4 februarie 2026

CASCO Mercedes-Benz GLC – acoperire SUV mid-size Sindelfingen X253-X254

Pret asigurare Mercedes-Benz

Pachetul facultativ pentru un Mercedes-Benz GLC acoperă SUV-ul mid-size Mercedes pe două generații consecutive – X253 (2015-2022 succesor GLK W204) plus X254 (generație recentă+ MBUX Hyperscreen + EQ Power 31,2 kWh, cea mai mare baterie PHEV segment SUV mid-size 2026). Sub umbrela CASCO Mercedes-Benz GLC intră reparația post-coliziune unilaterală pe Centură ori boulevard, dispariția unui GLC 63 S X253 cu jante AMG forged 21″ Y-spoke din parcaj corporate, supraîncălzirea modulului PHEV 31,2 kWh post-impact, plafonul panoramic GLC Coupé C254 fastback distrus de grindină extremă, ori vandalism intra-urban pe parcaj-mall (rata daune mall pe GLC este 18% peste medie portofoliu). Costul mediu anual: 2.450-3.150 RON pe X253/X254 mainstream, urcând la 4.580 RON pe AMG GLC 63 S X253 (M177 V8 BiTurbo 510 cv) plus 4.180 RON pe GLC 63 S E Performance X254 (M139 hybrid plug-in 500 kW combinat F1-derived).

Coeficienții CASCO Mercedes-Benz GLC pe X253 + X254 SUV + Coupé fastback

Pe polița CASCO Mercedes-Benz GLC formula este compusă din baza RCA (bracket-ul ASF[1] noiembrie 2025) înmulțită cu un multiplicator pe familie: 2,95× pe gama mainstream X253 + X254 (GLC 220d, GLC 300d, GLC 350d cu OM656 inline-6, GLC 200, GLC 300), 3,3× pe linia EQ Power PHEV (GLC 350e X253 baterie 13,5 kWh; GLC 300 e + GLC 400 e X254 baterie 31,2 kWh + autonomie BEV 130 km WLTP – recordul segmentului SUV mid-size 2026), 4,0× pe AMG GLC 43 (V6 BiTurbo X253 sau inline-6 EQ Boost X254), 4,5× pe AMG GLC 63 + 63 S X253 (M177 V8 BiTurbo + 4Matic+ 350-375 kW), respectiv 4,7× pe GLC 63 S E Performance X254 (M139 + electric F1-derived 500 kW combinat). Tabel orientativ:

Variantă GLCGenerațieMultiplicatorPrimă orientativă (RON/an)*
GLC 220d X253 (OM651/OM654 diesel mainstream)X253 2015-20222,9×4.800 – 8.300
GLC 300d X253 (OM654 high-output diesel)X253 2017-20222,95×4.900 – 8.500
GLC 350d X253 (OM656 3.0 inline-6 diesel)X253 2017-20222,95×6.500 – 12.700
GLC 350e PHEV X253 (motor 2.0 + electric)X253 2016-20223,2×7.000 – 12.000
GLC 43 AMG X253 (M276 V6 BiTurbo)X253 2017-20224,0×8.900 – 17.200
GLC 63 + 63 S X253 (M177 V8 BiTurbo + 4Matic+)X253 2018-20224,5×9.500 – 18.900
GLC 200 + GLC 300 X254 (M254 + ISG 48V)X254 2022-20262,95×4.900 – 8.500
GLC 220d + GLC 300d X254 (OM654M mild-hybrid)X254 2022-20262,95×5.000 – 8.700
GLC 300 e + GLC 400 e PHEV X254 (baterie 31,2 kWh)X254 2022-20263,3×7.300 – 14.200
GLC 43 AMG X254 (M256 inline-6 + EQ Boost)X254 2023-20264,0×8.900 – 17.200
GLC 63 S E Performance X254 (M139 + electric)X254 2023-20264,7×10.000 – 19.700
GLC Coupé C253/C254 fastbackC253 + C254+0,15×+380-480 vs SUV
Medie portofoliu CASCO GLC~6.500

Variantele GLC Coupé C253/C254 (fastback derivat conceptual din succesul BMW X4) primesc supliment +0,15× peste SUV-ul echivalent datorită valorii reziduale superioare (~10-12% peste SUV) plus cost piese caroserie hayonul fastback unic. Reperele detaliate apar pe tabelul nostru de prețuri RCA; baremul oficial kW pe pagina dedicată tarifului de referință.

