28 martie 2026

CASCO Mercedes-Benz CLA – protecția pentru coupe-sedan compact

Pret asigurare Mercedes-Benz

Pe Mercedes-Benz CLA pachetul facultativ acoperă coupe-sedanul compact al mărcii pe două generații consecutive – C117 (2013-2019, prima Mercedes pe segmentul Coupé 4-uși compact, derivat din A-Class W176) plus C118 (2019+, MFA2 împărtășită cu A-Class W177 plus B/GLA/GLB/EQA/EQB). Sub umbrela CASCO Mercedes-Benz CLA intră reparația aripilor C118 fisurate după contact frontal cu bordură ridicată, dispariția unui CLA 45 S cu jante AMG forged 19″ Y-spoke din parcaj subteran corporate, supraîncălzirea modulului 15,6 kWh al CLA 250 e PHEV post-impact, ori grindină distrugând silueta Shooting Brake X118 (varianta combi-coupé unicat în segmentul premium global 2013-2026). Costul mediu anual: 3.300-5.800 RON pe gama mainstream C117/C118, urcând la 8.900-17.700 RON pe AMG CLA 45 S C118 (M139 310 kW = 421 cv – cea mai puternică 4-cilindri produsă în serie din lume).

Mercedes-Benz CLA – producția Kecskemét Hungary 2013 – 2026

Pentru piața autohtonă Mercedes-Benz CLA are 13 ani de istorie comercială, model relativ nou pe segmentul Coupé 4-uși compact – concept inspirat de succesul CLS W219 din 2004 (primul Coupé sedanul executive global). Toate exemplarele CLA, începând cu C117 din ianuarie 2013, ies pe poarta uzinei Kecskemét Hungary (operațională din 2012, primul plant Mercedes în Europa Centrală post-Comunism plus prima uzină dedicată CLA la nivel global). Trei momente structurale au definit modelul: (a) lansarea Shooting Brake X117 în 2015 ca primă combi-coupé compact din segmentul premium global, cu portbagaj 495 litri; (b) tranziția la C118 în 2019, care a împărtășit MFA2 cu A-Class W177 plus B-Class W247 + gama GLA/GLB/EQA/EQB; (c) faceliftul C118 din mid-cycle generație recentă cu dual-screen 10,25″ + co-driver opțional pe AMG Premium Plus.

Strategic, gama AMG a urcat trei trepte: CLA 45 W117 (M133 2.0 turbo, 265-280 kW – primul AMG 45 cu 4Matic AWD din diviziune), CLA 35 C118 (M260 intro-AMG accesibil 225 kW), respectiv CLA 45 S C118 (M139 310 kW = 421 cv, partajat numeric cu A 45 S – cea mai puternică 4-cilindri produsă în serie din lume). Linia EQ Power debutează în prima generație recentă cu CLA 250 e (motor M282 1.3 turbo + electric, pachet 15,6 kWh, autonomie BEV 70 km WLTP – primul plug-in pe MFA2). Pe piața autohtonă CLA cumulează circa 14.500 exemplare cu vârstă medie 8 ani; mix-ul: C118 ~62% plus C117 ~38%.

Coeficienți facultativi CLA pe Coupé 4-uși + Shooting Brake X117/X118

Cifra anuală a poliței CASCO Mercedes-Benz CLA se construiește prin produsul dintre baza RCA pe bracket-ul kW (ASF[1] noiembrie 2025) și un coeficient familie-specific al CASCO Mercedes-Benz CLA: 2,65× pe gama mainstream Coupé 4-uși (CLA 180/200/220 CDI/220d/250 – atât C117 cât și C118), 2,8× pe linia EQ Power PHEV CLA 250 e (motor M282 1.3 + electric, pachet 15,6 kWh, autonomie BEV 70 km), 3,8× pe AMG CLA 45 W117 (M133 2.0 turbo + 4Matic, 265-280 kW), 4,0× pe AMG CLA 35 C118 (M260 2.0 turbo + 4Matic, 225 kW intro-AMG), plus 4,2× pe AMG CLA 45 S C118 (M139 2.0 turbo + 4Matic+, 310 kW = 421 cv). Caroseria Shooting Brake X117/X118 (combi-coupé unicat în segmentul premium global) primește supliment +0,1× peste Coupé 4-uși. Tabel orientativ:

Variantă CLAGenerațieMultiplicatorPrimă orientativă (RON/an)*
CLA 180 / 200 C117 (M270 1.6 turbo)C117 2013-20192,4×3.300 – 5.800
CLA 220 CDI / 220d C117 (OM651 diesel)C117 2013-20192,5×3.700 – 6.800
CLA Shooting Brake X117 (combi-coupé)X117 2015-20192,55×3.800 – 7.000
CLA 45 AMG C117 (M133 2.0 turbo + 4Matic)C117 2013-20193,8×8.400 – 16.400
CLA 180 / 200 C118 (M282 1.3 turbo)C118 2019-20262,65×4.000 – 7.200
CLA 220d C118 (OM654 2.0 mild-hybrid)C118 2019-20262,65×4.400 – 7.600
CLA 250 C118 (M260 2.0 turbo high-output)C118 2019-20262,7×5.900 – 10.100
CLA 250 e PHEV C118 (1.3 + electric, baterie 15,6 kWh)C118 2020-20262,8×6.200 – 10.500
CLA Shooting Brake X118 (combi-coupé)X118 2019-2026+0,1× peste C118+400-720 vs Coupé
CLA 35 AMG C118 (M260 2.0 turbo + 4Matic)C118 2019-20264,0×8.900 – 17.200
CLA 45 S AMG C118 (M139 + 4Matic+, 421 cv)C118 2020-20264,2×8.900 – 17.700
Medie portofoliu CASCO CLA~5.500

Vârsta medie a parcului autohton se așază la 8 ani, cu C118 majoritar (~62%) plus C117 (~38%). Reperele detaliate apar pe tabelul nostru de prețuri RCA; baremul oficial kW pe pagina dedicată tarifului de referință.

Riscurile dominante pe CLA fastback compact + young-professional

Pe gama CLA cele șapte categorii de risc obișnuite primesc o particularitate: silueta sloping coupe-stil cu lățime 1,83 m (Coupé) plus 1,84 m (Shooting Brake) peste benchmarkul C-segment Audi A3 1,80 m + BMW Seria 1 1,80 m face spațiul de manevră în parcaj subteran mai îngust – rata daunelor parcaj-zgârieturi pe CLA este 28% peste medie portofoliu Mercedes-Benz (a doua categorie după A-Class +35%). Demograful young-professional 24-35 ani cumulează ~24% din evenimentele anuale CASCO pe CLA. Pentru AMG CLA 45 S (310 kW M139, 0-100 în 4,0s identic A 45 S) o categorie suplimentară este protejată: dispariția jantelor AMG forged 19″ Y-spoke din parcaj subteran corporate (rata furt jante AMG +28% peste medie). Față de RCA, care plafonează la 6.070.000 EUR daune corporale + 1.220.000 EUR daune materiale (Directiva (UE) 2021/2118 transpusă prin Legea 132/2017), facultativul restituie integral valoarea declarată în poliță.

Cei șapte facultativ activi pe CLA C117 + C118 + Shooting Brake

Pe segmentul facultativ CLA doar șapte din cei 9 listați la ASF[1] cotează – Hellas-NextIns plus Axeria Iard rămân pe RCA. Cele șapte societăți: Allianz-Țiriac, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG, Asirom VIG, Eazy Asigurări. Diferențiere pe trei axe: (1) AMG (CLA 45 W117, CLA 35 + 45 S C118) – patru emitenți (cei AMG-eligibili); (2) Shooting Brake X117/X118 – cinci emitenți recunosc valoarea reziduală +5-8% peste Coupé 4-uși; (3) profil young-driver sub 25 ani – Eazy Asigurări aplică încărcare experiență 22-30%, ceilalți cinci domestici 14-22%. Pe AMG CLA 45 S decontare directă AMG Performance Center pentru linia M139 – trei emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG) deschid lead-time piese 7-12 zile prin canal Affalterbach. Pentru oferte paralel între cei șapte facultativi accesează calculatorul CASCO; cotația finală necesită inspecția de risc a vehiculului efectuată anterior emiterii poliței.

Subscriere CASCO CLA digital – patru pași compacți

Procesul digital pentru un CLA se rezumă la patru pași compacți, ancorați pe profilul caroseriei (Coupé 4-uși ori Shooting Brake combi-coupé) plus pe particularitățile pachetului AMG sau CLA 250 e PHEV cu pachet 15,6 kWh.

