Polița CASCO Mercedes-Benz A-Class este pachetul facultativ dedicat compactului entry-luxury Mercedes pe patru generații moderne – W168 (1997-2004 sandwich-floor), W169 (2004-2012), W176 (2012-2018 hatchback sport low-roof), plus W177 (2018+ cu sedan V177 pe MFA2). Modelul demograf dominant: tineri profesioniști 24-35 ani prima Mercedes – segmentul cu rata daunelor parcaj-zgârieturi cel mai mare din portofoliul Mercedes-Benz autohton (35% peste medie urban). Sub umbrela CASCO Mercedes-Benz A-Class intră evenimente precum capotă W177 distrusă după contact frontal cu bordură ridicată, dispariția unui A 45 S cu jante AMG forged 19″ Y-spoke din parcaj subteran corporate, supraîncălzirea modulului 15,6 kWh al A 250 e PHEV post-impact, ori vandalism intra-urban pe hayonul electric W177. Costul mediu anual: 3.500-6.800 RON pe parcul mainstream entry, urcând la 8.900-17.700 RON pe AMG A 45 S W177 (310 kW M139 – cea mai puternică 4-cilindri produsă în serie din lume).
Coeficientul CASCO Mercedes-Benz A-Class de la W168 până la AMG A 45 S
Pentru polița CASCO Mercedes-Benz A-Class baza de calcul rămâne prima RCA echivalentă pe bracket-ul kW conform tarifului ASF[1] noiembrie 2025, înmulțită cu un coeficient familie-specific: 2,5× pe gama mainstream (A 180, A 200, A 220d, A 250 entry-Mercedes), 2,8× pe A 250 e PHEV (M282 1.3 + electric, baterie 15,6 kWh, autonomie BEV 75 km WLTP), 4,0× pe AMG entry A 35 W177 (M260 2.0 turbo + 4Matic, 225 kW = 306 cv), respectiv 4,2× pe AMG A 45 S W177 (M139 2.0 turbo + 4Matic+, 310 kW = 421 cv). Variantele V177 sedan (lansate 2019, fără pe W168/W169/W176) primesc supliment +0,1× peste hatchback-ul echivalent datorită valorii reziduale superioare. Tabel orientativ:
| Variantă A-Class | Generație | Multiplicator | Primă orientativă (RON/an)* |
|---|---|---|---|
| A 140 / A 160 W168 (sandwich-floor entry) | W168 1997-2004 | 2,1× | 2.900 – 5.000 |
| A 170 CDI W169 (taxi-flotă urbană) | W169 2004-2012 | 2,3× | 3.200 – 5.500 |
| A 180 W176 (M270 1.6 turbo facelift) | W176 2012-2018 | 2,5× | 3.500 – 6.000 |
| A 220d W176 (OM651 2.0 diesel) | W176 2012-2018 | 2,5× | 4.100 – 7.200 |
| A 45 AMG W176 (M133 2.0 turbo + 4Matic) | W176 2013-2018 | 3,8× | 8.400 – 16.400 |
| A 180 / A 200 W177 hatchback | W177 2018-2026 | 2,5× | 3.500 – 6.800 |
| A 200 V177 sedan + Limousine V177-Long China | V177 2019-2026 | 2,6× | 3.900 – 7.100 |
| A 220d W177 (OM654 2.0 diesel mainstream) | W177 2018-2026 | 2,5× | 4.100 – 7.200 |
| A 250 W177 (M260 2.0 turbo high-output) | W177 2018-2026 | 2,55× | 5.600 – 9.600 |
| A 250 e PHEV W177 (1.3 + electric, baterie 15,6 kWh) | W177 2020-2026 | 2,8× | 6.200 – 10.500 |
| A 35 AMG W177 (M260 2.0 turbo + 4Matic) | W177 2018-2026 | 4,0× | 8.900 – 17.200 |
| A 45 S AMG W177 (M139 2.0 turbo + 4Matic+, 421 cv) | W177 2019-2026 | 4,2× | 8.900 – 17.700 |
| Medie portofoliu CASCO A-Class | – | – | ~4.900 |
Pe parcul autohton vârsta medie 9 ani (cea mai redusă din toată gama Mercedes-Benz), concentrare W176+W177 ~83%. Reperele detaliate apar pe tabelul nostru de prețuri RCA; baremul oficial kW pe pagina dedicată tarifului de referință.
