8 februarie 2026

RCA Volkswagen Tiguan – SUV-ul cu variantă Allspace 7 locuri

Pret Asigurare Volkswagen

Volkswagen Tiguan reprezintă alegerea standard pentru familiile românești care vor SUV mid-size cu spațiu interior generos plus credibilitate VW Group. După 18 ani de la lansarea generației I (2007) și cu trei generații cumulate în trafic, Tiguan rămâne SUV-ul cel mai vândut din gama Volkswagen. Pentru un Tiguan I 1.4 TSI 110 kW, prima orientativă RCA Volkswagen Tiguan începe de la 850 RON*/an, iar pentru un Tiguan III 2.0 TSI 4Motion 180 kW R-Line cu șofer Bucureștean ajunge la 1.450 RON*/an[1]. Mai jos găsești tabelul tehnic pe 9 variante reprezentative pentru cele trei generații (inclusiv Allspace 7-loc), cotațiile celor 9 emitenți autorizați ASF și sfaturi specifice pentru familii numeroase, business și companii cu flotă SUV mid-size.

Tariful RCA Tiguan 2026 pe motorizare TSI, TDI și PHEV

Pentru calculul primei RCA Volkswagen Tiguan, motorul în kW orientează decisiv bracket-ul ASF[1]. Spectrul comercial Tiguan acoperă 1.4 TSI gen I (110 kW) la capătul accesibil și 2.0 TSI 4Motion 180 kW R-Line la capătul superior. Intervalele orientative pe motorizările dominante în parcul românesc:

  • Tiguan I 1.4 TSI (110 kW) – 850-1.100 RON*/an
  • Tiguan I 2.0 TDI 4Motion (103-130 kW) – 920-1.180 RON*/an
  • Tiguan II 1.5 TSI evo ACT (110 kW) – 880-1.150 RON*/an
  • Tiguan II 2.0 TDI EA288 (110-140 kW) – 950-1.250 RON*/an
  • Tiguan II Allspace 2.0 TSI 4Motion (132-162 kW) – 1.000-1.350 RON*/an
  • Tiguan II GTE eHybrid (180 kW combinați) – 1.000-1.300 RON*/an
  • Tiguan III 1.5 eTSI mild-hybrid (110 kW) – 900-1.180 RON*/an
  • Tiguan III 2.0 TDI EA288 evo 4Motion (110-150 kW) – 980-1.300 RON*/an
  • Tiguan III 2.0 TSI 4Motion R-Line (180 kW) – 1.150-1.450 RON*/an

Variantele Tiguan I, II, III și Allspace – clasificarea pe primă

Diferențele între cele trei generații Tiguan se concentrează pe platforma tehnică, lungimea totală și densitatea ADAS – factori care influențează clasificarea ASF doar prin kW, dar afectează direct valoarea CASCO complementară. Detalii pe generație:

Tiguan I (2007-2016)

Construit pe PQ46 cu motor longitudinal – ultima platformă VW SUV non-MQB. Motorizări 1.4 TSI EA111 (90-118 kW), 2.0 TSI EA888 (132-155 kW) și 2.0 TDI common-rail (103-130 kW). Tracțiune față standard, 4Motion opțional pe variantele 2.0. Prima RCA: 850-1.180 RON*/an datorită bracket-ului inferior și valorii reziduale 35.000-55.000 RON.

Tiguan II (2016-2024) + Allspace (2017-2024)

Prima generație Tiguan pe MQB – reducere de greutate aproximativ 50 kg vs gen I, mai mult spațiu interior. Motorizări 1.5 TSI evo ACT (110 kW), 2.0 TSI EA888 evo (132-180 kW), 2.0 TDI EA288 (110-176 kW) și varianta GTE eHybrid (180 kW combinați baterie 13 kWh). Allspace cu ampatament +109 mm pentru a 7-a banchetă opțională (5+2 sau 7-loc full). Prima RCA: 880-1.350 RON*/an.

Tiguan III (2024+)

Trecerea pe MQB Evo aduce panou digital 12,9 inch și pachet Travel Assist 2.0 montat din uzină pe trim-urile Style și R-Line. Gama include 1.5 eTSI evo mild-hybrid (110 kW), 2.0 TDI EA288 evo (110-150 kW), 2.0 TSI 4Motion (132-180 kW) și eHybrid PHEV (150-180 kW combinați, baterie 19,7 kWh, autonomie 100+ km în mod electric). Prima RCA: 900-1.450 RON*/an.