Mercedes-Benz GLC – calendarul de producție Bremen + Beijing pe cele două generații

Pentru piața autohtonă Mercedes-Benz GLC are doar 11 ani de istorie comercială, model relativ nou – primele exemplare X253 au intrat în showroom-uri din februarie 2015 după aliniat denumirea SUV-urilor sub un singur prefix coerent (GLK trecut la GLC, M-Class la GLE, GL la GLS). Bremen rămâne plant-ul european principal, în timp ce Beijing-Benz JV (joint-venture cu BAIC) răspunde de cererea CN, cu identificare specifică pe VIN-ul „L„ poziția 11. Trei momente structurale au definit modelul: (a) facelift-ul X253 din 2019 cu MBUX 7” tablet plus Drive Pilot Level 2 standard pe Premium Plus; (b) lansarea GLC Coupé C253 în 2016 ca primă siluetă fastback Mercedes pe segment mid-size SUV; (c) saltul X254 cu MBUX Hyperscreen 11,9„ portrait, suspensia Air Body Control standard plus baterie EQ Power 31,2 kWh.

Strategic, X254 a marcat două schimbări vizibile: dispariția V8 din AMG (M177 4.0 V8 BiTurbo a încheiat ciclul cu GLC 63 S X253) plus introducerea M139 hybrid plug-in F1-derived pe AMG GLC 63 S E Performance (500 kW combinat – superior numeric V8-ului anterior). EQ Power-ul a crescut de la 13,5 kWh pe GLC 350e X253 la 31,2 kWh pe GLC 300 e + GLC 400 e X254 (de 2,3× mai mult, autonomie BEV 130 km WLTP – record segment SUV mid-size 2026). Pe piața autohtonă parcul activ Mercedes-Benz GLC cumulează aproximativ 28.000 exemplare cu vârstă medie 6 ani – cel mai tânăr profil din întreaga gamă SUV Mercedes, mix X253 ~62% plus X254 ~38%.

Acoperirea facultativă GLC plus profilul familie cu copii + parcaj-mall

Pe pachetul GLC cele șapte categorii de risc obișnuite sunt completate cu o particularitate demografică: rata daunelor parcaj-mall este 18% peste medie portofoliu Mercedes-Benz (densitate parcaj subteran shopping București + lățime SUV 1,89 m crescut vs benchmark Audi Q5 1,89 m + BMW X3 1,89 m, dar GLC are oglinzi laterale lățite cu pachetul AMG Line). Pentru EQ Power PHEV X254 cu baterie 31,2 kWh (cea mai mare PHEV segment SUV mid-size 2026), o categorie suplimentară este protejată automat: incidentele BMS supraîncălzit (la încărcare DC 60 kW peste 40°C ambient) plus contaminarea lichidului de răcire glicol-baterie post-coliziune frontală. Față de RCA, care plafonează la 6.070.000 EUR daune corporale + 1.220.000 EUR daune materiale, facultativul restituie integral valoarea declarată în poliță pentru evenimente acoperite asupra GLC-ului propriu.

Cei șapte facultativ pentru GLC X253 + X254 plus AMG hybrid plug-in

Pe segmentul facultativ GLC doar șapte din cei 9 listați la ASF[1] cotează – Hellas-NextIns plus Axeria Iard rămân pe RCA. Cele șapte societăți: Allianz-Țiriac, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG, Asirom VIG, Eazy Asigurări. Diferențiere: (1) AMG (43, 63, 63 S, 63 S E Performance) – patru emitenți domestici (cei AMG-eligibili); (2) GLC Coupé C253/C254 – cinci emitenți recunosc valoarea reziduală +10-12% peste SUV; (3) decontare directă AMG Performance Center pentru linia 43/63/63 S – trei emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG) garantează lead-time piese 7-12 zile; (4) Beijing-Benz JV import VIN „L„ – doi emitenți (Allianz-Țiriac, Generali) aplică coeficient logistic +5-8% datorită lead-time-ului 21-32 zile prin China Logistics. Pentru oferte paralel între cei șapte facultativi accesează calculatorul CASCO; cotația finală necesită inspecția de risc a vehiculului efectuată anterior emiterii poliței.

