân exclusiv pe RCA. Cele șapte societăți care deschid CASCO C-Class: Allianz-Țiriac, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG, Asirom VIG plus Eazy Asigurări. Diferențierea pe trei dimensiuni: (1) acceptare AMG (C 63 W204, C 63/63 S W205, C 63 S E Performance W206) – doar patru emitenți cotează (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom); (2) cotare W203 cu vârstă peste 18 ani – doar trei (Allianz-Țiriac, Omniasig VIG, Groupama) deschid CASCO parțial prin Mercedes-Benz Classic Center; (3) decontare directă pe AMG Performance Center – trei emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG) garantează lead-time piese 7-12 zile prin canal Affalterbach. Pentru oferte paralel între cei șapte facultativi accesează calculatorul CASCO; cotația finală necesită inspecția de risc a vehiculului efectuată anterior emiterii poliței.

Subscriere digitală CASCO C-Class – cinci confirmări succesive

Pentru polița CASCO Mercedes-Benz C-Class fluxul digital cuprinde cinci confirmări consecutive, marcate de impactul caroseriei (sedan/T-Modell/Coupé C204/C205/Cabriolet A205) plus al pachetului AMG sau C 350e/C 63 S E Performance PHEV.

Confirmarea unu – alinează suma asigurată la valoarea reală + opțiunile din carnet

Carnetul de service consemnează plant-ul (Bremen este uzina principală, Tuscaloosa apare doar pe VIN-uri W205+W206 US-market importate), pachetul de echipare (Standard, Progressive, Avantgarde sau AMG Line Plus), prezența 4Matic plus opțiunile premium relevante: sistemul Burmester Audio 4D (înlocuire 35-42k RON post-coliziune), MBUX cu 11,9″ portrait pe W206 plus Drive Pilot Level 2+ pe W206 facelift. Subdeclararea sumei activează „regula proporției” la deviz, ceea ce reduce direct despăgubirea.

Confirmarea doi – selectează franșiza (5%, 8%, 12%) pe categoria specifică

Pentru CASCO Mercedes-Benz C-Class franșiza dominantă este 8% pe W204+W205 cu rezidual 50-180k RON; 12% se justifică pe W203/W204 entry second-hand sub 35k RON; 5% se recomandă pe W206 nou + C 350e PHEV; zero-deductible este economic justificată numai pe C 63 S E Performance W206 + Cabrioleta A205 cu soft-top electric.

Confirmarea trei – depune dovezile pachetului AMG Performance pe linia C 63

Linia C 63 (W204 atmospheric, W205 BiTurbo, W206 hybrid plug-in) cere la trei emitenți o documentație scrisă a kit-ului AMG: jantele forged 19″ Y-spoke, sistemul de evacuare AMG, opțiunea Carbon-Ceramic Brakes plus scaunele AMG Performance. Lipsa dovezilor reduce evaluarea de despăgubire post-coliziune frontală cu 25-32 puncte procentuale.

Confirmarea patru – declară separat bateria 6,7 kWh pe C 63 S E Performance W206

Pe C 63 S E Performance W206 (M139 2.0 turbo + electric F1-derived, baterie 6,7 kWh) plus C 350e W205 (motor 2.0 + electric, baterie 6,4 kWh), trei emitenți (Generali, Allianz-Țiriac, Omniasig VIG) acceptă declarație separată a modulului baterie. Bateria 6,7 kWh F1-derived are densitate de putere extremă (peste 800 kW/kg) plus complexitate de înlocuire 95-130k RON – declarația separată elimină subevaluarea la incident.

Confirmarea cinci – semnează 3DS2 plus configurează decontarea pe atelier autorizat

După confirmarea bancară 3DS2 cererea de subscriere se transmite asigurătorului ales. În marea majoritate a cazurilor polița CASCO C-Class se emite automat și ajunge pe email în format PDF (atașamente uzuale: polița + condițiile generale + factura pentru PJ), semnată electronic de asigurător conform Regulamentului (UE) 910/2014 (eIDAS) – nivelul semnăturii (avansată AdES ori calificată QES) variază pe asigurător, ambele opozabile conform Legii 132/2017 art. 16 plus Norma ASF 20/2017. În situații specifice (date neverificabile, discontinuitate a istoricului de asigurare, profil de risc particular pe AMG C 63 S E Performance ori Cabriolet A205), asigurătorul poate solicita acte suplimentare și emite polița manual; în cazuri foarte rare poate refuza emiterea și returna prima încasată. Statusul polițial se verifică prin instrumentul nostru de verificare RCA (registrul AIDA (fost CEDAM) gestionat de BAAR). Pentru decontare directă pe rețeaua autorizată Mercedes-Benz Service (Auto Cobălcescu, Auto Schunn, Auto Italia plus regional Constanța/Iași/Timișoara) sau pe AMG Performance Center pentru linia C 63, opțiunea se înscrie explicit în formular.