Tiguan – SUV-ul mid-size care a definit gama familială Volkswagen

Volkswagen Tiguan a debutat în septembrie 2007 la Frankfurt Motor Show, lansat ca răspuns direct la succesul SUV-urilor mid-size BMW X3, Toyota RAV4 și Nissan Qashqai[3]. Numele „Tiguan” rezultă din fuziunea cuvintelor germane Tiger și Leguan (iguana), alegere făcută printr-un concurs public organizat de AutoBild în 2006 – o premieră în istoria denumirilor Volkswagen.

Cele trei generații Tiguan acoperă două decenii de evoluție: Tiguan I (2007-2016, platforma PQ46 cu motor longitudinal), Tiguan II (2016-2024, prima generație MQB transversală – cu varianta Allspace alungită de 215 mm pentru a 7-a banchetă opțională în 2017) și Tiguan III (2024+, platforma MQB Evo cu virtual cockpit digital + Travel Assist 2.0). Producția globală cumulată depășește 7,6 milioane de exemplare, Tiguan fiind SUV-ul cel mai vândut din portofoliul Volkswagen.

În România, Tiguan este preferatul familiilor numeroase și al companiilor cu nevoi de spațiu interior generos – generația II Allspace 7-loc cu ampatament 2.787 mm continuă să fie revândută intensiv pe piața second-hand. Pentru asigurători, Tiguan reprezintă risc moderat-spre-ridicat la CASCO datorită valorilor noi 130.000-220.000 RON pe gen II și peste 200.000 RON pentru variantele 4Motion gen III + R-Line, dar bracket RCA Volkswagen Tiguan rămâne predictibil prin standardizarea motoarelor TSI/TDI cu Skoda Kodiaq, Seat Tarraco și Audi Q3.

Date tehnice Tiguan I → III sintetizate în nouă configurații

Selecția de nouă variante reprezentative pentru cele trei generații Tiguan (inclusiv Allspace 7-loc) rezumă spectrul comercial activ în parcul auto românesc. Cifrele kW, CP și cilindree provin direct din certificările Volkswagen AG[5].

GenerațieMotorizareCilindreekWCPCombustibilCaroserieAn lansare
Tiguan I1.4 TSI EA1111390 cm³110150benzinăSUV2010
Tiguan I2.0 TDI 4Motion1968 cm³103140motorinăSUV2008
Tiguan II1.5 TSI evo ACT1498 cm³110150benzinăSUV2018
Tiguan II2.0 TDI EA2881968 cm³140190motorinăSUV2016
Tiguan II Allspace2.0 TSI 4Motion1984 cm³162220benzinăSUV 7-loc2017
Tiguan II GTE1.4 TSI eHybrid1395 cm³180245benzină + electricSUV2021
Tiguan III1.5 eTSI evo1498 cm³110150benzină mild-hybridSUV2024
Tiguan III2.0 TSI 4Motion R-Line1984 cm³180245benzinăSUV2024
Tiguan III1.5 eHybrid PHEV1498 cm³180245benzină + electricSUV2024

Bracket-ul tarifar ASF se citește din coloana kW. Tiguan Allspace 7-loc nu primește bracket separat – lungimea totală și ampatamentul +215 mm influențează doar valoarea declarată CASCO (cu aproximativ 8-12 % mai mare vs Tiguan standard cu aceeași motorizare).

Daunele acoperite pentru un SUV mid-size familial

Tiguan operează tipic în mediul familial mixt (orășean + extra-urban) cu sarcini de încărcare ridicate (4-7 pasageri + bagaje). Scenariile specifice de daune includ: tamponări la vitezele rurale 60-80 km/h cu vizibilitate redusă (Tiguan Allspace 7-loc cu sarcină pe direcție), accidente la schimbări de bandă pe autostradă (Tiguan 4Motion la viteze ridicate), incidente la parcările supermarket-urilor (Tiguan III lățime totală 1.842 mm fără oglinzi). Plafoanele legale, conform Directivei UE 2021/2118 + Legii 132/2017:

  • până la 6.070.000 EUR pe eveniment pentru răni, invaliditate și deces
  • până la 1.220.000 EUR pe eveniment pentru avariile proprietăților terțe

Particularitate Tiguan Allspace 7-loc: răspunderea civilă include și pasagerii suplimentari de pe banchetele 6-7 – dar valoarea sumelor de despăgubire rămâne capacă la plafonul legal. Pentru protecția completă a unui Tiguan III sau Allspace cu valoare nouă peste 150.000 RON, completează cu CASCO complementar – inclusiv pentru bateria GTE eHybrid (13-19,7 kWh) declarată distinct. Sancțiunile pentru lipsa RCA Tiguan: 6.000-10.000 RON amendă plus reținerea certificatului.