Pasul I – alege caroseria din formularul de cotație (Coupé sau Shooting Brake)

Documentul COC înscrie codul caroseriei: C117 (Coupé 4-uși 2013-2019), X117 (Shooting Brake 2015-2019), C118 (Coupé 2019+), X118 (Shooting Brake 2019+). Diferența finală pe primă: Shooting Brake +0,1× peste Coupé echivalent (sub +0,15× GLC Coupé datorită valorii reziduale comparative).

Pasul II – fixează propulsia (M-series, OM-series, AMG, EQ Power PHEV)

Lista activă cuprinde patru clase: M270/M260/M282 benzină turbo (C117/C118), OM651/OM654 diesel (parc 38% RO), AMG turbo M133 → M260 → M139 (CLA 45 W117 → CLA 35 → CLA 45 S C118), plus PHEV CLA 250 e C118 (M282 1.3 + electric, baterie 15,6 kWh, autonomie BEV 70 km).

Pasul III – atestă AMG Premium Plus + dual-screen 10,25″ pe linia 35 + 45 S

Pe AMG CLA 35 + CLA 45 S C118 cu pachet AMG Premium Plus (Driving Assistance Plus + Distronic + dual-screen 10,25″ + scaune AMG Performance), trei emitenți cer atestare scrisă pentru jante AMG forged 19” Y-spoke, evacuare AMG Performance, opțional Carbon-Ceramic Brakes. Documentația lipsă scade despăgubirea cu 22-26%.

Pasul IV – autentifică 3DS2 plus marchează atelierul preferat

După confirmarea bancară 3DS2 cererea de subscriere se transmite asigurătorului ales. În marea majoritate a cazurilor polița CASCO CLA se emite automat și ajunge pe email în format PDF (atașamente uzuale: polița + condițiile generale + factura pentru PJ), semnată electronic de asigurător conform Regulamentului (UE) 910/2014 (eIDAS) – nivelul semnăturii (avansată AdES ori calificată QES) variază pe asigurător, ambele opozabile conform Legii 132/2017 art. 16 plus Norma ASF 20/2017. În situații specifice asigurătorul poate solicita acte suplimentare și emite polița manual; în cazuri foarte rare poate refuza emiterea și returna prima încasată. Statusul polițial se verifică prin instrumentul nostru de verificare RCA (registrul AIDA (fost CEDAM) gestionat de BAAR). Marcarea atelierului preferat (Auto Cobălcescu, Auto Schunn, Auto Italia ori AMG Performance Center pentru linia CLA 35 + 45 S) este o intrare explicită în formularul de subscriere.

Polița RCA CLA complementă pe segment Coupé fastback Kecskemét

Proprietarii unui CLA – fie Coupé 4-uși, fie Shooting Brake combi-coupé – combină pachetul obligatoriu cu cel facultativ. RCA acoperă terții (până la 6.070.000 EUR daune corporale, 1.220.000 EUR daune materiale per Legea 132/2017 ce transpune Directiva (UE) 2021/2118), iar facultativul restituie CLA-ul propriu. Banda RCA pe gamă: 1.300-2.800 RON*/an (aliniat tarifului de referință ASF noiembrie 2025). Defalcarea per generație apare pe pagina dedicată RCA CLA; pentru contextul portofoliu integral consultă CASCO Mercedes-Benz pe gama integrală, iar pentru modele similare CASCO A-Class + CASCO C-Class. Comparația structurală pe diferențele RCA vs CASCO. Lipsa RCA: 6.000-10.000 RON amendă plus reținerea certificatului de înmatriculare.

Tactici de calibrare a primei facultative pe Mercedes-Benz CLA Coupé

Pe gama CLA apar cinci pârghii distincte de calibrare a primei: profilul young-driver 24-35 ani cu părinte co-asigurat, Shooting Brake X117/X118 combi-coupé pentru amestec familie + business, CLA 250 e PHEV cu autonomie BEV 70 km, AMG CLA 45 S 421 cv identic cu A 45 S, plus profil flotă-business start-up cu junior-team. Tacticile aplicabile:

  1. Înrolează părinte ca al doilea conducător pe CLA C117/C118 sub 30 ani

    Pentru profilul young-driver 24-30 ani la volanul unui CLA C117/C118, încărcarea inițială coboară cu aproximativ 14-20% atunci când părintele (intervalul 41-55 ani) este înscris ca al doilea conducător consemnat – opțiune disponibilă la Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom plus Groupama. Documente acceptate: certificatul de naștere și declarația de adresă comună ori partajare vehicul.