Subscriere CASCO GLC online – șapte trepte

Pentru o poliță CASCO Mercedes-Benz GLC subscrierea digitală urcă pe șapte trepte succesive, ghidate de impactul caroseriei (SUV vs Coupé fastback C253/C254) plus al pachetului AMG sau EQ Power PHEV cu baterie 31,2 kWh.

Treapta 1 – bifează tipologia caroseriei: SUV X253/X254 sau Coupé fastback

Cele patru sub-coduri: X253 (SUV 2015-2022), C253 (Coupé fastback 2016-2022, primul Mercedes Coupé mid-size derivat conceptual din succesul BMW X4), X254 (SUV 2022+), C254 (Coupé X254 2023+). Saltul de la SUV-ul standard la varianta Coupé fastback ridică prima cu 14-18% datorită valorii reziduale superioare cu 10-12% plus costul mai ridicat al pieselor caroserie pentru hayonul fastback unic.

Treapta 2 – corelează unitatea motopropulsoare cu codul de motor

Catalogul GLC numără cinci ramuri motorice: benzina turbo M254 plus M256 cu ISG 48V (de pe X253 facelift încoace), seria diesel OM654M și OM656 (OM656 discontinuat pe X254), linia AMG începând cu M276 V6 BiTurbo trecând prin M256 inline-6 + EQ Boost și M177 V8 până la M139 hybrid plug-in F1-derived, plus EQ Power: 13,5 kWh pe GLC 350e X253, urcând la 31,2 kWh pe GLC 300 e și GLC 400 e X254 (cu autonomie BEV 130 km WLTP).

Treapta 3 – calibrează franșiza pe categorie (5%, 8%, 12%)

Pe X253 mainstream cu rezidual 95-180k RON optim 8%; pe X254 nou peste 280k RON 5%; pe AMG GLC 63 S X253 + 63 S E Performance X254 zero-deductible la valori 2,4-3,4 milioane RON; pe X253 facelift cu rezidual 65-95k 12% justifică economic.

Treapta 4 – depune dovezile finisajului Premium Plus pentru ADAS

Pe X254 cu finisajul Premium Plus, AMG Line Plus sau Manufaktur – care livrează standard MBUX Hyperscreen 11,9„ portrait (14” pe facelift 2024) plus pachetul Driving Assistance Plus – trei nume facultative (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom) deblochează aproximativ 5-9% reducere ADAS pe polița CASCO Mercedes-Benz GLC. Atestarea cere consemnarea opțiunilor în carnetul de service.

Treapta 5 – descrie pachetul de stocare ca activ separat în deviz

Pe X253 350e bateria 13,5 kWh reprezintă circa 18% din valoarea totală; pe X254 cu pachet 31,2 kWh (GLC 300 e plus GLC 400 e) ponderea urcă la 28% – la pari proporțional cu GLE 400 e (25,4 kWh) și recordul segmentului SUV mid-size. Generali, Allianz-Țiriac plus Omniasig VIG cotează declarația separată ca opțiune cu evaluare distinctă post-eveniment.

Treapta 6 – încarcă declarațiile pentru jantele forged 21″ și opțiunile AMG

Cotația pe linia 43/63/63 S X253 plus X254 cere la trei nume facultative o declarație formală pentru jantele forged 21″ Y-spoke, sistemul de evacuare AMG, scaunele AMG Performance plus opțiunea Carbon-Ceramic Brakes. Documentele lipsă coboară evaluarea de despăgubire post-coliziune cu 25-32 puncte procentuale.

Treapta 7 – închide 3DS2 plus selectează atelierul autorizat

Codul 3DS2 al băncii emitente transmite cererea de subscriere asigurătorului ales. În marea majoritate a cazurilor polița CASCO GLC se emite automat și ajunge pe email în format PDF (atașamente uzuale: polița + condițiile generale + factura pentru PJ), semnată electronic de asigurător conform Regulamentului (UE) 910/2014 (eIDAS) – nivelul semnăturii (avansată AdES ori calificată QES) variază pe asigurător, ambele opozabile conform Legii 132/2017 art. 16 plus Norma ASF 20/2017. În situații specifice asigurătorul poate solicita acte suplimentare și emite polița manual; în cazuri foarte rare poate refuza emiterea și returna prima încasată. Statusul polițial se verifică prin instrumentul nostru de verificare RCA (registrul AIDA (fost CEDAM) gestionat de BAAR) înaintea oricărei deplasări. Selectarea atelierului autorizat (Auto Cobălcescu, Auto Schunn, Auto Italia ori AMG Performance Center pentru linia 43/63/63 S) se face explicit în formularul de subscriere.