Toți cei 9 operatori RCA pot emite polița pentru un Tiguan

Pentru un Tiguan, alegerea se face dintre 9 companii cu autorizație ASF valabilă în 2026; fiecare cotează atât SUV-ul standard 5-loc, cât și varianta Allspace 7-loc sau eHybrid PHEV, indiferent de generația vehiculului (I, II sau III). Cele șase entități cu sediu fiscal în România: Allianz-Țiriac, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG, Asirom VIG. La acestea se adaugă Eazy Asigurări (autorizare ASF din 2024) plus doi operatori cross-border ce activează prin libertate de prestare de servicii: Hellas-NextIns (FoS, sediu Grecia) și Axeria (FoE, sediu Franța).

Particularitate importantă privind FGA: emitenții cross-border (Hellas-NextIns plus Axeria) operează cu acces redus comparativ cu cei domestici – informație de luat în calcul când optezi pentru Tiguan. Distribuția cotațiilor pe RCA Volkswagen Tiguan se întinde pe aproximativ 35 %[1] între cea mai mică și cea mai mare ofertă pentru același Tiguan + același profil. Operatorii de flotă cu 5+ Tiguan-uri în parc accesează discount corporate 10-18 % cumulabil cu bonus-malus al fiecărui conducător.

Cumpărarea online a poliței RCA pentru Tiguan în patru etape

Cu trei generații Tiguan în trafic plus varianta Allspace 7-loc și GTE eHybrid PHEV, traseul digital comprimă selecția în patru etape decizionale:

  1. Validează generația și varianta Allspace prin VIN

    VIN-ul Volkswagen al unui Tiguan Allspace 7-loc (BW2) diferă de cel al Tiguan standard 5-loc prin codul caroseriei; bracket-ul ASF rămâne identic pentru aceeași motorizare, dar valoarea declarată CASCO crește aproximativ 8-12 % pe Allspace.

  2. Marchează 4Motion separat pe variantele 2.0 TSI / TDI

    Tiguan 2.0 TSI există în versiune FWD (132 kW) și 4Motion (180 kW); 2.0 TDI – 110-176 kW cu opțiune 4Motion. Bracket-ul ASF citește exclusiv kW; tracțiunea integrală adaugă circa 7-10% la valoarea CASCO datorită cuplajului Haldex și componentelor suplimentare ale tracțiunii.

  3. Selectează tipul de propulsie hibridă plug-in

    Versiunile Tiguan GTE și Tiguan eHybrid (180 kW combinați, baterie 13-19,7 kWh, autonomie electrică 50-100 km) primesc reducere de aproximativ 5-10% la patru operatori (Generali, Allianz-Țiriac, Asirom, Omniasig). Marcajul PHEV trebuie ales distinct – bracket-ul ASF rămâne al motorului termic 1.4 TSI / 1.5 eTSI evo.

  4. Confirmă plata și verifică polița în AIDA

    Pentru Tiguan în leasing VWFS, plata se fracționează automat în 6-12 rate fără dobândă. PDF-ul ajunge digital, valabil legal imediat. Pentru control rutier sau verificare a unui Tiguan second-hand: pagina noastră de verificare RCA, care interogăm portalul AIDA (fost CEDAM) cu placa sau VIN-ul.