  2. Selectează Shooting Brake X118 pentru profil familie + business

    Pe Shooting Brake combi-coupé X118 (singura combi-coupé compact din segmentul premium global) cu profil familie cu copii minor, doi emitenți (Allianz-Țiriac, Omniasig VIG) acordă rabat utility +2-4% peste Coupé 4-uși echivalent. Justificative: declarația familie + carte mașină Shooting Brake.

  3. Bifează rabatul ecologic pe varianta plug-in CLA 250 e

    Pentru CLA 250 e C118 (M282 1.3 turbo combinat cu motorul electric, pachet 15,6 kWh, traseu BEV 70 km WLTP) Generali, Allianz-Țiriac plus Asirom rețin un rabat ecologic 5-8% asupra primei facultative. Pe rulaj urban București cu wallbox la domiciliu, varianta plug-in rămâne în regim electric pe 70-85% din kilometri.

  4. Direcționează AMG CLA 45 S către Performance Center Affalterbach

    Pentru pachetul polițai cu AMG CLA 45 S C118 (motor M139 – cea mai puternică 4-cilindri produsă în serie la nivel global, 310 kW combinat cu transmisie 4Matic+), trei nume facultative (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG) accesează direct AMG Performance Center, scurtând lead-time-ul piese M139 la 7-12 zile prin canal Affalterbach (de la 14-22 zile pe ruta generică Kecskemét).

  5. Înrolează parcul C118 corporate junior pentru tariful PJ

    Cei patru facultativi domestici cu grilă PJ-junior (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG, Asirom) reduc prima cu 10-14% per unitate atunci când start-up-ul cu echipă tinere înscrie minim patru exemplare CLA C118 pe același CUI corporate – banda este mai îngustă decât pe E-Class (+14-20%) datorită valorii reziduale inferioare a Coupé-ului compact.

Întrebări curente CASCO Mercedes-Benz CLA C117 + C118

Multiplicatorul Coupé C117 second-hand vs Coupé C118 nou diferă semnificativ?

Marginal. C117 mainstream are 2,4-2,5×, C118 are 2,65-2,7×. Decalajul vine din baza RCA superioară pe C118 (~175k RON valoare nouă vs C117 facelift ~35-65k second-hand) plus opțiunile premium standardizate (MBUX, Active Brake Assist universal). Cumulat: C118 nou cu 22-32% peste C117 second-hand la motorizare echivalentă.

Shooting Brake X117/X118 face un salt mare de cost vs Coupé echivalent?

Marginal – supliment +0,1× peste Coupé 4-uși echivalent. Diferența finală 5-8% pe primă vine din valoarea reziduală +5-8% peste Coupé plus cost piese caroserie hayonul prelungit. Shooting Brake este unicul combi-coupé compact din segmentul premium global 2013-2026 – penetrare ~22% pe parcul autohton.

Cifra finală pe CLA 45 S este similară cu cea pentru A 45 S?

Aproape identică pe componenta multiplicator (4,2× pentru ambele variante), însă banda CASCO Mercedes-Benz CLA 45 S se așază între 3.580-3.880 RON*/an față de banda CASCO A-Class similară. Diferența minoră vine din valoarea reziduală a Coupé-ului fastback C118 plus din costul pieselor caroserie distincte. Doar emitenții AMG-eligibili cotează această categorie.

Pe CLA 250 e cu pachet 15,6 kWh este recomandată franșiza zero?

Nu pentru CLA – soluția optimă rămâne franșiza 5%. Bateria CLA 250 e ocupă circa 14% din valoarea de înlocuire totală (semnificativ sub PHEV-urile mid-size precum GLC 300 e cu 31,2 kWh ce ajung la 22-32%), așa încât pragul economic al franșizei zero nu este atins. Generali, Allianz-Țiriac plus Asirom acceptă în paralel declarația separată a modulului baterie pe CASCO Mercedes-Benz CLA și aplică bonus ecologic 5-8%.

Cum se reflectă recordul aerodinamic 0,22 al CLA în primă?