RCA GLC – obligatoriul pereche cu facultativul SUV mid-size

Pe orice GLC X253 sau X254 polița obligatorie funcționează în paralel cu pachetul facultativ – prima răspunde exclusiv pentru victimele aflate în afara mașinii proprietarului, în limitele Directivei (UE) 2021/2118 transpusă prin Legea 132/2017 (6.070.000 EUR pe segment corporal, 1.220.000 EUR pe segment material). Banda RCA orientativă: 1.500-3.700 RON*/an (aliniat tarifului de referință ASF noiembrie 2025). Detaliile per generație apar pe pagina dedicată RCA GLC; structura celor două instrumente apare pe diferențele RCA vs CASCO. Conducerea fără RCA valid declanșează 6.000-10.000 RON amendă plus reținerea certificatului de înmatriculare.

Tactici pentru calibrarea facultativului GLC SUV familie + AMG

Pe gama GLC apar patru pârghii dominante de calibrare: profilul familie cu copii + parcaj-mall securizat, EQ Power PHEV X254 cu baterie 31,2 kWh, AMG hybrid plug-in (X254) + V8 (X253), plus profilul Coupé fastback C253/C254. Tacticile aplicabile:

  1. Suprapune ISOFIX permanent cu loc nocturn în mall pentru rabat-familie

    Familia care folosește X253/X254 ca daily-driver cu scaune ISOFIX permanent montate plus locul de parcaj nocturn în mall corporate cu CCTV obține la trei emitenți (Allianz-Țiriac, Generali, Omniasig VIG) un rabat-familie cumulativ 8-12 puncte procentuale (ISOFIX +5-7% combinat cu mall-CCTV +3-5%) – justificat statistic prin rata daunelor parcaj-mall cu aproximativ 18% peste media gamei.

  2. Bifează reducerea PHEV record pentru pachetul de 31,2 kWh

    Pe variantele GLC 300 e plus GLC 400 e X254 (cu cel mai mare pachet de baterii din segmentul SUV mid-size 2026 – autonomie BEV 130 km WLTP), reducerea ecologică ajunge la 7-10% la Generali, Allianz-Țiriac plus Asirom – peste banda obișnuită 5-8% pentru PHEV-uri Mercedes, datorită capacității de 2,3× mai mare decât X253. Cererea explicită în formularul de cotație rămâne condiție obligatorie.

  3. Comprimă scadența pe gama AMG GLC pentru rabat V8 plus hybrid

    Pentru linia AMG completă (43 V6/inline-6, 63 + 63 S V8 M177, 63 S E Performance hybrid F1-derived) tarifului final i se taie 7-10 puncte procentuale dacă proprietarul alege regimul anual integral în locul tranșelor semestriale. În paralel, Mercedes-Benz Financial Services oferă eșalonare zero-interest pe 6-12 luni, condiționată de achiziția nouă a X254 prin rețeaua autorizată.

  4. Atestă Coupé C253/C254 ca model separat pe valoare reziduală +10-12% peste SUV

    Cinci emitenți (cei patru AMG plus Groupama) recunosc supliment +0,15× pe Coupé C253/C254 datorită valorii reziduale +10-12% peste SUV-ul echivalent. Atestare cere documentul COC + declarația separată variantă fastback.

Întrebări curente CASCO GLC X253 + X254 mid-size SUV

Multiplicatorul X253 facelift vs X254 nou diferă la motorizare echivalentă?

Identic – 2,95× pe ambele generații pentru variantele non-AMG. Diferența finală vine din baza RCA superioară pe X254 (~280k RON vs X253 facelift ~150-220k) plus opțiuni standardizate (MBUX 11,9„ portrait, ISG 48V universal, Air Body Control standard pe X254).

GLC 400 e PHEV X254 cu baterie 31,2 kWh este unic în segment SUV mid-size?

Da. Pachetul de 31,2 kWh este recordul segmentului SUV mid-size 2026 – superior chiar BMW X3 xDrive30e (12 kWh) plus Audi Q5 55 TFSI e (17,9 kWh). Multiplicator 3,3× plus bonus eco 7-10% (peste media PHEV) la trei emitenți.

Diferența de preț pe Coupé fastback C253/C254 față de SUV este semnificativă?