CASCO Tiguan – când prima complementară este indispensabilă

CASCO devine obligatorie pe Tiguan III + Tiguan Allspace cu valoare de piață peste 130.000 RON sau pe orice Tiguan în leasing operațional VWFS. Pentru varianta GTE eHybrid, evaluarea bateriei 13-19,7 kWh se face separat la încheiere; pentru Tiguan III R-Line, sistemele Travel Assist 2.0 + Park Assist ridică valoarea declarată cu aproximativ 8-12 % vs trim Style. Pentru Tiguan I gen II non-Allspace cu valoare reziduală sub 50.000 RON, prima CASCO devine rentabilă numai în context leasing financiar. Vezi ofertele CASCO disponibile →

Opt sfaturi pentru a optimiza prima RCA Tiguan în 2026

Demograficul Tiguan acoperă familii numeroase (Allspace 7-loc), profesioniști business (Tiguan II TDI 4Motion) și companii cu flotă SUV mid-size. Fiecare segment are pârghii proprii de optimizare. Cele opt direcții aplicabile:

Confirmă generația I PQ46 vs II/III MQB prin VIN

Tiguan I (2007-2016) pe PQ46 longitudinal și Tiguan II/III pe MQB transversal au coduri de motor distincte cu impact CASCO substantial – pentru același 2.0 TDI 110 kW, Tiguan I are valoare reziduală aproximativ 30 % mai mică decât Tiguan II.

Activează discount-ul ADAS Travel Assist 2.0 din uzină

Pachetul ADAS standard al trim-urilor Style și R-Line pe Tiguan III declanșează reducere de aproximativ 5-10 % la trei operatori (Asirom, Allianz-Țiriac, Generali) – argumentul este rata redusă de daune a vehiculelor cu sistem activ de menținere bandă plus frânare automată.

Pretinde aplicarea reducerii eco pe Tiguan GTE plus eHybrid

Pe RCA Volkswagen Tiguan, varianta eHybrid (180 kW combinați, baterie 13-19,7 kWh, emisii sub 50 g CO₂/km) deblochează reducere de aproximativ 5-10 % la patru operatori. Aplicarea nu este implicită – cere-o expres la confirmarea ofertei finale.

Activează discount Allspace 7-loc pentru familii cu 3+ copii

Familiile cu 3+ copii minori care folosesc Tiguan Allspace beneficiază la Asirom + Generali de pachet familie cu reducere aproximativ 5-8 % – validare prin Carte de identitate a copiilor cu domiciliu comun.

Profită de tarif rural pentru Tiguan 4Motion

Tiguan 4Motion înmatriculat în județele din România, cu excepția Bucureștiului și Ilfovului, primește tarif zonal cu aproximativ 35-60 % mai mic. Pentru Tiguan II 2.0 TDI 4Motion în Sibiu sau Brașov, prima coboară frecvent sub 800 RON anual.

Optează pentru leasing VWFS cu plată fracționată

Pentru Tiguan în leasing operațional VW Financial Services, polița se include opțional în rata lunară consolidată cu Allianz-Țiriac, Generali sau Omniasig – simplifică cash-flow-ul în detrimentul comparației anuale.

Confruntă litera CFFB de pe gen I cu EA288 de pe gen II/III

Aceeași etichetă „2.0 TDI” folosită de anunțurile second-hand maschează două blocuri diferite: CFFB pe Tiguan I (103-130 kW) și EA288 pe Tiguan II/III (110-176 kW). Bracket-ul ASF urmează litera de cod, nu cilindreea – certificatul oficial elimină supra-clasificarea cu aproximativ 200 RON anual.

Adaugă reducere de flotă pentru parc Tiguan business

Companiile cu cinci sau mai multe Tiguan-uri în parc (frecvent management mediu / senior) accesează discount corporate aproximativ 10-18 % cumulabil cu bonus-malus individual. Verifică claselor pe calculatorul nostru de bonus-malus.

Avantajele unui singur ecran de comparație pentru RCA Tiguan

Spectrul tehnologic al modelului – PQ46 cu motor longitudinal pe gen I, MQB transversal pe gen II, MQB Evo pe gen III plus eHybrid PHEV cu baterie 13-19,7 kWh – face ca diferențele între cei 9 emitenți să fie concretizate în sume relevante. Calculatorul nostru afișează simultan toate cele nouă cotații, rețeaua de service VW Group preferată, termenul de decontare și extinderea Cartelei Verzi; fără mediator, fără deplasare, fără programare.

Întrebări frecvente despre RCA Tiguan – Allspace, eHybrid, 4Motion

Tiguan Allspace 7-loc are RCA mai scumpă decât Tiguan standard 5-loc?