RCA C-Class – obligatoriul cuplat cu facultativul executive midsize

Cele două polițe acoperă scopuri diferite – facultativul protejează propriul C-Class indiferent de vinovăție, în timp ce RCA-ul răspunde strict pentru prejudiciile produse altor participanți la trafic, în limitele stabilite de Directiva (UE) 2021/2118 (6.070.000 EUR daune corporale plus 1.220.000 EUR daune materiale). Banda RCA orientativă: 1.300-3.200 RON*/an după bracket-ul kW (aliniat tarifului de referință ASF noiembrie 2025). Detaliile per generație apar pe pagina dedicată RCA C-Class; pentru contextul portofoliu integral consultă CASCO Mercedes-Benz pe gama integrală, iar pentru modele similare din gamă CASCO E-Class + CASCO A-Class. Structura comparativă a celor două instrumente apare pe diferențele RCA vs CASCO. Lipsa RCA atrage 6.000-10.000 RON amendă plus reținerea certificatului de înmatriculare conform Legea 132/2017.

Sfaturi pentru optimizarea primei facultative pe C-Class

Compoziția gamei C-Class deschide patru pârghii de calibrare a primei facultative: parcul aging W204+W205, generația nouă W206 mild-hybrid + ISG 48V, AMG W204/W205/W206, plus Cabriolet A205. Sfaturile aplicabile:

  1. Calibrează franșiza la 8% pentru W204+W205 cu rezidual 50-180k RON

    La cinci nume domestice (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom, Groupama) franșiza 8% pe linia W204+W205 are echilibrul economic optim – taie prima cu 22-28% față de zero-deductible iar pragul de daună minoră (sub 4.500 RON) rămâne acceptabil. Pe W206 nou alege 5%; pe Cabrioleta A205 fixează zero datorită soft-top-ului 18-26k RON.

  2. Decontează direct la AMG Performance Center pe variantele C 63

    Auto Cobălcescu AMG Centre din București plus Auto Schunn AMG Centre din Cluj sunt cele două ateliere autohtone certificate; subscrierea cu Allianz-Țiriac, Generali sau Omniasig VIG include decontare directă fără avans plătit de proprietar. Lead-time-ul pentru motoarele M156, M177 și M139 ajunge la 7-12 zile prin canalul Affalterbach, comparativ cu 14-22 zile pe ruta generică.

  3. Documentează ISOFIX pe W206 daily-driver pentru rabat profil familie

    Pe W206 mainstream (C 200, C 220d, C 300d) cu scaune ISOFIX standard plus rulaj declarat pentru transport copii minori, doi emitenți (Allianz-Țiriac, Omniasig VIG) acordă rabat profil-familie 5-9 puncte procentuale. Justificative: declarația familie cu copii minor în întreținere plus rulaj consemnat în carnet.

  4. Combină facultativul cu RCA pe C 63 S E Performance W206 pentru reducere flagship

    Pe C 63 S E Performance W206 hybrid plug-in (cumul valoare 1,1-1,3 milioane RON + baterie 6,7 kWh F1-derived), patru emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom) reduc prima cumulată cu 9-14 puncte procentuale când titularul concentrează ambele polițe la același furnizor. Subscrierea simultană plus achitare anticipată anuală integrală.

Răspunsuri frecvente despre polița CASCO Mercedes-Benz C-Class W203 – W206

Care este multiplicatorul CASCO C-Class între generațiile mainstream W205 și W206?

Identic – 2,85× pe ambele generații pentru variantele non-AMG (C 200, C 220d, C 300, C 300d). Diferența vine din baza RCA superioară pe W206 datorită valorii noi mai ridicate (~280k RON vs W205 facelift ~180k) plus a opțiunilor premium standardizate (MBUX 11,9″ portrait, ISG 48V).

Cabrioleta A205 cu soft-top electric primește franșiză zero recomandată?

Da. Pachetul soft-top complet (acoperiș + mecanisme + senzori electrici) costă 18-26k RON înlocuire – peste 12% din valoarea reziduală a Cabrioletei aging. Trei emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG) acceptă zero-deductible pe Cabrioleta A205 cu suplimentar 18-22 puncte procentuale peste prima standard.

Pe ce grilă ajunge C 63 S E Performance – categoria AMG sau categoria PHEV?

O categorie distinctă. Multiplicatorul 5,0× rezultă din suprapunerea liniei AMG (4,5×) cu suplimentul tehnologic PHEV (+0,5× pentru pachetul de baterii 6,7 kWh F1-derived plus complexitatea de service). Cotarea este disponibilă doar la trei emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG); declarația separată a modulului baterie devine obligatorie.

Multiplicatorul facultativ pe diesel inline-6 OM656 vs 4-cyl OM654 diferă?

Coeficientul rămâne identic 2,85× pentru ambele linii diesel mainstream. Distanța finală reflectă baza RCA superioară a inline-6 (210 kW pe C 350d intră în bracket 175-200 kW față de 143 kW al 4-cyl OM654 în bracket 126-150 kW), nu o ajustare facultativă.