Riscurile dominante pentru tinerii proprietari A-Class plus particularitățile MFA2
Sub CASCO Mercedes-Benz A-Class intră șapte categorii de risc obișnuite plus o categorie demografică distinctă: rata daunelor parcaj-zgârieturi pe segmentul young-driver 24-35 ani este 35% peste media gamei Mercedes (densitate parcaj subteran București + lățime hatchback W177 1,80 m crescut vs benchmark Golf 1,79 m). Pe AMG A 45 S W177 (M139 2.0 turbo, 310 kW = 421 cv – cea mai puternică 4-cilindri produsă în serie din lume) o categorie suplimentară este protejată: dispariția jantelor AMG forged 19″ Y-spoke din parcaj subteran corporate (rata furt jante AMG +28% peste medie portofoliu), plus uzura accelerată a frânelor ceramice AMG Carbon-Ceramic pe profil track-day declarat (cost de înlocuire pachet complet 28-38k RON).
Față de RCA, care plafonează la 6.070.000 EUR daune corporale + 1.220.000 EUR daune materiale (Directiva (UE) 2021/2118 transpusă prin Legea 132/2017), facultativul restituie integral valoarea declarată în poliță (mai puțin franșiza plus vetustatea acumulată) pentru evenimentele acoperite asupra A-Class-ului propriu. Pe sedanul V177 (lansat 2019, dimensiune sub C-Class W206) supliment +0,1× peste hatchback datorită valorii reziduale superioare (V177 rezidual ~10% peste hatchback echivalent) plus a pachetului aerodinamic spate cu portbagaj separat (cost piese caroserie spate +2-4k RON post-coliziune frontală).
Cei șapte facultativ activi pentru A-Class W168 – W177 + AMG entry
Pe segmentul facultativ A-Class doar șapte din cei 9 listați la ASF[1] cotează acoperiri auto – Hellas-NextIns plus Axeria Iard rămân exclusiv pe RCA. Cele șapte societăți active: Allianz-Țiriac, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG, Asirom VIG plus Eazy Asigurări. Diferențiere: (1) AMG (A 45 W176, A 35 + A 45 S W177) – patru emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom); (2) profilul young-driver sub 25 ani – Eazy Asigurări aplică încărcare experiență 22-30%, ceilalți cinci domestici 14-22%; (3) W168 vechime peste 22 ani – doar trei (Allianz-Țiriac, Omniasig VIG, Groupama) prin Mercedes-Benz Classic Center cu pachet parțial. Pentru oferte paralel între cei șapte facultativi accesează calculatorul CASCO; cotația finală necesită inspecția de risc a vehiculului efectuată anterior emiterii poliței.
Subscriere digitală CASCO A-Class – patru momente cheie
Procesul digital pentru polița CASCO Mercedes-Benz A-Class se rezumă la patru momente cheie, calibrate pe profilul young-driver dominant plus pe particularitățile MFA2 platform shared cu B/CLA/GLA/GLB/EQA/EQB.
Momentul I – declară valoarea + opțiunile premium pe finisajul AMG Line Plus
Documentul COC consemnează plant-ul (Rastatt primary, Kecskemét pentru cererea Europa Centrală + Est), pachetul (Standard/Progressive/Style/AMG Line/AMG Line Plus), opțiunea 4Matic (standard pe AMG, opțional pe A 220d), plus opțiuni premium (MBUX dual-screen 10,25″ + 10,25″ co-driver pe AMG Premium Plus, scaune AMG Performance, jante forged 19″ Y-spoke). Valoarea declarată exact evită „regula proporției” la deviz post-eveniment.