Pe RCA, nu – bracket-ul ASF citește doar puterea kW a motorului, indiferent de numărul de locuri sau de lungimea totală. Diferența apare exclusiv pe CASCO complementar, unde Allspace declară valoare aproximativ 8-12 % mai mare datorită structurii alungite și a banchetei suplimentare.

Aplicările eco pentru Tiguan eHybrid PHEV – care emitenți?

Selecția pentru reducerea eco RCA Volkswagen Tiguan se reduce la jumătate plus unu din lista completă – mai exact Generali, Allianz-Țiriac, Asirom și Omniasig. Pragul de reducere coboară prima cu aproximativ 5-10 %, condiționat de varianta Tiguan eHybrid (motor termic plus modul electric 85 kW, baterie 13-19,7 kWh sub 50 g CO₂/km). Bateria se încheie distinct pe contractul CASCO.

4Motion influențează prima RCA pentru Tiguan?

Pe RCA, nu – ASF nu diferențiază tracțiunea (4Motion integrală vs FWD). Bracket-ul kW determină tariful. Influența 4Motion apare doar la CASCO (valoare declarată cu aproximativ 7-10 % mai mare datorită cuplajului Haldex și componentelor tracțiunii integrale).

Cum diferă RCA Tiguan I față de Tiguan III?

Tiguan I (2007-2016) pe platforma PQ46 are valoare reziduală 35.000-55.000 RON cu prima medie 850-1.180 RON*/an; Tiguan III (2024+) pe MQB Evo are valoare nouă 130.000-220.000 RON cu prima medie 900-1.450 RON*/an. Diferența pe RCA reflectă în principal bracket-ul ASF al motorizărilor moderne; diferența pe CASCO este substantial mai mare.

Variante VW recomandate dacă Tiguan nu corespunde nevoilor

Caută un sedan executive? Mergi la RCA Volkswagen Passat. Vrei un hatchback compact? Vezi RCA Volkswagen Golf. Pentru un SUV mai mic, consultă RCA Volkswagen T-Roc. Imaginea de ansamblu pe marcă rămâne pe pagina RCA Volkswagen sau direct pe calculatorul nostru RCA.

Inițiază comparatorul RCA Tiguan cu numărul de înmatriculare

Indiferent că este vorba despre Tiguan I 2.0 TDI 4Motion, Tiguan II Allspace 7-loc, Tiguan III R-Line sau eHybrid PHEV, calculatorul listează simultan ofertele celor 9 emitenți RCA Volkswagen Tiguan după introducerea plăcii sau VIN-ului. Documentul ales ajunge digital pe email, capătă valabilitate legală imediat după validarea plății (3D Secure pe card sau fracționare VWFS / VW Bank în 6-12 rate fără dobândă); economia medie ajunge la aproximativ 250-500 RON anual. Pentru Allspace 7-loc, bateria GTE eHybrid și alte avarii proprii, completarea se face din secțiunea CASCO.

Folosește calculatorul nostru gratuit

Compară oferte RCA Tiguan →

*Toate prețurile afișate sunt orientative și pot varia în funcție de profilul specific al șoferului, caracteristicile vehiculului și politica comercială a fiecărui asigurător la momentul solicitării ofertei. Tarifele RCA sunt calculate individual pe baza mai multor criterii (bonus-malus, vârstă, experiență, capacitate cilindrică, istoricul daunelor) și se pot modifica periodic conform reglementărilor ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară). Prețurile menționate cu * sunt exemple calculate pentru un profil standard, în baza tarifului de referință ASF, ediția noiembrie 2025.

Surse și referințe

  1. ASF – Autoritatea de Supraveghere Financiară – tariful de referință RCA, ediția noiembrie 2025.
  2. Volkswagen Tiguan – Wikipedia (en) – istoria SUV-ului mid-size cu trei generații (gen I 2007 PQ46, gen II 2016 MQB, gen III 2024 MQB Evo) și varianta Allspace 7-loc 2017-2024.
  3. Volkswagen România (volkswagen.ro) – specificații tehnice oficiale Tiguan generația II + III, Tiguan Allspace alungit 215 mm; motorizări 1.5 TSI evo, 2.0 TSI 4Motion (140-180 kW), 2.0 TDI EA288 (110-176 kW), eHybrid PHEV 150-180 kW.

Articole Similare

Asigurare RCA