Influența rămâne indirectă. Performanța aerodinamică (0,22 pe C117 – depășind chiar S-Klasse W221 0,24, plus 0,23 pe C118) nu apare separat în formula de cotare, dar reduce consumul, prelungește autonomia long-distance peste 1.000 km/rezervor pe CLA 220 CDI și aduce rata daunelor inter-urban prin oboseală cu circa 8% sub media gamei Mercedes.

Există beneficii la cotare datorită platformei MFA2 partajate cu A-Class?

Da, ușor pozitive. Familia MFA2 (oglinzi laterale comune, jante 17-19″ interschimbabile, suspensie McPherson cu multilink-spate, transmisie 7G-DCT) prezintă piese cu cost unitar redus de 2-4% prin volum cumulat – beneficiu reflectat de patru emitenți în coeficientul logistic. Diferența netă pe primă între polițele CLA C118 și A-Class W177 echivalente rămâne sub 3-5%.

Optează pentru AMG Performance Center pe CLA 45 S – câte zile câștigi?

Câștigul tipic: 5-10 zile imobilizare mai mică pentru piesele M139 prin canalul Affalterbach (vs 14-22 zile pe ruta generică Kecskemét). Linia este deschisă la trei facultativi (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG); restul rulează prin canalul Kecskemét standard. Pentru CLA 45 S valoarea nouă depășește 380k RON, deci decontarea directă reduce imobilizarea financiară cu 22-30%.

Calculator CASCO CLA pentru Coupé compact + Shooting Brake

Calculatorul CASCO livrează simultan cele șapte cotații facultative. Pentru orice CLA – fie un C117 second-hand cumpărat ca prima Mercedes Coupé, un C118 220d folosit zilnic, un Shooting Brake X118 plug-in cu pachet 15,6 kWh, ori AMG-ul (35 plus 45 S cu M139 421 cv) – formularul nostru afișează simultan cotațiile celor șapte societăți facultative imediat după ce introduci VIN-ul sau plăcuța de înmatriculare. Documentul aterizează pe email semnat 3DS2, plătibil integral ori în 6-12 tranșe via Mercedes-Benz Financial Services. Spread observat: 280-580 RON pe an. Polița obligatorie complementară este accesibilă prin calculatorul RCA.

Compară oferte CASCO Mercedes-Benz CLA →

*Toate prețurile afișate sunt orientative și pot varia în funcție de profilul specific al șoferului, caracteristicile vehiculului și politica comercială a fiecărui asigurător la momentul solicitării ofertei. Tarifele RCA sunt calculate individual pe baza mai multor criterii (bonus-malus, vârstă, experiență, capacitate cilindrică, istoricul daunelor) și se pot modifica periodic conform reglementărilor ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară). Prețurile menționate cu * sunt exemple calculate pentru un profil standard, în baza tarifului de referință ASF, ediția noiembrie 2025.

Produsele, tarifele și condițiile de subscriere ale asigurătorilor se pot modifica fără notificare prealabilă. Cadrul legislativ în domeniul asigurărilor poate suferi modificări și completări. Înainte de orice decizie de achiziție, verificați condițiile actuale ale polițelor și oferta actualizată de la asigurător sau brokerul de asigurare ales.

Surse și referințe

  1. ASF – Autoritatea de Supraveghere Financiară – tariful de referință RCA, ediția noiembrie 2025.
  2. DRPCIV / DGPCI – Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor – statistici parc auto România, situație la sfârșitul anului calendaristic.
  3. Mercedes-Benz CLA – Wikipedia (en) – coupe-sedanul compact Mercedes-Benz cu două generații (C117 2013-2019 derivat A-Class W176 + Cd 0,22 record, C118 2019+ pe MFA2 cu A-Class W177), AMG CLA 45 S M139 plus Shooting Brake X117/X118 unicat segment.
  4. Mercedes-Benz CLA – Wikipedia (ro) – articol enciclopedic coupe-sedanul compact Mercedes CLA în limba română, generațiile C117 + C118, varianta Shooting Brake combi-coupé X117/X118.
  5. Mercedes-Benz CLA oficial – specificații tehnice oficiale generația C118 facelift activă, motorizările M282 1.3 turbo, M260 2.0 turbo (CLA 35 + CLA 45 S AMG), OM654 2.0 diesel, plus CLA 250 e PHEV cu autonomie BEV 70 km WLTP pe MFA2 Kecskemét.

Articole Similare

Asigurare RCA