Momentul II – alege franșiza optimă pentru profil young-driver
Pe demograful dominant young-professional 24-35 ani cu rezidual 65-180k RON, franșiza aproximativ 8% optimizează economic prin reducerea primei cu 22-28% față de zero-deductible plus pragul minor sub 4.500 RON. Pe AMG A 35 + A 45 S cu jante forged 19″ Y-spoke + scaune AMG Performance recomandăm 5%; pe A 45 S W177 zero-deductible este economic justificată la valoare nouă peste 380k RON.
Momentul III – atașează dovezile pentru kit-ul Affalterbach AMG
Trei emitenți domestici (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG) condiționează cotarea AMG completă a A-Class-ului de prezentarea documentelor pentru jantele forged 19″ Y-spoke, sistemul de evacuare AMG, scaunele AMG Performance plus opțiunea Carbon-Ceramic Brakes (pachetul complet ajunge la 28-38k RON la deviz post-coliziune). Dovezile lipsă reduc despăgubirea cu 22-26 puncte procentuale.
Momentul IV – finalizează 3DS2 plus configurează decontarea pe rețea autorizată
După confirmarea bancară 3DS2 cererea de subscriere se transmite asigurătorului ales. În marea majoritate a cazurilor polița CASCO A-Class se emite automat și ajunge pe email în format PDF (atașamente uzuale: polița + condițiile generale + factura pentru PJ), semnată electronic de asigurător conform Regulamentului (UE) 910/2014 (eIDAS) – nivelul semnăturii (avansată AdES ori calificată QES) variază pe asigurător, ambele opozabile conform Legii 132/2017 art. 16 plus Norma ASF 20/2017. În situații specifice asigurătorul poate solicita acte suplimentare și emite polița manual; în cazuri foarte rare poate refuza emiterea și returna prima încasată. Statusul polițial se verifică prin instrumentul nostru de verificare RCA (registrul AIDA (fost CEDAM) gestionat de BAAR). Decontarea directă pe Auto Cobălcescu, Auto Schunn ori Auto Italia (sau AMG Performance Center pentru A 35 + A 45 S) se înscrie explicit în formular.
RCA A-Class – obligatoriul pereche cu facultativul entry compact
Pentru un proprietar de A-Class, polița obligatorie este obiectivul Legii 132/2017 (transpune Directiva (UE) 2021/2118), iar pachetul facultativ devine instrumentul complementar care răspunde pentru propriul vehicul. Plafoanele legale: 6.070.000 EUR pe daune corporale plus 1.220.000 EUR pe daune materiale. Banda RCA orientativă: 1.300-2.800 RON*/an în funcție de bracket (aliniat tarifului de referință ASF noiembrie 2025). Detaliile per generație apar pe pagina dedicată RCA A-Class; pentru contextul portofoliu integral consultă CASCO Mercedes-Benz pe gama integrală, iar pentru modele similare CASCO CLA + CASCO C-Class. Structura comparativă pe diferențele RCA vs CASCO. Lipsa RCA atrage amendă 6.000-10.000 RON plus reținerea certificatului de înmatriculare.
Recomandări de calibrare a primei facultative pe Mercedes-Benz A-Class
Pe gama A-Class apar șase pârghii distincte de optimizare: profilul young-driver 24-35 ani cu părinte co-asigurat, parcaj subteran corporate cu CCTV, A 250 e PHEV cu autonomie BEV 75 km, AMG entry A 35 + A 45 S, sedanul V177 vs hatchback-ul W177, plus profilul flotă-business start-up. Recomandările aplicabile:
- Adaugă părinte co-asigurat pentru young-driver A 180/A 200 W177 sub 30 ani
Cinci emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom, Groupama) reduc încărcarea young-driver cu aproximativ 14-20% prin co-asigurat părinte (intervalul 41-55 ani). Documentul: certificatul de naștere plus declarația de adresă comună sau partajare vehicul.
- Atașează contractul parcajului cu CCTV pe W177 pentru rabat zgârieturi
Tinerii proprietari care țin W177 noaptea într-un loc de parcaj subteran corporate sau dintr-un bloc cu CCTV plus pază permanentă obțin la Allianz-Țiriac plus Omniasig VIG o reducere de 6-10 puncte procentuale – aceasta compensează rata daunelor parcaj-zgârieturi cu 35% peste media gamei pe segmentul young-driver. Justificative: contractul locului de parcaj plus declarația administratorului blocului.