Da. Suplimentul +0,15× aplicat de cei cinci emitenți care recunosc varianta Coupé fastback separat reflectă două componente: valoarea reziduală cu 10-12% peste SUV-ul echivalent, plus costul mai ridicat al pieselor caroserie pentru hayonul fastback unic (cu spoiler integrat). Doi emitenți tratează Coupé-ul ca SUV standard fără supliment.

OM656 inline-6 X253 vs OM654M mild-hybrid X254 – multiplicator diferit?

Identic – 2,95× pentru ambele linii. OM656 a fost discontinuat pe X254 (toată gama diesel pe OM654M); decalajul final reflectă bracket ASF (OM656 175-200 kW vs OM654M 126-150 kW), nu coeficient facultativ.

VIN-uri Beijing-Benz JV import au tratament diferit la cotare?

Marginal. Doi emitenți (Allianz-Țiriac, Generali) aplică coeficient logistic +5-8% pe VIN-uri Beijing („L„ pe poziția 11) datorită lead-time-ului 21-32 zile prin China Logistics + import EU complementar. Volum autohton sub 2% – opțional importat.

Calculator CASCO GLC pentru SUV mid-size + Coupé + AMG

Calculatorul CASCO livrează simultan cele șapte cotații facultative. Comparatorul rulează cele șapte oferte CASCO Mercedes-Benz GLC paralel imediat după introducerea VIN sau a plăcuței de înmatriculare; profilul declarat poate fi familial (GLC 220d X253 second-hand cu trei copii minor în întreținere), business (GLC 300d cu OM656 inline-6), early-adopter PHEV (GLC 400 e X254 cu pachet 31,2 kWh, autonomie BEV 130 km WLTP) sau AMG (63 S X253 V8 plus 63 S E Performance X254 hybrid combinat 500 kW). Documentul digital coboară pe email cu validare 3DS2, plătibil integral sau eșalonat 6-12 tranșe via Mercedes-Benz Financial Services. Diferența între cea mai joasă plus cea mai înaltă ofertă: 480-980 RON pe an. Pentru polița obligatorie complementară accesează calculatorul RCA.

Compară oferte CASCO Mercedes-Benz GLC →

*Toate prețurile afișate sunt orientative și pot varia în funcție de profilul specific al șoferului, caracteristicile vehiculului și politica comercială a fiecărui asigurător la momentul solicitării ofertei. Tarifele RCA sunt calculate individual pe baza mai multor criterii (bonus-malus, vârstă, experiență, capacitate cilindrică, istoricul daunelor) și se pot modifica periodic conform reglementărilor ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară). Prețurile menționate cu * sunt exemple calculate pentru un profil standard, în baza tarifului de referință ASF, ediția noiembrie 2025.

Produsele, tarifele și condițiile de subscriere ale asigurătorilor se pot modifica fără notificare prealabilă. Cadrul legislativ în domeniul asigurărilor poate suferi modificări și completări. Înainte de orice decizie de achiziție, verificați condițiile actuale ale polițelor și oferta actualizată de la asigurător sau brokerul de asigurare ales.

Surse și referințe

  1. ASF – Autoritatea de Supraveghere Financiară – tariful de referință RCA, ediția noiembrie 2025.
  2. DRPCIV / DGPCI – Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor – statistici parc auto România, situație la 2025-12-31.
  3. Mercedes-Benz GLC – Wikipedia (en) – SUV-ul mid-size Mercedes-Benz cu două generații (X253 2015-2022 succesor GLK W204, X254 2022+ MBUX Hyperscreen + EQ Power 31,2 kWh), AMG GLC 43 V6 BiTurbo + GLC 63 S M177 V8 BiTurbo, plus GLC 63 S E Performance X254 hybrid 500 kW combinat.
  4. Mercedes-Benz – Wikipedia (ro) – articol enciclopedic Mercedes-Benz în limba română (secțiunea SUV mid-size include GLC X253+X254, GLC Coupé C253/C254 fastback plus EQ Power PHEV 31,2 kWh autonomie BEV 130 km).
  5. Mercedes-Benz GLC oficial – specificații tehnice oficiale generația X254 activă, motorizările M254 + M256 inline-6 EQ Boost (AMG GLC 43), OM654M diesel mild-hybrid, plus GLC 300 e + GLC 400 e PHEV cu baterie 31,2 kWh (cea mai mare PHEV segment SUV mid-size).

Articole Similare

Asigurare RCA