W203 second-hand de 22+ ani mai poate primi pachet integral?

Nu – doar parțial (furt + total damage). Trei emitenți (Allianz-Țiriac, Omniasig VIG, Groupama) deschid CASCO parțial pe W203 prin Mercedes-Benz Classic Center cu lead-time piese 15-22 zile. Multiplicator 2,4× pe categoria parțial; pachetul integral este indisponibil pentru orice C-Class W203 aflat în trafic.

T-Modell wagon are coeficient diferit decât sedanul echivalent?

Marginal – suplimentar 0,1× peste multiplicatorul sedan datorită valorii reziduale mai ridicate (T-Modell wagon are penetrare ~38% pe parcul autohton, cea mai mare din UE după Germania) plus cost piese caroserie spate (hayon prelungit + plafon panoramic opțional).

C 63 W204 cu M156 6.2 V8 atmospheric este unic pe linia C 63?

Da. C 63 W204 (M156 6.2 V8 atmospheric Affalterbach 336-358 kW) reprezintă singurul C 63 atmospheric din întreaga istorie a modelului – toate generațiile ulterioare (C 63 W205 M177 BiTurbo, C 63 S E Performance W206 M139 hybrid) au folosit fie turbo, fie hybrid plug-in. Multiplicator CASCO 4,3× (sub 4,5× standard AMG datorită vechimii peste 10 ani).

Decontare directă pe rețeaua autorizată reduce timpul de imobilizare?

Da, semnificativ. Decontarea directă pe Auto Cobălcescu, Auto Schunn ori Auto Italia (plus partenerii regionali) reduce lead-time-ul cu aproximativ 35-50% față de procedura clasică cu avans+rambursare. Pentru AMG decontarea pe AMG Performance Center reduce suplimentar cu 5-8 zile lead-time piese motor.

Calculator CASCO C-Class-conscient pentru sedan + T-Modell + Coupé + Cabrio

Calculatorul CASCO livrează simultan cele șapte cotații facultative pentru polița CASCO Mercedes-Benz C-Class după introducerea VIN sau a plăcuței, indiferent dacă vorbim despre un C 200 K W203 second-hand, C 220d W205 daily business, C 350e W205 PHEV, C 300 W206 mainstream, ori entuziast AMG cu C 63 W204 V8 atmospheric, C 63 S W205 M177, sau C 63 S E Performance W206 hybrid 500 kW. Polița aleasă coboară pe email cu autentificare 3DS2, plătibilă integral ori prin tranșe 6-12 prin Mercedes-Benz Financial Services. Spread-ul observat între cea mai mică și cea mai mare ofertă: 380-820 RON anual. Pentru polița obligatorie complementară consultă calculatorul RCA.

Compară oferte CASCO Mercedes-Benz C-Class →

*Toate prețurile afișate sunt orientative și pot varia în funcție de profilul specific al șoferului, caracteristicile vehiculului și politica comercială a fiecărui asigurător la momentul solicitării ofertei. Tarifele RCA sunt calculate individual pe baza mai multor criterii (bonus-malus, vârstă, experiență, capacitate cilindrică, istoricul daunelor) și se pot modifica periodic conform reglementărilor ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară). Prețurile menționate cu * sunt exemple calculate pentru un profil standard, în baza tarifului de referință ASF, ediția noiembrie 2025.

Produsele, tarifele și condițiile de subscriere ale asigurătorilor se pot modifica fără notificare prealabilă. Cadrul legislativ în domeniul asigurărilor poate suferi modificări și completări. Înainte de orice decizie de achiziție, verificați condițiile actuale ale polițelor și oferta actualizată de la asigurător sau brokerul de asigurare ales.

Surse și referințe

  1. ASF – Autoritatea de Supraveghere Financiară – tariful de referință RCA, ediția noiembrie 2025.
  2. DRPCIV / DGPCI – Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor – statistici parc auto România, situație la 2025-12-31.
  3. Mercedes-Benz C-Class – Wikipedia (en) – executive sedanul midsize Mercedes-Benz cu patru generații moderne (W203 2000-2007, W204 2007-2014, W205 2014-2021, W206 2021+), succesor Baby Benz W202 1993-2000, AMG C 32 K supercharged, C 63 W204 V8 atmospheric M156, C 63 S E Performance W206 hybrid.
  4. Mercedes-Benz C-Class – Wikipedia (ro) – articol enciclopedic sedanul executive midsize Mercedes-Benz C-Class în limba română, generațiile W203 până la W206, salt aluminiu hot-stamp pe W205 plus debutul AMG C 63 S M177 V8.
  5. Mercedes-Benz C-Class oficial – specificații tehnice oficiale generația W206 activă pe piața autohtonă, motorizările M254 benzină ISG 48V mild-hybrid, OM654M diesel mild-hybrid, plus AMG C 63 S E Performance hybrid plug-in.

Articole Similare

Asigurare RCA