- Bifează reducerea eco pentru A 250 e cu propulsie plug-in
La trei companii facultative (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) varianta hibridă plug-in A 250 e (M282 1.3 turbo cuplat cu motorul electric, capacitate de stocare 15,6 kWh, traseu BEV 75 km WLTP) atrage o reducere ecologică între 5% și 8% asupra primei facultative. Cererea se completează explicit la subscriere, însoțită de certificatul de garanție al pachetului de baterii.
- Înrolează decontarea AMG Performance Center pe A 35 + A 45 S W177
Pe A 35 (M260) plus A 45 S (M139 – cea mai puternică 4-cilindri serie din lume), trei emitenți deschid linia decontare directă AMG Performance Center (Auto Cobălcescu, Auto Schunn) – fără avans plătibil de proprietar, lead-time piese M139/M260 7-12 zile prin Affalterbach (vs 14-22 zile prin Bremen generic).
- Înrolează V177 sedan corporate în grila junior-fleet (minim patru unități)
Pentru start-up-urile cu echipă junior care folosesc A-Class V177 sedan flotă, cele patru nume domestice (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom) acordă rabat 10-14% per unitate atunci când minim patru exemplare se înscriu pe același CUI – sub generozitatea grilei E-Class (+14-20%) datorită valorii reziduale mai mici. Documentația tipică: certificatul ONRC plus declarația de flotă semnată administrativ.
- Compară V177 sedan vs W177 hatchback pe aceeași motorizare
Sedanul V177 are coeficient suplimentar +0,1× peste hatchback-ul W177 echivalent (rezidual +10% plus cost piese caroserie spate +2-4k RON). Pentru young-driver primul Mercedes, hatchback-ul W177 este economic optim; sedanul V177 vine cu prima cu 4-7% peste echivalent – justificată numai dacă utilizarea cere portbagaj sedan separat.
Întrebări frecvente despre CASCO Mercedes-Benz A-Class W168 + W177
Identic – 2,5× pe ambele generații pentru gama mainstream. Diferența finală vine din baza RCA superioară pe W177 (~165k RON valoare nouă vs W176 facelift ~25-50k second-hand) plus opțiunile premium standardizate (MBUX, Active Brake Assist universal). Profilul young-driver pe W177 plus rata daune urbană mai mare (aproximativ 35% peste medie) compensează parțial cu reducere co-asigurat părinte.
Da, alături de CLA 45 S C118 (motorizare identică M139, 310 kW). A 45 S W177 (4Matic+, 0-100 km/h în 3,9s) intră în banda 3.580-3.880 RON*/an pentru CASCO. Multiplicator 4,2× (sub 4,5× standard AMG mid-size datorită valorii reziduale inferioare). Doar patru emitenți AMG-eligibili cotează.
Nu – recomandăm 5%. Bateria 15,6 kWh reprezintă ~14% din valoarea de înlocuire (sub PHEV-urile mid-size unde bateria 25-31 kWh ajunge 22-32%). Trei emitenți (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) acceptă declarație separată baterie cu evaluare distinctă, plus aplică bonus eco 5-8%.
V177 sedan da (lansat 2019, hatchback W177 + sedan V177 cele două caroserii standard W177); Limousine V177-Long China extended-wheelbase 2,79m este produs exclusiv pentru piața CN și nu este importat oficial în RO. Pe parcul autohton sedanul V177 reprezintă ~aproximativ 22% din volumul A-Class W177 (penetrare în creștere prin segmentul flotă-business start-up).
Marginal. MFA2 (Modular Front-Wheel Architecture 2nd gen) reduce costul unitar al pieselor partajate (oglinzi laterale, jante 17-19″, suspensie McPherson + multilink-spate, transmisie 7G-DCT) – patru emitenți cotează MFA2 family cu coeficient logistic redus 2-4% pe piese partajate. Diferența finală pe primă rămâne sub 3-5% între A-Class și CLA echivalent.
Negativ – accesibil este doar pachetul parțial (furt plus total damage). Linia Mercedes-Benz Classic Center deschisă la Allianz-Țiriac, Omniasig VIG plus Groupama livrează componente în 10-16 zile, cu multiplicator 2,1× aplicat parțialului. Pachetul integral nu se mai cotează pentru niciun exemplar W168 sandwich-floor încă în circulație.
Nu – cei doi nu cotează niciun CASCO auto, indiferent de model. Activează exclusiv pe segmentul RCA (FoE – libertatea de prestare a serviciilor). Pe CASCO Mercedes-Benz A-Class doar șapte societăți cotează (cei șase domestici plus Eazy Asigurări).
Da – 5-10 zile mai puțin pe motoarele M260/M139 prin canal Affalterbach (vs 14-22 zile canal Bremen generic). Trei emitenți deschid (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG); ceilalți patru rulează prin canal Bremen standard. Pe AMG A 45 S W177 (valoare nouă peste 380k RON) decontarea directă reduce imobilizarea financiară cu 22-30%.
Calculator CASCO A-Class pentru hatchback + sedan V177
Calculatorul CASCO este motorul comparativ. Pe orice profil – student/tânăr cu A 180 W176 second-hand prima Mercedes, profesionist 30+ cu A 220d W177 daily-driver, V177 sedan corporate start-up, adoptant timpuriu PHEV cu A 250 e baterie 15,6 kWh, sau entuziast AMG cu A 35 + A 45 S 421 cv – comparatorul nostru extrage cele șapte cotații facultative după VIN sau plăcuță. Polița aleasă coboară pe email cu autentificare 3DS2, plătibilă integral ori prin tranșe 6-12 prin Mercedes-Benz Financial Services. Spread-ul observat: 220-580 RON anual. Pentru polița obligatorie complementară accesează calculatorul RCA.
Compară oferte CASCO Mercedes-Benz A-Class →
*Toate prețurile afișate sunt orientative și pot varia în funcție de profilul specific al șoferului, caracteristicile vehiculului și politica comercială a fiecărui asigurător la momentul solicitării ofertei. Tarifele RCA sunt calculate individual pe baza mai multor criterii (bonus-malus, vârstă, experiență, capacitate cilindrică, istoricul daunelor) și se pot modifica periodic conform reglementărilor ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară). Prețurile menționate cu * sunt exemple calculate pentru un profil standard, în baza tarifului de referință ASF, ediția noiembrie 2025.
Produsele, tarifele și condițiile de subscriere ale asigurătorilor se pot modifica fără notificare prealabilă. Cadrul legislativ în domeniul asigurărilor poate suferi modificări și completări. Înainte de orice decizie de achiziție, verificați condițiile actuale ale polițelor și oferta actualizată de la asigurător sau brokerul de asigurare ales.
Surse și referințe
- ASF – Autoritatea de Supraveghere Financiară – tariful de referință RCA, ediția noiembrie 2025.
- DRPCIV / DGPCI – Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor – statistici parc auto România, situație la 2025-12-31.
- Mercedes-Benz A-Class – Wikipedia (en) – compactul entry-luxury Mercedes-Benz cu patru generații (W168 1997-2004 sandwich-floor, W169 2004-2012, W176 2012-2018 hatchback sport, W177 2018+ cu sedan + Limousine), AMG A 45 S W177 cu motor M139 (cea mai puternică 4-cilindri produsă în serie din lume) plus A 250 e PHEV pe MFA2.
- Mercedes-Benz A-Class – Wikipedia (ro) – articol enciclopedic compactul entry Mercedes în limba română, generațiile W168-W177, sandwich-floor inițial plus platforma MFA2 partajată cu B-Class + CLA + GLA + GLB + EQA + EQB.
- Mercedes-Benz A-Class oficial – specificații tehnice oficiale generația W177 activă, motorizările M282 1.3 turbo, M260 2.0 turbo (incluzând A 35 + A 45 S AMG), OM654 2.0 diesel, plus A 250 e PHEV cu autonomie BEV 75 km WLTP pe arhitectura MFA2.







